מתנחלים יידו אבנים על שוטרים שהגיעו לעצור מתבצר ביצהר, שלושה נעצרו

השוטרים עצרו צעיר שמפר זה יותר מחודש צו הרחקה מהגדה, לאחר כחמש שעות שבהן התבצר ואזק עצמו למתקן המחובר לרצפה. שישה אנשי כוחות הביטחון נפצעו בעימותים

הגר שיזף
נעה לנדאו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נריה זארוג מתבצר במבנה ביצהר, היום
נריה זארוג מתבצר במבנה ביצהר, היוםצילום: ארגון חוננו
הגר שיזף
נעה לנדאו

שוטרים שבאו לעצור צעיר שהפר צו הרחקה מינהלי מהגדה בהתנחלות יצהר הותקפו הערב (ראשון) באבנים ובבקבוקי צבע. מהמשטרה נמסר כי שלושה שוטרים נפצעו באורח קל בתקרית ונזק נגרם לרכבים של המשטרה ושל כיבוי אש. המשטרה מסרה ששלושה בני אדם נעצרו "בחשד להפרת סדר". 

ממשמר הגבול נמסר כי לאחר המעצר הגיעו "עשרות מתפרעים למאחז הבלתי חוקי קומי אורי הסמוך ליצהר", אשר יידו אבנים לעבר הכוחות. בהודעה נכתב כי שלושה לוחמים נפצעו וקיבלו טיפול רפואי במקום.

צעירים באזור המבנה שבו התבצר זארוג ביצהר, הערב
צעירים באזור המבנה שבו התבצר זארוג ביצהר, הערבצילום: ארגון חוננו

המקרה החל על רקע צו הרחקה מהגדה, שהוצא נגד תושב הגבעה קומי אורי הסמוכה להתנחלות. הצעיר, פעיל נוער הגבעות בשם נריה זארוג, מפר את הצו בגלוי זה יותר מחודש, והכוחות הגיעו למבנה בהתנחלות כדי לעצור אותו. הצעיר התבצר באחד המבנים במשך כחמש שעות ואזק עצמו למתקן המחובר לקרקע. המשטרה שחררה אותו מהמתקן ועצרה אותו. לפי ארגון חוננו, 15 איש נפצעו בעימותים עם השוטרים, בהם זארוג עצמו שלדבריהם נפצע במהלך חילוצו מהמתקן.

אברהם בנימין, נציג מזכירות יצהר שראה את זארוג בתוך המבנה, סיפר: "נכנסתי לבית לוודא שבריאותו של נריה בסדר. מה שקורה בפנים הוא שהוא אזוק וקשור למתקן שמחובר לרצפה. הבית מלא עשן. יש כמות גדולה של שוטרים שחותכת את המתקן באמצעים שונים... בשלב מסוים הוציאו אותי כשנריה התחיל לצעוק מכאבים כשהכלים ההנדסיים פגעו לו ברגל".

יצהר

בנימין הוסיף כי זארוג קיבל "צו גירוש" מביתו "בעל כורחו" וציין כי "היה אפשר לפעול נגדו בכלים דמוקרטיים של ראיות וכתב אישום. המצב הזה נכפה עלינו. המערכת פה לא מתנהלת בחוכמה אלא הפוך לחלוטין".

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את האלימות נגד כוחות הביטחון וקרא לכבד את החוק ולהפסיק זאת לאלתר. "יש לאפשר לחיילי צה"ל וכוחות מג"ב, ששומרים על כולנו, לבצע את עבודתם. לא נסבול הפרות חוק", אמר.

ביום שני שעבר הותקף באבנים כלי רכב שהסיע כוח של משמר הגבול (מג"ב) בכניסה ליצהר. הכוח היה בדרכו לאכוף צו שטח צבאי סגור שהוטל על שטח הגבעה "קומי אורי", שבה יידו מתנחלים אבנים לעבר חיילים בחודש שעבר. החשודים במעשה נמלטו מהמקום ואיש לא נעצר.

בעקבות התקרית בחודש שעבר, שבה נפצע חייל קל מיידוי האבנים, "קומי אורי" הוכרזה כשטח צבאי סגור ועל הגבעה הוצבו שתי פלוגות מג"ב, שמונעות את העלייה אליה ממי שאינו תושב המאחז במקום. כמה ימים לאחר התקרית, הרסו כוחות גדולים של מג"ב והמינהל האזרחי שני מבנים ארעיים ליד הגבעה. מבני העץ הארעיים הוצבו לפני חג סוכות באופן בלתי חוקי בשטח B בגבעה המכונה "שבח הארץ". 

בשבוע שעבר אירעה תקרית נוספת כאשר רעולי פנים יידו אבנים לעבר שוטרים וכלי רכב משטרתי סמוך להתנחלות בת עין במועצה אזורית גוש עציון. גם במקרה זה לא נעצרו חשודים.

ביום רביעי האחרון נעצרו חמישה מתנחלים בחשד לתקיפת שוטרים שמנעו עבודות בנייה לא חוקיות במאחז מעוז אסתר במועצה האזורית מטה בנימין. לפי מקור במשטרה, העצורים, המזוהים עם נוער הגבעות, יידו אבנים לעבר השוטרים, התקוטטו איתם ודחפו אותם. המשטרה מסרה כי החרימה שתי משאיות, וכי במקום התקהלו עשרות מתושבי המקום ויידו אבנים לעבר השוטרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ