ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הזהיר הערב (חמישי) בעצרת האו"ם כי אם ישראל תספח את בקעת הירדן וצפון ים המלח, יבוטלו ההסכמים שנחתמו עמה. לדבריו, סיפוח ההתנחלויות מבטל את המחויבות של הפלסטינים להסכמי אוסלו. הוא הוסיף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "מתחמק מכל הסדר ומכל אפשרות להתקדם בשלום". נתניהו אמר בתחילת החודש כי יחיל ריבונות על האזור אם ייבחר לראשות הממשלה.

עבאס תקף את ממשל טראמפ ואת "תוכנית המאה" שהוא מקדם. הוא אמר כי לא ינהל משא ומתן עם ישראל בחסות ארה"ב או מדינה אחרת, והוסיף כי מדיניות הממשל "עודדה את ישראל להתנער מכל ההסכמים". עבאס אמר כי "זה הוביל רבים בעם הפלסטיני לאבד תקווה, והפך את פתרון שתי המדינות ללא ריאלי עבורם". הוא הדגיש כי הוא עדיין תומך בפתרון על בסיס שתי מדינות לשני עמים, וקרא לכנס ועידת שלום בינלאומית כדי להציג תוכנית מפורטת לסיום הכיבוש.

עצרת האו"ם בניו יורקצילום: LUCAS JACKSON/רויטרס

בנאום התייחס עבאס לצעדים שנקט הנשיא דונלד טראמפ, ובכללם העברת השגרירות לירושלים וההכרה בה כבירת ישראל. הוא אמר כי "ארה"ב כמעצמה וחברה קבועה במועצת הביטחון, במקום לכבד את החוק הבינלאומי ולפעול כדי לשמור על השלום, מתנערת ממנו ומבצעת צעדים תוקפניים כמו ההכרה בירושלים כבירת ישראל". הוא אמר בנוגע לכך כי "ירושלים תישאר לעד בירת פלסטין".

הנשיא הפלסטיני התייחס למשבר הכלכלי ברשות שלדבריו החריף עקב הקיצוצים בתקציב שישראל מעבירה לה. הוא אמר כי "לא נפגע בזכויות האסירים ומשפחות ההרוגים גם אם יישאר לנו גרוש אחד". עבאס ציין בנאומו גם את חוק הלאום ואמר בקשר אליו כי "הוא חוק אפרטהייד". 

עם זאת, עבאס הדגיש בנאומו את מחוייבות הרשות למאבק בטרור. הוא הבהיר כי עם שובו לרמאללה, ייקרא לקיים בחירות כלליות לנשיאות ולפרלמנט בגדה המערבית וברצועת עזה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ