צה"ל אמר הערב (ראשון) כי אין נפגעים ישראלים מירי טילי הנ"ט מלבנון אחר הצהריים, וכי צה"ל תקף בתגובה את חוליית הנ"ט. דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, הוסיף כי חיזבאללה ירה שניים-שלושה טילים ופגע בג'יפ ובמוצב של הצבא. בתגובה תקף צה"ל בלבנון בעזרת יותר ממאה פגזי ארטילריה ומסוקים, ותוצאת התקיפה עדיין אינה ידועה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי ישראל ערוכה לכל תרחיש באזור. לאחר הודעת הצבא הוסרו ההגבלות באזור, למעט עבודה חקלאית ליד גדר המערכת.

לפני כן הטיל מנליס את האחריות לתקיפה על לבנון ואמר: "מדינת לבנון חייבת לקחת אחריות על מה שקורה אצלה ועל ארגון טרור הפועל משטחה". הוא הוסיף: "חיזבאללה מימש את מה שתכנן ולא הצליח. היתה היערכות גדולה של הפיקוד ושל האוגדה, הבנו שהתגובה תהיה מוכוונת לחיילים. נערכנו במקומות הרגישים". לדבריו, המתיחות באזור גברה לאחר שצה"ל חשף את פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה: "לא נשלים עם הרצון להקים מפעלים לדיוק טילים. אנחנו נערכים להמשך". 

מקום הירי

לאחר התקיפה ציטטה הסוכנות האיראנית אירנ"א גורם ביטחוני בכיר בטהראן, שאמר כי ירי חיזבאללה היה פעולת נגד ש"הראתה את נחישותה של חזית ההתנגדות לאיומים מצד ישראל". רשת אל-ג'זירה ציטטה מקור בחיזבאללה שאמר כי "פנינו אינן מועדות להסלמה", והערוץ אל-מנאר המזוהה עם הארגון דיווח כי "אין נוכחות של כלי טיס ישראליים בלבנון". מפקד יוניפי"ל, סטפנו דל קול, נפגש עם קצינים ישראלים ולבנונים והפציר בשני הצדדים לשמור על איפוק. "מדובר בתקרית חמורה המפרה את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם", הוסיף. 

פיקוד צבא לבנון מסר כי הפגזים שישראל ירתה גרמו לשריפות חורש ולא ציינו אם יש פצועים לבנונים. הערוץ אל-מיאדין ציטט בכירים בחיזבאללה שאמרו כי כוחות הארגון נמצאים בכוננות שיא, אך בשלב זה שומרים על שקט בכל הגזרות. 

לאחר הירי פרס צה"ל מחסומים בצפון, חסם את כביש הצפון ומנע כניסה ליישובי האזור. תושבי הרשויות המקומיות המרוחקות עד ארבעה ק"מ מגבול לבנון נקראו לפתוח מקלטים, לשהות בבתים ולהימנע מכל פעילות במרחב גדר הגבול. רשת אל-מנאר דיווחה כי צה"ל הפציץ את הכפר מארון א-ראס, וראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, ביקש מארצות הברית ומצרפת לעצור מיד את ההסלמה. 

ביום ראשון שעבר לפנות בוקר פגעו שני רחפנים ממולכדים במכונה המשפרת טילים מדויקים בביירות, במתחם חיזבאללה בדאחיה. הארגון האשים את ישראל בשליחת הרחפנים, ואתמול אמר המזכ"ל חסן נסראללה כי יתקוף את ישראל "בכל מקום אפשרי לאורך גדר הגבול". במסגרת ההיערכות לתגובה אפשרית של חיזבאללה תגבר צה"ל כוחות באזור הצפון במהלך סוף השבוע, הטיל עוצר יציאות על היחידות הלוחמות ופרס מערכות הגנה אווירית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ