כשבועיים לפני הבחירות, נתניהו ביקר במערת המכפלה: "אף אחד לא ינשל אותנו"

ראש הממשלה הגיע באופן נדיר ללב ההתנחלות היהודית בחברון, ונאם בטקס לזכר מאורעות תרפ"ט. דוברו של מחמוד עבאס: "הביקור - הסלמה מסוכנת והתגרות ברגשות המוסלמים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ורעייתו שרה בביקור במערת המכפלה, היום

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (רביעי) לביקור נדיר במערת המכפלה בחברון, במסגרת טקס המציין 90 שנה למאורעות תרפ"ט. זהו ביקור נדיר יחסית של נתניהו באתר המצוי בלב ההתנחלות היהודית בעיר הפלסטינית. "איננו באים לנשל אף אחד, אבל אף אחד גם לא ינשל אותנו", הצהיר נתניהו בנאומו במקום.

ראש הממשלה התייחס לפעולות האחרונות לחיזוק דריסת הרגל היהודית בחברון. "אני גאה בכך שממשלתי אישרה את תכנית הרובע היהודי לפני שנה לבניית עשרות יחידות דיור חדשות ליהודים בחברון", אמר נתניהו, "בית המכפלה כבר אוכלס בשבוע שעבר. אנו גם מטפלים בנושאים חשובים אחרים ביחס לנגישות למערת המכפלה ולמימוש זכויות הרכוש ההיסטורי היהודי".

נתניהו נואם בטקס במערת המכפלה, היוםצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

ברשות הפלסטינית גינו את הביקור של נתניהו בחברון. "כניסתו של נתניהו לחברון מהווה הסלמה מסוכנת והתגרות ברגשות המוסלמים", אמר נביל אבו-רודיינה, דוברו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, "אנחנו מזהירים מההשלכות המסוכנות לצעד זה של נתניהו, שיוצא לפועל כדי לזכות בקולות הימין הקיצוני. על הקהילה הבינלאומית לפעול כדי למנוע תוקפנות זו".

סגן מושל חברון מטעם הרשות הפלסטינית, חאלד דודין, אמר בשיחה עם עיתונאים פלסטינים כי ביקור נתניהו הוא תעמולת בחירות וניסיון לזכות בקולות המתנחלים. "הביקור לא מעניין אותנו ולא ישנה בכלום את העובדות ההיסטוריות הדתיות ומעמדה של העיר בעיני הפלסטינים", אמר. גם משרד החוץ הפלסטיני פרסם הודעת גינוי לפיה "מדובר בביקור קולוניאליסטי ממדרגה ראשונה, ביקור תעמולה שמטרתו תמיכה במתנחלים הפועלים לייהוד העיר".

לקראת ביקור נתניהו, ראשי הוואקף קראו לקיום תפילה המונית במסגד אל-אבראהימי במערת המכפלה. אתמול קראו פעילים בעיר להניף דגלים שחורים ולהפגין נגד הביקור. תושבים פלסטינים המתגוררים בסמוך לאזור הביקור מסרו בשיחה עם "הארץ" כי בעיר יש נוכחות מוגברת של כוחות צבא ומשטרה. לדבריהם, מתחם הביקור נסגר כך שמשפחות רבות נצורות בתוך הבתים.

במהלך היום נערכו במקום מספר אירועים בהשתתפות אישי ציבור, בהן פתיחת כנס לציון 90 שנה לפרעות תרפ"ט במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, אזכרה בבית העלמין במעמד יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין ואחרים. בטקס עצמו השתתפו, לצד נתניהו ורעייתו, גם אדלשטיין ונציג בית המשפט העליון השופט עופר גרוסקופף.

פלסטינים שורפים את תמונותיו של נתניהו בהפגנה בחברון, היוםצילום: MUSSA ISSA QAWASMA/רויטר�

"פורעים צמאי דם חוללו את הטבח הנורא הזה לפני 90 שנה. הם היו בטוחים שבכך הם עוקרים אותנו מהמקום הזה - הם טעו טעות מרה", אמר נתניהו בנאומו, והוסיף כי "אנו יודעים את המשמעות של חברון לעמנו - עמנו נטוע בחברון, עמוק, משחר תולדותינו בזכות שאין גדולה ממנה".

בנאומו אמר ריבלין כי "חברון לא מכשול בדרך לשלום", אלא "מבחן ליכולתנו לחיות יחד, יהודים וערבים, חיים הגונים זה לצד זה". לדברי הנשיא, "על מדינת ישראל לקדם את איכות חיי התושבים בכל האזור, לדאוג לשגשוגן ולצמיחתן של חברון ושל קריית ארבע ולהקמת שכונות חדשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ