ארה"ב: מודאגים מהחלטת בית הדין של האיחוד האירופי לסמן מוצרים מההתנחלויות

משרד החוץ האמריקאי מסר כי יתנגד לכל ניסיון לבודד את ישראל וציין כי ההחלטה של בית הדין מרמזת על הטיה אנטי-ישראלית. "אנחנו עומדים לצד ישראל", נכתב

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בציר בכרם פסגות ב-2014. "ארה"ב מתנגדת באופן מפורש לכל ניסיון להשתתף בחרם"
בציר בכרם פסגות ב-2014. "ארה"ב מתנגדת באופן מפורש לכל ניסיון להשתתף בחרם"
נעה לנדאו
נעה לנדאו

ארצות הברית גינתה את החלטת האיחוד האירופי להורות למדינות החברות בו לסמן מוצרי מזון שיוצרו בהתנחלויות. "הנסיבות שהובילו להחלטה מרמזות על הטיה נגד ישראל", נכתב בהודעה שפרסם היום (רביעי) משרד החוץ. אתמול קבע בית דין של האיחוד האירופי כי מוצרי מזון ישראליים מהגדה המערבית נדרשים לשאת סימון ברור שמציין כי הם יוצרו בהתנחלויות.

"ארצות הברית מודאגת עמוקות מהדרישה של האיחוד האירופי", נמסר. לדברי משרד החוץ האמריקאי, הדרישה "תעודד, תכיל ותקדם את תנועת החרם (BDS) נגד ישראל". עוד נמסר כי "ארה"ב מתנגדת באופן מפורש לכל ניסיון להשתתף בחרם, בהפעלת לחץ, בבידוד או בדה-לגיטימציה לישראל בכל דרך שהיא". משרד החוץ האמריקאי הוסיף כי ארה"ב עומדת לצד ישראל מול ניסיונות שכאלה, וכי "הדרך לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא לקיים שיחות ישירות".

שר החוץ של ארה"ב פומפאו ונתניהו בירושלים, באוקטובר
שר החוץ של ארה"ב פומפאו ונתניהו בירושלים, באוקטוברצילום: POOL/רויטרס

פסק הדין בעקבות החלטת בית משפט בצרפת בשנה שעברה שלא לאכוף את הנחיית האיחוד בנוגע למוצרים של יקב פסגות הישראלי. ההחלטה עשויה לגרור אכיפה משמעותית יותר של ההנחיה על מוצרים נוספים שיוצרו בהתנחלויות. 

שר החוץ ישראל כץ בירך על ההודעה של משרד החוץ האמריקאי. "אני מבקש להודות לבעלת בריתנו ארה"ב על עמידתה האיתנה ותמיכתה המתמשכת בישראל", אמר כץ. "החלטת ביה"ד פסולה, מעודדת חרמות נגד ישראל, ונותנת רוח גבית לשונאי ישראל. בכוונתי לפעול מול שרי החוץ האירופאים כדי לוודא את מניעת יישום המדיניות החמורה הזו".

מנכ"ל יקב פסגות, יעקב ברג, אמר כי "הודעת הממשל האמריקאי חשובה ביותר ומעניקה רוח גבית להמשך המאבק שלנו נגד קמפיין החרמות והצביעות שבית הדין האירופי נתן לו רוח גבית בהחלטתו. התמיכה הרבה שהיקב זכה לה בארצות הברית והמאמצים שעשה, תרמו לפרסום הודעה זו. נמשיך את המאבק הצודק והמוסרי הזה".‎‎

באיחוד האירופי לא סבורים שמדובר בפסיקה מפלה נגד ישראל. דוברת במשלחת האיחוד לישראל הבהירה היום כי כל המוצרים בשוק האירופי המשותף, בייצור מקומי או מיובאים, חייבים לכלול מידע מדויק לצרכנים. לדבריה, מדיניות האיחוד באשר להתנחלויות נובעת מהחוק הבינלאומי ולא ממניעים מפלים או ממדיניות נגד ישראל.

יקב פסגות ב-2015. באיחוד האירופי לא סבורים שמדובר בפסיקה מפלה
יקב פסגות ב-2015. באיחוד האירופי לא סבורים שמדובר בפסיקה מפלהצילום: AP

עוד טענה הדוברת כי לאיחוד יש יחסי מסחר מיטיבים עם ישראל, וב-2018 סך המסחר עמד על 34.4 מיליארד אירו. לדבריה מוצרים מהתנחלויות לא אסורים בייבוא לאיחוד וגם לא יהיו בעתיד, אבל הסכמי ההטבות לא חלים עליהם. היא הדגישה כי האיחוד לא תומך בחרם ובסנקציות נגד ישראל ודוחה את קמפיין ה-BDS  לבודד אותה.

בפסיקת בית הדין נקבע כי בתווית המציינת את מקום הייצור של המוצרים לא ייכתב ישראל, אלא "ההתנחלויות הישראליות". בהחלטה נכתב כי היעדר סימון שכזה מטעה צרכנים. "לצרכנים אין דרך לדעת, בהיעדר מידע שיציין זאת, כי המוצרים הגיעו מאזור ההתנחלויות שהוקמו בשטחים שבהם הופר המשפט הבינלאומי", נכתב בהחלטה. "המידע שמסופק לצרכנים חייב לאפשר להם לקבל החלטות, באופן שמיידע אותם לא רק על ענייני בריאות וכלכלה... אלא גם על שיקולים אתיים שנוגעים לחוק הבינלאומי".

בשנה שעברה קיבל בית משפט בצרפת את עמדת פסגות שטענה כי סימון מוצריה נוגד את החוקה המקומית, אך הורה להעביר את ההחלטה לבית הדין האירופי. זאת, מכיוון שהמדינה מחויבת לחוק האירופי המשותף. ישראל לא הצטרפה להליכים המשפטיים של היקב מחשש שהפנייה לבית המשפט תוביל לאכיפת הנחיות האיחוד, שעד כה כמעט ולא יושמה. 

ביוני  של בית הדין לצדק של האיחוד חוות דעת בה כתב כי אין תוקף להחלטת בית המשפט הצרפתי. היועץ, ג'רארד הוגאן, קבע כי "החוק האירופי דורש לסמן את שמו של האזור הגיאוגרפי שממנו הגיע ובמידת הצורך לציין שהוא מיוצר בהתנחלות".  לדבריו, עצם החזקת השטחים בגדה המערבית בידי ישראל וכן קיומן של ההתנחלויות בתחומה הן "גורם אובייקטיבי שעלול להשפיע על ציפיותיו של הצרכן הסביר".

בהחלטת היועץ נכתב עוד כי "כפי שצרכנים באירופה התנגדו לרכישת סחורות שיוצרו בדרום אפריקה בתקופת שלטון האפרטהייד של לפני שנת 1994, כך הצרכנים כיום עשויים להתנגד, מטעמים דומים, לרכישת סחורות שיוצרו במדינה מסוימת". בהקשר זה כתב היועץ כי "מדינות שאינן דמוקרטיות או כאלו שדוגלות במדיניות פוליטית או חברתית מסוימת שאותם צרכנים מתנגדים להם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ