באישור שב"ס, אסירי חמאס מכמה בתי כלא התכנסו לישיבה משותפת

מקורות פלסטיניים וישראליים אמרו כי הישיבה התקיימה בכלא רמון, על רקע דרישת האסירים לאפשר להם שיחות טלפון נוספות ולהתקין טלפונים גם אצל האסירות הביטחוניות. ביממה האחרונה החלו האסירים להחזיר ארוחות ומאיימים בשביתת רעב המונית

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלא רמון, בינואר
יהושע (ג'וש) בריינר

שירות בתי הסוהר הסכים באופן חריג לכנס ישיבה משותפת של מנהיגי האסירים הביטחוניים מחמאס בכמה בתי כלא בארץ - כך אמרו ל"הארץ" מקורות פלסטיניים וישראליים. זאת, על רקע המתיחות בבתי הכלא והאיום של אסירי חמאס בשביתת רעב. לאחר שהושגה הסכמה בנוגע להתקנת טלפונים ציבוריים באגפים הביטחוניים, העלו האסירים דרישות חדשות, ואנשי חמאס הכלואים בכלא רמון החזירו היום את ארוחותיהם.

לדברי מקור פלסטיני המקורב לאסירים, הישיבה של הנהגת חמאס התקיימה בכלא רמון, שאליו הובאו כמה מאנשי הארגון מכלא אשל וקציעות. בין המשתתפים בכינוס היו עבאס א-סייד, שעמד מאחורי הפיגוע במלון פארק בנתניה; מועמר א-שייח, שגייס את המחבל המתאבד לפיגוע; מוחמד ערמאן, שעמד מאחורי הפיגועים בקפה מומנט ובקמפוס הר הצופים בירושלים; ואשרף זגייר, שהורשע בהסעת המחבל שביצע את הפיגוע ברחוב אלנבי בתל אביב. משב"ס נמסר בתגובה: "אין בכוונתנו להתייחס לנושאים מבצעיים בבתי הכלא".

כלא קציעות לאחר דקירת הסוהרים, במארסצילום: אליהו הרשקוביץ

באחרונה הותקנו באגפים הביטחוניים טלפונים ציבוריים, באישור ראש הממשלה ושב"כ. זאת, כחלק מההסכם לסיום שביתת הרעב של האסירים, שמחו על התקנת מתקנים לשיבוש הקליטה הסלולרית בבתי הכלא. לפני כשבועיים החל שב"ס להפעיל את הטלפונים באגף של חמאס בכלא קציעות. היום היתה אמורה להתחיל הפעלת ארבעה טלפונים באגף נוסף בכלא רמון, אך היא נדחתה מסיבות טכניות. הטלפונים בכלא רמון אמורים לשמש גם 13 אסירי חמאס מרצועת עזה, וכן ארבעה אסירים המזוהים עם דאעש, שהיו מעורבים בפיגוע במתחם שרונה בתל אביב.

לפי הסיכום מאפריל האסירים יוכלו לשוחח עם בני משפחותיהם למשך רבע שעה, שלוש פעמים בשבוע. אולם כעת דורשת הנהגת חמאס בכלא לאפשר לאסירים חמש שיחות בשבוע, להתקין טלפונים בכלא דמון, שבו מוחזקות אסירות ביטחוניות, ולהסיר חלק מהמתקנים לשיבוש הקליטה, בטענה שהם פוגעים בבריאותם. בכיר במערכת הביטחון העריך כי חמאס מבקש לרשום הישגים נוספים, בהנחה שישראל תיענה לדרישותיו לנוכח הבחירות המתקרבות. מקור פלסטיני אמר בהקשר זה: "רק לפני כמה חודשים הורו בכירי חמאס בכלא קציעות לדקור קצינים, ועכשיו הם מובאים בכבוד לישיבה מיוחדת לדרישתם. ברור מי מנהל את בתי הסוהר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ