פרשנות |

ישראל ביקשה הלילה לסכל נקמה איראנית על התקיפה בעיראק

תוכנית הפעולה של איראן, כפי שנחשפה בהודעת צה"ל, מעידה שהיא לא ויתרה על מהלכי ההתבססות הצבאית בסוריה. הפרסום החריג בישראל עשוי לנבוע גם משיקולי בחירות ■ גרסת חיזבאללה שלפיה התרסקו רחפנים ישראליים בביירות לא נראית סבירה, וייתכן שמדובר בכלים איראניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבול ישראל-סוריה, הבוקר

ישראל ואיראן שוב מוצאות את עצמן, בפעם השלישית בשנה וחצי, בסבב של מהלומות ותקיפות נקמה העלול בנסיבות קיצוניות להידרדר לעימות רחב יותר. אבל הפעם, בניגוד למתיחות ששררה בין פברואר למאי אשתקד, ההתנגשויות משתרעות על פני מרחב גדול יותר, הכולל מלבד סוריה - לפי הדיווחים - גם את עיראק ואת לבנון.

הלילה (שבת) מסר צה"ל כי הצליח לסכל תוכנית פעולה איראנית, שאמורה היתה לכלול שיגור רחפנים תוקפים לעבר מטרות צבאיות ואתרי תשתית בצפון הארץ. הניסיון הראשון של כוח קודס במשמרות המהפכה האיראניים שובש ביום חמישי, בנסיבות שלא פורטו. במוצאי שבת תקף חיל האוויר בסיס בכפר עקרבה, דרומית-מזרחית לדמשק, שממנו היתה התקיפה אמורה לצאת לפועל. הפעולה הישראלית היתה נרחבת למדי, אבל לפי שעה לא דווח מסוריה על נפגעים. לדברי צה"ל, בבסיס שהו אנשי מיליציות שיעיות ופעילים במשמרות המהפכה.

באופן חריג מסרה ישראל פרטים רבים יחסית על התקיפה. הן דובר צה"ל והן ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסמו הודעות בעניין. לשכת נתניהו מסרה כי הוא אף שהה במשך הלילה ב"בור" של חיל האוויר לצד הרמטכ"ל, אביב כוכבי. ישראל סטתה בהודעותיה - אמנם לא בפעם הראשונה - ממדיניות העמימות שהיא נוקטת בנוגע לרוב התקריות בסוריה בשנים האחרונות. ייתכן שהנימוק לכך הוא שבמקרה זה מדובר בפעילות סיכול מקדימה, רגע לפני תקיפה איראנית. ייתכן, כמובן, שהופעלו כאן גם שיקולי בחירות.

בהמשך הלילה התרחשה עוד תקרית מעניינת: בביירות נשמעו פיצוצים, וחיזבאללה הודיע כי התרסקו רחפנים שהתקרבו לדאחייה, הרובע השיעי בדרום הבירה הלבנונית. במקרה הזה ישראל אינה מנדבת שום מידע: היא ממעטת מאוד לתקוף בלבנון, ובוודאי נמנעת מתקיפות אוויריות. בעבר סימן חיזבאללה תקיפות אוויריות בשטח המדינה כ"קו אדום מבחינתו", בשעה שהבליג על עשרות תקיפות שיוחסו לישראל נגד שיירות שהבריחו נשק לארגון בשטח סוריה. גם כשישראל חשפה לפני שנה מפעלים להסבת נשק מדויק שחיזבאללה מקים בביירות, היא העדיפה לעשות זאת בנאום פומבי של נתניהו באו"ם ולא בעזרת פצצות.

הפעם, בינתיים, ישראל אינה מתייחסת לתקרית בביירות. מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, שלרוב שמח להצטייר כמגן לבנון, עוד שותק. הערב הוא אמור לנאום בפומבי, בהופעה שתוכננה מראש. בעניין זה עולה אפשרות שהרחפנים שהתרסקו לא היו ישראליים אלא איראניים - ושהדבר קשור בסיכול תוכניות הפיגוע של כוח קודס, בהמשך לתקיפה בסוריה. ייתכן שלישראל ולחיזבאללה יש כאן אינטרס משותף להרגיע את הרוחות, לפחות בזירה הלבנונית.

לצה"ל ולנתניהו יש יתרון בצפון

המהלך האיראני שסוכל תוכנן, כך נראה, כנקמה על התקיפה שיוחסה לישראל בעיראק ב-19 ביולי נגד מחסני נשק של מיליציות שיעיות הנתמכות בידי איראן. טהראן ראתה בכך ניסיון ישראלי להרחיב את זירת המאבק. גם ארצות הברית הסתייגה מהתקיפה, בשל החשש שתשבש את יחסיה עם הממשלה בבגדאד, ודאגה להדליף בסוף השבוע פרטים וביקורת על ישראל ל"ניו יורק טיימס".

ביום חמישי, באופן שחורג מאוד ממדיניות ביטחון מידע הגיונית, טהראן רמזה על התגובה הצפויה מצדה. פרשן המקורב למשמרות המהפכה כתב בעיתון האיראני "כיהאן" כי הפעילות הישראלית בעיראק ובסוריה תיענה בהפתעות כמו שיגור רחפנים לעבר מטרות ביטחוניות רגישות, נמלים ואתרי גרעין בישראל. המתווה שסוכל, לפי הודעת צה"ל, זהה למהלך שבו איים הפרשן בטרם עת.

הפגיעה החוזרת ונשנית במטרות איראניות בסוריה מעידה על היתרון שממנו נהנה צה"ל כשהעימות עם משמרות המהפכה מתרחש קרוב לגבול עם ישראל. קהילת המודיעין הישראלית קולטת היטב את המתרחש בסוריה, וחיל האוויר מצליח לפגוע באיראנים ולסכל את תוכניותיהם, בינתיים בלא קשיים מיוחדים. אבל אין זה אומר שאיראן ויתרה על שאיפותיה בסוריה: גם לאחר התקיפות המרובות בשנה שעברה, האיראנים ערכו שינויים בהיערכותם - כמו העברת מוקד הפעילות מנמל התעופה של דמשק לבסיס טי-4 שליד חומס, המרוחק יותר מישראל. הם לא נטשו את מהלכי ההתבססות הצבאית בסוריה ולא הפסיקו את הברחות הנשק לחיזבאללה.

נקמה איראנית תלויה כעת בשאלה אם נותרה למשמרות המהפכה יכולת תגובה מיידית, אך קשורה גם במספר הנפגעים ובדרגתם. אם יתברר שנהרגו איראנים בפעולה הישראלית, ובהם בכירים, התמריץ לנקמה יגדל. צה"ל כבר נקט כמה מהלכים במסגרת היערכות הגנתית, ובהם פריסת סוללות כיפת ברזל בצפון הארץ.

כל זה מתרחש כשברקע המתיחות בין ארצות הברית לאיראן במפרץ הפרסי והמשבר סביב הפרישה האמריקאית מהסכם הגרעין. ממשל טראמפ כבר הבהיר כי הוא אינו מעוניין במלחמה עם איראן, אך החיכוכים בין הצדדים נמשכים, והאיראנים יכולים להמשיך לתקוף מטרות הקשורות בתעשיית הנפט בסעודיה ובאמירויות, כפי שהם פועלים נגד ישראל מסוריה.

התקיפה בסוריה והתקרית בלבנון מעמידות באור אחר את הביקורת שנמתחת על הממשלה בטענה לחוסר התקפיות כלפי חמאס ברצועת עזה. וכמו בפרשת גילוי והשמדת המנהרות שחפר חיזבאללה בלבנון בדצמבר, מתברר באיחור כי מאחורי מדיניות האיפוק ברצועה יש עוד שיקולים שלא תמיד נחשפים לעיני הציבור בזמן אמת.

המתח בצפון עולה כשמערכת הבחירות לכנסת מתקרבת לשלב האחרון שלה, לקראת יום הבחירות ב-17 בספטמבר. ראש הממשלה מתכונן לבחירות כשברקע עלייה בפיגועים הקטלניים בגדה המערבית וחיכוך גובר עם חמאס ברצועה, העלול להביא לסבב מהלומות נוסף שם. אולם בצפון, להבדיל מעזה, נתניהו מרגיש בינתיים נוח מהזווית הפוליטית: הוא מצטייר כמי ששולט במצב ומנהל את הפעלת הכוח בזהירות יחסית. לפי שעה, אזרחים ישראלים שם אינם מאוימים ישירות או נפגעים. לכן סביר שנתניהו ינסה למנף מבחינה אלקטורלית את הפעילות הצבאית בסוריה, בעודו מנסה לצמצם ככל האפשר את הדיון במצבם של תושבי עוטף עזה.

בנוגע לצפון, ליריביו של נתניהו אין הרבה מה לומר, לבד מהבעת תמיכה מאולצת משהו במדיניות הממשלה ובמהלכי צה"ל. ובכל זאת עולה השאלה אם ההחלטה (כפי שדווח) להרחיב את התקיפות הישראליות לעיראק לא היתה כרוכה בלקיחת סיכון מופרזת, ואם לא היה זה הקש ששבר את גב הגמל האיראני ושגרר את ניסיון התגובה אמש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ