עקב הגירעון, החשב הכללי הורה להקפיא את כל הפעילות התקציבית של משרד החוץ

בעקבות הנחיית האוצר, הנחה משרד החוץ את נציגויות ישראל בעולם להפסיק את כל נסיעות העבודה, הליכים הקשורים בהתקשרויות חדשות ופעילויות אירוח. ממשרד החוץ נמסר: מדובר במקרה חסר תקדים שבו פקידי האוצר משתקים משרד ממשלתי

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרד החוץ בירושלים, ב-2018
נעה לנדאו
נעה לנדאו

בעקבות הגירעון החריף בתקציב משרד החוץ, הורה היום (ראשון) החשב הכללי במשרד האוצר, באופן חריג, להקפיא את כל הפעילות התקציבית של המשרד. לדברי בכירים במשרד החוץ, המשמעות היא כי "בעת הרגישה הזו אל מול האתגרים המדיניים והאסטרטגיים ובראשם האיום מצד איראן וגרורותיה וערב כינוס עצרת האו"ם, משרד החוץ ונציגויותיו בעולם ישותקו כמעט כליל".

בעקבות הנחיית האוצר, הנחה חשב משרד החוץ במברק שהגיע לידי "הארץ" את כלל נציגויות ישראל בעולם להפסיק באופן מיידי את כל נסיעות העבודה וכן "יוזמות והליכים הקשורים בהתקשרויות חדשות". כמו כן ניתנה הוראה להפסיק את עבודתם של יועצים בתשלום וכן לא לאשר שעות נוספות בקרב עובדים שמתפעלים את נציגויות ישראל בחו"ל. חשב משרד החוץ הורה גם להשבית את פעילויות האירוח על חשבון תקציב הנציגות.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "אין מחלוקת כי הגירעון העמוק, עליו התרענו השכם והערב, הוא תוצאה של תת-תקצוב ידוע מראש מצד פקידות אגף התקציבים של האוצר. מדובר במקרה חסר תקדים שבו פקידי האוצר משתקים משרד ממשלתי ללא כל דיון, ובכך גורמים לפגיעה חמורה ביחסי החוץ של מדינת ישראל. שר החוץ פועל לפתרון המשבר. אנו מקווים כי פעילות המשרד החיונית לביטחון הלאומי ולביסוס מעמדה הבינלאומי של ישראל תשוב לסדרה".

הפגנת עובדי משרד החוץ בירושלים, ב-2014. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בשל פער בין תקציב משרד החוץ שאושר בחוק התקציב, לבין הוצאותיו של המשרד שתוכננו על ידו, נאלץ משרד האוצר להורות על עצירת כל הוצאה חדשה במשרד החוץ". עוד נמסר ש"כחלק מהמו"מ המתקיים בין משרד האוצר למשרד החוץ, הועברה כבר בשבוע שעבר למשרד החוץ הצעה שתאפשר את המשך פעילות המשרד. נכון לעכשיו, הכדור נמצא אצל הנהלת משרד החוץ".

לפני כחודשיים תיארו ראשי נציגויות ישראל בחו"ל את המצב העגום אליו נקלעו בצל קיצוץ של 350 מיליון שקלים בתקציב המשרד. "אין תקציב לכרטיס רכבת ואפילו לא לכוס קפה בפגישות עבודה", כתבו הנציגים במברקים פנימיים לראשי משרד החוץ. במקביל הם גם הכריזו על סכסוך עבודה, בשל הכוונה לפגוע בתנאי העבודה שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ