נעה לנדאו
אמיר תיבון
נתניהו ופומפאו בפגישתם בירושלים, היום. פומפאו כתב כי השניים דנו בסוגיות הקשורות לביטחון ישראל
נתניהו ופומפאו בפגישתם בירושלים, היום. פומפאו כתב כי השניים דנו בסוגיות הקשורות לביטחון ישראלצילום: Janice Fedak
נעה לנדאו
אמיר תיבון

שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, נפגש אתמול (שישי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במעונו בירושלים. קודם לכן נפגשו פומפאו וסגן נשיא ארה"ב מייק פנס עם נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, בצל הלחימה בצפון סוריה לאחר נטישת ארצות הברית את האזור. בתוך כך, הערב נודע כי משלחת ישראלית תשתתף מחר בשיחות בבחריין שיעסקו בהגנה על כלי שיט במפרץ הפרסי. זאת כחלק מהתהליך שהחלו האמריקאים בוועידת ורשה בשנה החולפת, ובו משתתפת גם ישראל לצד מדינות ערב - כך אישרו גורמים במשרד החוץ לאחר פרסום בחדשות 13.

בתום פגישת נתניהו ופומפאו כתב האחרון בטוויטר כי היא היתה פרודוקטיבית, וכי השניים דנו ב"מאמצים לעצור את ההשפעה הזדונית של המשטר האיראני ובהתפתחויות באזור, כמו גם בנושאים אחרים הקשורים לביטחונה של ישראל". 

נתניהו אמר במסיבת עיתונאים שהתקיימה לאחר הפגישה כי שוחח עם פומפאו על "חיזוק הברית בינינו, האזור והאתגרים השונים עמם אנו מתמודדים". ראש הממשלה הודה לפומפאו ולנשיא ארה"ב דונלד טראמפ על תמיכתם בישראל. "המזרח התיכון הוא זירה של בעיות וזעזועים, אבל אם ישנו דבר אחד שבולט מעל הכל - זה היציבות והעוצמה של הברית בין ישראל לארצות הברית", הוסיף נתניהו. השניים דנו, בין השאר, גם בסוגיית ההסגרה של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב, הכלוא בישראל, לארה"ב, תמורת שחרורה של נעמה יששכר, העצורה ברוסיה בגין הברחת חשיש. 

בפגישה השתתפו גם שליח ארה"ב למזרח התיכון ג'ים ג'פרי, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, ראש המוסד יוסי כהן, ראש המל"ל מאיר בן שבת והמזכיר הצבאי לרה"מ תא"ל אבי בלוט.

אזור העימות

בתום הפגישה באנקרה הודיע פנס כי ארדואן הסכים להקפיא את המבצע הצבאי בצפון סוריה לחמישה ימים כדי לאפשר לכוחות הכורדיים לסגת משטח אזור הביטחון שטורקיה מבקשת להקים לאורך גבול סוריה־טורקיה. פנס הוסיף כי המבצע הצבאי הטורקי יסתיים רק לאחר שכל הכוחות הכורדיים ייצאו משטח רצועת הביטחון הטורקית. 

זמן קצר לאחר ההודעה אמר שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בשולו כי "אנחנו מקפיאים את המבצע, זוהי לא הפסקת אש". עוד הוסיף השר במסיבת עיתונאים כי טורקיה "תוכל לעצור את ההתקפה לאחר שכל הטרוריסטים יסוגו לחלוטין מהאזור". נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מיהר לצייץ כי ההסכמות בין ארה"ב לטורקיה הן תוצאה של "אהבה קשוחה", וכי בזכותן "יינצלו חייהם של מיליוני בני אדם".

אתמול דיווחה רשת החדשות אל־ערבייה כי הפוליטיקאי הכורדי אלדר חליל אמר כי ארדואן רוצה לפלוש 32 קילומטרים לתוך טורקיה וכי הכורדים דחו זאת בעבר. חליל הוסיף כי הכורדים מברכים על עצירת האלימות בצפון סוריה וכי הם יצייתו להפסקת האש, אך יגנו על עצמם אם יותקפו. פוליטיקאי כורדי נוסף כתב בטוויטר: "הפסקת האש היא בדיוק מה שטורקיה רצתה. על הממשל בארה"ב לפעול לעסקה שהיא פשרה אמיתית, אשר תגן על בעלי בריתו הכורדים, ולא לכניעה מלאה שלהם".

אתמול הודיעו ארגוני סיוע בינלאומיים כי הם נאבקים לענות על הצרכים של 200 אלף בני אדם שנמלטו מהלחימה בצפון מזרח סוריה, ודיווחו על מחסור במים בעיר הסורית אל־חסכה. המבצע הטורקי דחף את הארגונים מרסי קורפס ורופאים ללא גבולות להשעות את רוב הפעילות שלהם באזור ולהרחיק את הפעילים הזרים שלהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ