צה"ל: חיזבאללה מפנה בימים האחרונים אתר לייצור טילים מדויקים במזרח לבנון

צה"ל הציג אתר המופעל על ידי חיזבאללה ואיראן סמוך לכפר נבי שית, שנועד לייצר טילים המסוגלים לפגוע ברדיוס עשרה מטרים, ומוגדר "בעל חשיבות עליונה" לפרויקט. נסראללה הכחיש בשבוע שעבר כי יש לארגון מפעלים כאלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נאום מזכ"ל חיזבאללה נסראללה, בסוף השבוע

צה"ל הציג הערב (שלישי) אתר של חיזבאללה לייצור טילים מדויקים ולהשבחתם במזרח לבנון, בשיתוף עם איראן. בהודעת הצבא נאמר כי הארגון מפנה אותו בימים האחרונים, מחשש לתקיפה באזור. לפי צה"ל, הפרויקט נועד, בין היתר, לשפר טילים פרימיטיביים שברשות חיזבאללה כך שיוכלו להגיע לטווח 100 קילומטר ויותר, כשרדיוס הפגיעה שלהם יהיה עד עשרה מטרים מהמטרה שאליה שוגרו.

לפי צה"ל, במתקן הסמוך לעיירה נבי-שית בבקעת הלבנון, מוקם לאחרונה פס ייצור לאמצעי לחימה מדויקים וכי זוהתה העברה של ציוד ייעודי לשטחו. הציוד, כך נטען, פונה בימים האחרונים לאתרים אזרחיים ברחבי לבנון, כולל בביירות. צה"ל הגדיר את המתקן "בעל חשיבות עליונה" עבור חיזבאללה בנסיונו להשיג טילים מדויקים שיכוונו לישראל, וטהראן משתתפת בחימושו, בהכשרת העובדים בו ובפיקוח עליו.

בשטח האתר, שהוקם לפני כמה שנים לצורך ייצור לכלי נשק, צולמו כמה מתחמים, בהם מתחם ייצור מנועים, מתחם בקרת איכות, מתחם ייצור חומרי נפץ לראשי קרב ומתחם לוגיסטי.

צילום אוויר של האתר לייצור טילים מדויקים והסבתםצילום: דובר צה"ל

בשבוע שעבר פרסם צה"ל שורת פרטים אודות פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה, והאשים את איראן ואת חיזבאללה בהאצתו בשנה האחרונה. לפי הודעת הצבא יש כיום בראשות חיזבאללה עשרות טילים מדויקים, אך לפי שעה נבלמו כל ניסיונותיו להקים עם טהראן מערך המוני לייצור טילים בלבנון. ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג חלקים מהפרויקט בנאומו בעצרת האו"ם בשנה שעברה.

רה"מ נתניהו חושף מתקנים לאחסון טילים של חיזבאללה בביירות, בספטמבר 2018צילום: Richard Drew/אי־פי

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הכחיש כי יש ברשותו מפעל לטילים מדויקים, ואמר כי "כולם יודעים שאין דבר כזה". לדבריו,"לו היה לנו מפעל כזה, הייתי מתגאה בכך. יש לנו מספיק טילים מדויקים לכל עימות חזיתי. ישראל, שיש לה מפעלים לטילים גרעיניים וכימיים, לא יכולה להטיף לנו מוסר".

עוד קודם לכן, ייחס חיזבאללה לישראל תקיפה באתר של הארגון בדאחיה בביירות. בתקיפה נפגע רכיב מרכזי בתוכנית הטילים של חיזבאללה - מערבל חיוני לייצור חומרים הודפים שביכולתם לשפר את ביצועי המנועים של הטילים, ובכך לשדרג את מידת הדיוק שלהם. ככל הידוע, המכונה נפגעה זמן קצר לפני שחיזבאללה ביקש להעביר אותה לאתר הממוגן מפני פגיעה חיצונית.

דיווח: איראן מקימה בסיס חדש בגבול סוריה-עיראק שנועד להכיל אלפי חיילים

רשת "פוקס ניוז" האמריקאית דיווחה היום כי איראן מקימה בסיס חדש בגבול סוריה-עיראק, שנועד להכיל אלפי חיילים ואף טילים מונחים מדויקים. לפי הדיווח, המיוחס לגורמי מודיעין מערביים, הקמת הבסיס אושרה בידי ראשי ההנהגה האיראנית ועל בנייתו מפקחים אנשי כוח אל-קודס של משמרות המהפכה.

בדיווח הוצג ניתוח תצלומי לוויין שממנו עולה כי השלמת הבנייה עשויה לארוך חודשים אחדים וכי זמן קצר לאחר מכן יהיה ניתן לאכלס חיילים בבסיס, הנמצא בקרבת מעבר הגבול שבין העיירה הסורית אלבוכאמל לבין העיירה אל-קאים שבעיראק. עוד עולה מניתוח התצלומים כי בבסיס ישנם חמישה מבנים המסוגלים להכיל טילים מונחים מדויקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ