על רקע המשבר הכלכלי ובניסיון למנוע הסלמה: עבאס הסכים לקבל מישראל 2 מיליארד שקל

ישראל פטרה את הרשות מתשלום מס על הדלק שהיא קונה ממנה והחילה את הפטור על החודשים האחרונים בדיעבד. בישראל רואים בסיכום סדק בסירוב הפלסטיני לקבל את כספי המסים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחמוד עבאס בישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה, ביולי

ישראל החליטה להעביר לרשות הפלסטינית כשני מיליארד שקלים, בהמלצת מערכת הביטחון ועל רקע המשבר הכלכלי בגדה המערבית. ישראל פטרה את הרשות מתשלום מס בלו על הדלק שהיא רוכשת מישראל, ולפי הממשלה ברמאללה החילה את הפטור על שבעת החודשים האחרונים בדיעבד.

גורמים ישראלים הגדירו את ההסדר כסדק בסירוב הפלסטיני לקבל מישראל את כספי המסים הנגבים עבור הרשות, בעקבות קיזוז הסכום המיועד לאסירים ולמשפחותיהם. בעקבות הסיכום שילמה הרשות חלק ניכר מהחוב שלה לחברת החשמל.

השר לעניינים אזרחיים ברשות, חוסיין א-שייח, הצהיר היום כי "הסתיים משבר מס הדלק בין הרשות לישראל". עם זאת, הוא הבהיר כי "זה לא אומר שהמשבר הכספי ברשות נגמר, משום שישראל עדיין מחזיקה במיליארדי שקלים". לפי מקורות כלכליים פלסטינים, הפטור מבלו יביא לרשות רווח כפול: היא תקנה דלק ללא בלו, ותטיל עליו מס כשתמכור אותו לתושבים.

בתוך כך הודיע ראש הממשלה ברמאללה, מוחמד אשתייה, כי הרשות תשלם לפקידיה בחודש הבא 110 אחוז ממשכורותיהם. זאת, כפיצוי על הקיצוץ בשכרם בחודשים קודמים.

בפברואר החליט הקבינט המדיני-ביטחוני לקזז מכספי המסים שמעבירה ישראל לרשות את הסכום המיועד לתשלום הקצבאות לאסירים הפלסטינים ולבני משפחותיהם. זאת, אף שבכירי מערכת הביטחון הזהירו כי המהלך יגרור תגובה מצד הרשות ועלול להוביל אותה לקריסה כלכלית. מאז מסרב משרד האוצר הפלסטיני לקבל מישראל את כספי המסים. על רקע זה, הציעה באחרונה ישראל לאפשר לרשות לגבות את מס הבלו על הדלק בעצמה.

בחודשים האחרונים חלה הידרדרות במצבה הכלכלי של הרשות, ובישראל חששו שהדבר יעמיד בספק את יכולתה לתפקד. למשבר המסים הצטרפה הפסקת הסיוע האמריקאי, שהגיע בעבר להיקף של מאות מיליוני דולרים, והרשות התקשתה לעמוד בהחזר ההלוואות שלקחה מבנקים מגדה. תקציבה הכולל צנח מ-18 מיליארד שקלים ב-2018 לתשעה מיליארד השנה. עובדיה, ובהם אנשי מנגנוני הביטחון, קיבלו רק מחצית משכרם, והפרשת כספי הפנסיה עבורם הופסקה. הרשות אף צברה חובות לספקים, שהביאו כמה מהם לסף פשיטת רגל.

לפי דיווחים שקיבל הדרג המדיני בישראל, בגדה ניכרת מצוקה כלכלית המתבטאת בירידה בצריכה, ומי שמספקים חמצן למשק הפלסטיני הם ערבים אזרחי ישראל. לפי ההערכה בישראל, בהנהגה הפלסטינית קיוו שאחרי הבחירות באפריל ניתן יהיה להגיע עם הממשלה החדשה להסכם בעניין כספי המסים. ואולם, פיזור הכנסת ה-21 קלע את הרשות לאי-ודאות כלכלית.

בשל המשבר, שקלה הרשות לגבות מס מכ-140 אלף הפועלים היוצאים לעבודה בישראל. צעד זה הדאיג מאוד את מערכת הביטחון, שם סבורים כי יציאת הפועלים תורמת ליציבות בגדה, ובכירי המערכת קראו לדרג המדיני לפעול כדי למנוע מצב שבו העבודה בישראל לא תהיה כדאית.

כפי שדיווח "הארץ" השבוע, בשבועות האחרונים חוזרת בהערכות המצב של מערכת הביטחון ההערכה כי קיים סיכוי סביר להתפרצות אלימה בגדה, אולי עוד לפני הבחירות. החשש בישראל הוא שרצח דביר שורק ופיגוע הדריסה בגוש עציון יעודדו "חקיינים" לבצע פיגועים נוספים, כפי שאירע בעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ