הרשויות בעזה: בני 14 ו-17 נהרגו מירי צה"ל; חמאס: שוקלים איך להגיב

לפי משרד הבריאות ברצועה, הרוג אחד נורה בראשו מזרחית לג'באליה, השני נורה מזרחית לעיר עזה. עוד נמסר כי 66 פלסטינים נפצעו היום בהפגנות, מתוכם 38 מירי חי. דובר חמאס איים: "ישראל תישא באחריות". צה"ל: "ההפגנות היו אלימות במיוחד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההפגנות ברצועה, היום

משרד הבריאות בעזה הודיע היום (שישי) כי שני נערים, בני 14 ו-17, נהרגו מירי חי של צה"ל בעימותים ליד הגדר. לפי המשרד, בן ה-14 הוא חאלד אבו בכר ארבעי, תושב מחנה הפליטים אשאטי, שנורה מזרחית לעיר עזה, ובן ה-17 הוא עלי אל אשקר, שנורה בראשו מזרחית לג'באליה. גורם מדיני בחמאס אמר ל"הארץ" כי חדר המבצעים המשותף של הפלגים הפלסטיניים בוחן אם וכיצד להגיב על הרג שני הצעירים.

במשרד הבריאות הוסיפו כי 74 פלסטינים נפצעו היום בהפגנות, מתוכם 46 מירי חי. חלק מהפצועים במצב קשה. צה"ל הודיע הערב כי ההפגנות נשאו אופי אלים במיוחד, וכי הכוחות בשטח עצרו שני חשודים שחצו את הגדר באזור צפון הרצועה. הם לא היו חמושים, והועברו לחקירה. לפי ההודעה, זוהו כמה פלסטינים נוספים שחצו את גדר המערכת בצפון ודרום הרצועה, אך הם שבו מיד לשטח הרצועה. מצה"ל נמסר כי הפרות הסדר כללו "השלכת כמות גדולה של מטענים, רימונים ובקבוקי תבערה לעבר הגדר וכוחות צה"ל. ניכרת השחתה של הגדר במספר מוקדים".

ההפגנות היוםצילום: AFP

לפי מרכז אל-מיזאן לזכויות אדם ברצועה, 324 פלסטינים נהרגו מאש צה"ל בהפגנות השבועיות ליד הגדר מאז 30 למארס 2018. בין ההרוגים 46 ילדים, תשעה נכים, ארבעה  פרמאידקים, שתי נשים ושני עיתונאים. לפי המעקב, מאז החלו ההפגנות נפצעו בעימותים עם צה"ל 18,085 בני אדם, מתוכם 4,483 קטינים ו-813 נשים.

לאחר ההודעה על מותם של שני המפגינים איים דובר חמאס, חאזם קאסם, על ישראל. לדבריו, "ישראל מגבירה את התקופנות נגד מפגינים שהביעו מחאה לא אלימה וישראל תישא באחריות על פשעים אלה". הוא הוסיף: "מדיניות הפגיעה המכוונת באזרחים מצד חיילי הכיבוש לא תרתיע את העם הפלסטיני להמשיך במאבק למען חירותו".

ההפגנות ברצועה, היוםצילום: AFP

הוועדה המארגנת לתהלוכות ברצועת עזה קראה היום להשתתפות בהפגנות לא אלימות ליד הגדר. מקורות ברצועה אומרים כי בשבועות האחרונים מקפידים המארגנים, ובראשם חמאס, לא לשבור את ההבנות מבחינת היקף המשתתפים, הימנעות מהתקרבות לגדר והפרחת בלוני תבערה. הפעולות הללו הורידו באופן יחסי את מספר הנפגעים והפצועים.

בהפגנות היום השתתפו כמה אלפי פלסטינים בחמישה מוקדים לאורך הגדר. זהו השבוע ה-73 שההפגנות השבועיות מתקיימות, והשבוע תחת המסר "הגנה על העורף הפלסטיני". בשבוע שעבר נהרג בהפגנות צעיר בן 25, בדר אדין אבו מוסא, שנורה מזרחית לחאן יונס. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ