צה"ל יעניק צל"ש לסא"ל מ', שנהרג בפעולה בחאן יונס, ולצוות שחילץ את הכוח

צל"ש הרמטכ"ל יוענק למ', קצין במערך המבצעים המיוחדים שנהרג לאחר שהכוח נחשף בפעולה בנובמבר, למפקד הכוח ולאחד החיילים בצוות. צל"שים יינתנו גם מטעם ראש אגף המודיעין ומפקד חיל האוויר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטינים בוחנים כלי רכב שנשרף בפעולה, בנובמבר

צה"ל הודיע הבוקר (שלישי) כי יעניק את צל"ש הרמטכ"ל לסא"ל מ', שנהרג בפעולה שהשתבשה סמוך לחאן יונס בנובמבר, וכן למפקד הכוח ולאחד החיילים בצוות. בפעולת הכוח המיוחד ברצועה ב-11 בנובמבר נפצע קצין נוסף, בדרגת סרן, ונהרגו שבעה אנשי חמאס. 

מצה"ל נמסר כי הרמטכ"ל אביב כוכבי קיבל השבוע את המלצות ועדות הצל"שים (ציונים לשבח), שבחנו את ממצאי התחקירים ועדויות המפקדים והלוחמים מהמבצע, ואימץ אותן. בראש הוועדה עמד נשיא בית הדין לערעורים, אלוף דורון פיילס, והיו חברים בה ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל, אלוף איציק תורג'מן ומפקד אגף התקשוב, אלוף ליאור כרמלי,

הוועדה המליצה להעניק ציונים לשבח מטעם הרמטכ"ל לחיילי אגף המודיעין שלקחו חלק במבצע ובחילוץ הכוח לישראל. כמו כן, הרמטכ"ל אישר להעניק ציונים לשבח מטעם ראש אגף המודיעין לכמה חיילים בצוות מערך המבצעים המיוחדים. עוד קיבל כוכבי את המלצת מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין ומפקד בסיס תל נוף תא"ל פלג ניאגו, להעניק ציון לשבח לצוות האוויר, ללוחמי 669 וכן לצוותי הרפואה שלקחו חלק בחילוץ הכוח. מועד הטקס להענקת הצל"שים טרם נקבע.

בתחקיר הצה"לי שפורסם ביולי התברר כי הפעולה בחאן יונס אירעה בתום שבעה חודשים של הכנות, שלהן היו שותפות היחידה המסווגת שביצעה את הפעולה וקהילת המודיעין כולה. טיב המבצע לא נחשף ובמטכ"ל אמרו רק שהיתה זו פעילות מודיעינית רבת ערך, שנועדה לספק מידע על רצועת עזה. בתקשורת הערבית הוצג ציוד קשר שלדברי הפלסטינים הושאר מאחור, והועלו ספקולציות שלפיהן המבצע נועד להטמנת מכשירי האזנה. סיכום התחקיר הצה"לי:

הכוח שפעל בתוך השכונות הבנויות בצפיפות של העיר חאן יונס התחלק לשני כלי רכב. באחד מהם, לפי גרסת חמאס, ישבו גם כמה נשים בלבוש פלסטיני מסורתי. מסיבה כלשהי, עורר משהו בהתנהגות הלוחמים את חשדם של התושבים הפלסטינים, בהם אנשי הזרוע הצבאית של חמאס. פעילי חמאס הקיפו את הרכב המסחרי והחלו לשאול את נוסעיו לזהותם ולמעשיהם באזור. לפי הפלסטינים, הלוחמים והלוחמות נשאו עליהם תיעוד מזויף שהציג אותם כערבים.

במטכ"ל אומרים כי החקירה בשטח נמשכה כ-45 דקות, הפכה אגרסיבית יותר במהלכה והגיעה בשיאה ל"ניעור" של הלוחמים בדשי בגדיהם. כשאנשי חמאס - בפיקודו של מפקד גדוד מרחבי של הזרוע הצבאית, שמתגורר באזור - נכנסו לתמונה, החליט מפקד הכוח, א', לפעול. אך בשלב זה אחד הלוחמים כבר היה מוקף באנשי חמאס ומרוחק יחסית מן המכונית גם סא"ל מ' שהה מחוץ למכונית.

מ' הסיח את דעתם של אנשי חמאס, ובזכות זה, א' שלף אקדח ופתח באש. מהירי נהרגו שלושה מאנשי חמאס, וכנראה שגם הקצין מ'. א' המשיך בהסתערות החוצה כדי לחלץ את הלוחם השני, שהיה מוקף. בחלק השני של התקרית נהרגו עוד שניים או שלושה פעילי חמאס נוספים ונפצע הלוחם השני. יתר הלוחמים הצטרפו לירי של א'. לאחר מכן הצליחו א' ויתר לוחמי הכוח לאסוף את הנפגעים לתוך הרכב, הודיעו ללוחמים בכלי הרכב השני על כוונתם לחבור אליהם ונסעו במהירות רבה לעברו.

במקביל, הוחלט להזעיק מסוק חילוץ של חיל האוויר כדי לפנות את הלוחמים, ובהם ההרוג והפצוע. בתוך כך, החל חיל האוויר לפגוע במטרות בסביבת השכונה במטרה למנוע פגיעה בלוחמים. מסוק היסעור נחת בלב השטח הפלסטיני הבנוי, ומפקד הכוח בשטח החליט להתעכב עוד כשלוש דקות, כדי לוודא שאף חייל לא נותר מאחור. לדברי הצבא, הלוחמים - ובעקבותיהם גם תקיפות של מטוסי קרב - הצליחו להשמיד את הציוד רב הערך שנאלצו להשאיר מאחור וכן את שני כלי הרכב שבהם נסעו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ