יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
מימין: תא"ל שי אלבז, הרמטכ"ל אביב כוכבי ומפקד חיל הים אלי שרביט בבסיס חיל הים בחיפה, ביולי
מימין: תא"ל שי אלבז, הרמטכ"ל אביב כוכבי ומפקד חיל הים אלי שרביט בבסיס חיל הים בחיפה, ביוליצילום: דובר צה"ל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

תת-אלוף שי אלבז, בכיר בחיל הים ומפקד השייטת בעבר, הודיע היום (רביעי) על פרישתו מצה"ל, בשל עדויות של חיילות ששירתו תחתיו כי הטריד אותן מינית. העדויות נאספו כחלק מתחקיר התוכנית אולפן שישי של חדשות 12, המיועד לפרסום בסוף השבוע.

ר', ששירתה תחת אלבז בשייטת 13, סיפרה בתחקיר על תקרית שאירעה במסיבת סוף מסלול של היחידה. "אני זוכרת שהלכתי לשירותים והוא נכנס אחריי", שחזרה ר'. "לא היה שם איזה סוג של 'בוא בוא אחריי לשירותים', כי לא עשיתי את זה אף פעם. לא הייתי עם אף גבר, ולא במקום ציבורי, ובטח לא כשכל הבסיס שלי בחוץ. הוא פשוט נכנס אחריי לתא, והתחיל בינינו איזה משהו, אקט מיני של התמזמזות כזאת".

עוד אמרה ר': "לא העליתי על דעתי שאנחנו יכולים להתנשק אפילו. אני לא מדברת בכלל על משהו אחר. אני איזו חיילת פשוטה. לא חשבתי. אמרתי - זה קצין, מפקד, נשוי. יש שם בחורה תמימה, בתולה, חסרת ניסיון מיני. בחור שהיא סוג של מעריצה, סוג של אלוהים של המקום שבוא היא משרתת". לפי התחקיר, באחד המקרים אחת החיילות ברחה מרכבו של אלבז.

מדובר צה"ל נמסר כי אלבז, ראש מספן ים, ביקש לסיים את תפקידו ולפרוש מצה"ל "בעקבות פרסום אירועים שהתרחשו לכאורה לפני למעלה מעשור ובהם התנהגות שאינה עולה בקנה אחד עם הנורמות המקובלות בצה"ל". בהודעת הצבא נאמר כי הרמטכ"ל אביב כוכבי ומפקד חיל הים אלי שרביט קיבלו את בקשתו.

"תא"ל אלבז הינו קצין עתיר זכויות אשר שירת במגוון תפקידי לחימה ותרם באופן ישיר לביטחון מדינת ישראל", נמסר מצה"ל, "הרמטכ"ל קבע כי אין מקום לנורמות כאלו בצה״ל וכי יפגין אפס סובלנות למקרים מסוג זה בעתיד".

ב-2017 ניתן גזר דינו של אופק בוכריס, קצין צה"ל שהורשע בבעילה אסורה בהסכמה כלפי חיילת ובהתנהגות שאינה הולמת כלפי קצינה - שתיהן היו תחת פיקודו. הרכב השופטים החליט כי יש לכבד את הסדר הטיעון שעליו חתם בוכריס, הכולל הורדה בדרגה לאלוף-משנה, וקבע כי יש להטיל עליו עונש מאסר של תשעה חודשים על תנאי למשך שלוש שנים.

ביולי 2015 לירן חג'בי, מפקד גדוד צבר לשעבר, הורשע במסגרת עסקת טיעון בחמישה סעיפים של התנהגות בלתי הולמת, שחלקם בעלי אופי מיני. הוא פרש מצה"ל. המתלוננת נגדו מאי פאטל, שהיתה חיילת תחת פיקודו, אף הגישה נגדו תביעה אזרחית - שבה נקבע כי יפצה אותה ב-140 אלף שקל. ביולי 2017 הודח מפקד גדוד קרקל, אלעד כהן, מכיוון שניהל קשר רומנטי עם קצינה תחת פיקודו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ