הקבינט אישר טלפונית לנתניהו פעולה בעזה, ראשי מערכת הביטחון מודרו מהשיחה

במעריב דווח כי נתניהו קיים התייעצות לילית עם שרי הקבינט, שבה לא השתתפו בכירי מערכת הביטחון אשר הביעו בפני רה"מ מוקדם יותר הסתייגות מהפעולה הצבאית החריגה. היועמ"ש הבהיר לנתניהו כי המהלך לא חוקי ודרש ישיבה מסודרת

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההתייעצות הביטחונית בקריה, שעות לפני שיחת הטלפון שממנה מודרו ראשי מערכת הביטחון
לוגו הארץ
הארץ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיים בשבוע שעבר התייעצות טלפונית עם חברי הקבינט, שממנה מודרו הרמטכ"ל וראש השב"כ, ובסיומה קיבל אישור לפעולה צבאית חריגה, כך פורסם הבוקר במעריב.

לפי הפרסום, היועמ"ש מנדלבליט קיבל דיווח על הנעשה ממערכת הביטחון, הבהיר לראש הממשלה כי מדובר בהליך לא חוקי ועמד על כך שתתקיים ישיבה של ממש שבה יישמעו עמדות ראשי זרועות הביטחון. הדיון הטלפוני נערך בלילה שבין שלישי לרביעי, לאחר שנתניהו כינס התייעצות ביטחונית דחופה שבה הביעו ראשי מערכת הביטחון הסתייגות מהמהלך, כפי שפורסם לראשונה ב"הארץ".

כזכור, בשבוע שעבר פינו מאבטחי שב"כ את נתניהו מכינוס בחירות של הליכוד באשדוד, כשלעבר העיר נורתה קטיושת גראד. כמה שעות לאחר מכן כינס ראש הממשלה התייעצות דחופה עם ראשי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב. נתניהו ביקש להוציא לפועל מהלך צבאי חריג שהיו עשויות להיות לו השלכות מרחיקות לכת. מנדלבליט, שעורב בהתרחשויות בשלב מאוחר יותר סבר שהחוק מחייב כי החלטה בסדר גודל כזה תתקיים אחרי דיון קבינט מסודר, שבו יוצגו ההשלכות הביטחוניות של המהלך מפי הגורמים האמונים על כך.

מהפרסום במעריב עולה כי נתניהו הסתפק בדיון טלפוני, שבו לא שמעו חברי הקבינט את הסתייגויות מערכת הביטחון שאותן הכיר נתניהו, ושבסיומו נתנו את אישורם למהלך הצבאי החריג.

הסתייגות כמה מראשי מערכת הביטחון מעוצמת התקיפה שהציע נתניהו, כך נודע ל"הארץ", נבעה משני נימוקים: האפשרות לנזק סביבתי רב והסכנה כי התגובה הפלסטינית תכלול ירי רקטות מסיבי של חמאס והג'יהאד, שעלול לדרדר את הצדדים אל סף מלחמה. ברקע, אף שהדברים לא נאמרו ישירות לנתניהו, עמד כנראה חשד של חלק מן המשתתפים כי השיקולים אינם לגמרי ענייניים וקשורים גם בבחירות המתקרבות.

במהלך הדיונים שגלשו גם לימים הבאים אף ביקש ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, מיו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר להגיע לפגישה. בפגישה אמר בן שבת כי ישראל מתכוונת לצאת למבצע צבאי שעלול להביא לדחיית הבחירות, וביקש ממלצר להיערך לכך. על פי חוק, מי שיכול לדחות בחירות בנסיבות כמו מלחמה היא הכנסת ברוב של 80 חברי כנסת. מהלך כזה נעשה בבחירות לכנסת השמינית, שנדחו בחודשיים בשל מלחמת יום הכיפורים.

בסופו של דבר, הסתפק צה"ל בפעולה צבאית מינורית – תקיפת כמה יעדים של חמאס ברצועת עזה, שלא גרמו לנפגעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ