תם עידן הפקסים: צה"ל מקים מערך דיגיטלי חדש שיגביר את היעילות בבסיסים

"מינהלת ההשתנות הדיגיטלית" אמורה לסייע בטיפול בסוגיות שכר, בתנאי שירות ובתקשורת עם היחידות - כולל עם מיועדים לשירות ביטחון. בד בבד, היא נועדה לייעל את הפעילות המבצעית של הצבא

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיל התקשוב בצה"ל, ב-2017. הצבא החל בהפעלת אינטרנט מבצעי שמטרתו לאפשר עבודה מהירה של זרועות האוויר, היבשה והים זו עם זו
חיל התקשוב בצה"ל, ב-2017. הצבא החל בהפעלת אינטרנט מבצעי שמטרתו לאפשר עבודה מהירה של זרועות האוויר, היבשה והים זו עם זוצילום: דובר צה"ל
עמוס הראל
עמוס הראל

צה"ל הודיע היום (חמישי) על הקמת "מינהלת השתנות דיגיטלית", שתרכז את מהלכי השינוי בתחום התקשוב והסייבר בצבא. הקמת המינהלת היא חלק מהתוכנית הרב-שנתית (תר"ש) שגיבש הרמטכ"ל, אביב כוכבי. אף שטרם אושר תקציב הביטחון לשנה הבאה והתר"ש טרם הובא לאישור הממשלה, החל צה"ל ביישום מהלכים בתוכנית, שהם קריטיים בעיניו של כוכבי. זאת תוך הסתמכות על הסטת תקציבים פנימיים.

המינהלת אמורה לסייע לצבא בפעילות מבצעית ובעיסוקים שוטפים שאינם מבצעיים כמו סוגיות שכר, תנאי שירות וטיפול רפואי של אנשי הקבע, החובה והמילואים. בתחום הקשר עם המיועדים לשירות ביטחון (מלש"בים), מתגאה הצבא – באיחור קריטי של כעשור – כי "תם עידן הפקס" וכי הצעירים המתגייסים יוכלו למלא ולשלוח שאלונים רפואיים באמצעות המייל. גם חיילי המילואים, כך הובטח, יוכלו מעתה לפנות לכתובת מרכזית אחת בצבא ללא קשר ליחידה הספציפית שבה הם משרתים.

הרמטכ"ל כוכבי בבה"ד 1 בשבוע שעבר. הקמת המינהלת היא חלק מהתוכנית הרב-שנתית שהוא גיבש
הרמטכ"ל כוכבי בבה"ד 1 בשבוע שעבר. הקמת המינהלת היא חלק מהתוכנית הרב-שנתית שהוא גיבשצילום: אליהו הרשקוביץ

במישור המבצעי, הכוונה היא להאיץ תהליכי מחשוב שיסייעו להגברת האפקטיביות של הפעילות הצבאית - מה שכוכבי כינה בכמה נאומים "קטלניות". בין השאר, מדובר בהעברה יעילה יותר של מודיעין לדרגי השטח, ב"היתוך" מהיר ומורכב של מידע מודיעיני המגיע ממקורות שונים ובייעול מערכות הפיקוד והשליטה של המטה הכללי והפיקודים ביחידות הפועלות בשטח.

צה"ל החל באחרונה בהפעלת "אינטרנט מבצעי", פנימי, המחבר לראשונה במישרין בין יחידות בזרועות היבשה, האוויר והים. המטרה היא לאפשר עבודה מהירה של הזרועות זו עם זו, ברשת אחת, לצד הסתמכות משותפת על מידע הנאגר ב"ענן המידע" הצבאי. כך, בעת הפעלת אש בלחימה, הכוונה היא לאפשר פגיעה במספר רב של מטרות בקצב מהיר יותר, ובד בבד לצבור מידע מהימן יותר על קצב הפגיעה במטרות האויב ולשקף את המידע לכוחות.

חיילים בחיל התקשוב ב-2017. לפי התוכנית, חלק מהמודיעין והמידע יגיע לראשונה דרך המערכות הדיגיטליות
חיילים בחיל התקשוב ב-2017. לפי התוכנית, חלק מהמודיעין והמידע יגיע לראשונה דרך המערכות הדיגיטליותצילום: דובר צה"ל

לפי התוכנית, חלק מהמודיעין והמידע יגיע לראשונה דרך המערכות הדיגיטליות, עד לרמת מפקד הכיתה במערך חיל הרגלים, או מפקד הטנק ביחידות השריון בשדה הקרב. זהו דרג נמוך יותר מ"תחנות הקצה" הקיימות, שהסתיימו ברמת מפקד הפלוגה או מפקד המחלקה – ולכן האתגר קשה יותר למימוש.

צה"ל החל באחרונה להכשיר "אנליסטים של מידע": חיילים שעוברים קורס בו הם לומדים כיצד לברור מידע רלוונטי מתוך כמויות גדולות של מודיעין הנאסף בידי הצבא, ולספקו למפקדי היחידות הלוחמות. בשלב ראשון הוצמדו האנליסטים למפקדי אוגדות, אך התוכנית היא לשבץ אנליסט מידע לצד כל מפקד חטיבה בלחימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ