25 שנה אחרי חתימת הסכם השלום: מובלעת נהריים הוחזרה לירדן

לפני שנה הודיע מלך ירדן כי לא יחדש שני נספחים בהסכם השלום, ויחזיר לידיו את נהריים ואת צופר שבערבה. השטח בנהריים כולל כ-800 דונם אדמות חקלאיות, שהקיבוצים באזור מעבדים כ–70 שנה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סגירת השער בנהריים, היום
סגירת השער בנהריים, היוםצילום: גיל אליהו
נעה שפיגל
נעה שפיגל

25 שנה אחרי חתימת הסכם השלום עם ירדן, השליטה הישראלית על מובלעת נהריים הסתיימה, והשטח הוחזר היום (שבת) לידי ירדן. הסיור האחרון במובלעת התקיים היום, לאחר שכשלו הניסיונות המדיניים להמשיך את סעיף החכרת השטח, שנחתם בהסכם השלום עם ירדן. בשעה 16:30 השער למובלעת נסגר, והיא כעת בשליטה ירדנית. 

לפני שנה הודיע עבדאללה מלך ירדן, כי לא יחדש שני נספחים בהסכם השלום עם ישראל ויחזיר לידיו את מובלעת נהריים ואת מובלעת צופר שבערבה, שנמסרו לישראל בהסכם השלום ב-1994. השטח בנהריים כולל כ–800 דונם אדמות חקלאיות, שהקיבוצים באזור מעבדים כ–70 שנה. במושב צופר שבערבה מעבדים 35 חקלאים אדמות בשטח המובלעת, בהן הם מגדלים בעיקר פלפלים.

הרצון הירדני בהשבת הריבונות על המובלעות הגיע על רקע הפגנות של אזרחי ירדן נגד הממשלה על שורה של סוגיות כלכליות ומדיניות, בהן סוגיית המובלעות. עשרות חברי פרלמנט חתמו על עצומה שקראה לא לחדש את הנספחים וגם האיגודים המקצועיים בירדן, שמובילים את דעת הקהל במדינה, הצטרפו למחאה. בממשלת ישראל קיבלו את ההודעה על אי חידוש הסעיפים בהפתעה.

נהריים, היום
נהריים, היוםצילום: גיל אליהו
נהריים, היום. אחרי 25 שנה המובלעת חזרה לידי ירדן
נהריים, היום. אחרי 25 שנה המובלעת חזרה לידי ירדן צילום: גיל אליהו

חקלאים בצופר הביעו בשנה שעברה חשש מהנזק הכלכלי שהשבת הריבונות לירדן תסב להם. במועצה האזורית ערבה תיכונה, שאליה משתייך מושב צופר, והחקלאים ששטחיהם נמצאים במובלעת, לא ידעו מראש כי צפויה החלטה כזו מצד ירדן, והיא מעולם לא נידונה בדרגים המקומיים. "זה גזר דין מוות ל-35 החקלאים שמעבדים שם את הקרקעות", אמר אז ל"הארץ" איתן ליפשיץ, מרכז המשק של צופר. "בשלב מאוחר יותר זה יהיה גזר דין מוות למושב כולו". 

בחודש שעבר פורסם ב"הארץ" כי מתנהל משא ומתן חשאי על סידורי גישה לישראלים לצופר גם אחרי מועד הפקיעה, כך שאולי ימשיכו לעבוד שם תחת ריבונות ירדנית. עם זאת, החקלאים אמרו היום ל"הארץ" כי אינם יודעים על כל כוונה לאפשר להם לשוב ולעבד את אדמותיהם

הסיור האחרון בנהריים, היום
הסיור האחרון בנהריים, היוםצילום: גיל אליהו
מובלעת נהריים

פארק "אי השלום", שבו נערך הסיור האחרון היום, שימש אתר תיירות באזור החיץ בין ירדן לישראל. במארס 1997, כשלוש שנים לאחר הקמתו, ירה חייל ירדני לעבר תלמידות בכיתות ז'-ח' שטיילו במקום ורצח שבע מהן. בתחילת השנה מנעה יחידת הקישור הירדנית מנהריים את כניסתם של מטיילים ישראלים ל"אי השלום", אף שתיאמו את הגעתם מראש. רק כעבור כמה שעות התירה ירדן לתיירים להיכנס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ