חשיפת "הארץ"

בית המשפחה שנהרגה בעזה היה ב"בנק מטרות" לא מעודכן ולא נבדק מודיעינית לפני ההפצצה

בצה"ל מודים כי שמונת בני המשפחה שנהרגה שהו במבנה שטיבו לא נבחן חודשים רבים, וכי לא נבדקה לפני התקיפה נוכחות אזרחים באזור ■ מקורה של הודעת דובר צה"ל על התנקשות ב"בכיר בג'יהאד האיסלאמי" באותה תקיפה - במידע מרשתות חברתיות שלא נבדק ■ צה"ל: הנושא מתוחקר

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הלוויית שמונת בני המשפחה שנהרגו בעזה, אתמול בדיר אל-בלח. "כל ילד יודע שהמפקדים הבכירים חיים בתנאים אחרים", אמר שכן של המשפחה
הלוויית שמונת בני המשפחה שנהרגו בעזה, אתמול בדיר אל-בלח. "כל ילד יודע שהמפקדים הבכירים חיים בתנאים אחרים", אמר שכן של המשפחהצילום: AFP

המבנה שבו שהו שמונת בני משפחת א־סווארכה שנהרגו בתקיפת צה"ל בלילה שבין יום רביעי לחמישי היה ב"בנק מטרות" לא מעודכן, והוא הותקף מבלי שנבדק אם נמצאים בו אזרחים. גורמים במערכת הביטחון אמרו ל"הארץ" כי המבנה שבו שהו בני המשפחה הוגדר בעבר כמטרה לפי נוהלי הצבא, אך אישרו כי לא נבדק שוב לפני התקיפה או בשנה שלפניה. 

אחרי התקיפה טען דובר צה"ל בערבית כי מטרתה היתה להתנקש במפקד יחידת הרקטות של הג'יהאד האיסלאמי במרכז הרצועה, רסמי אבו מלחוס. ואולם, ל"הארץ" נודע כי מדובר בפרסום לא מאומת, שהתבסס על שמועות ברשתות החברתיות, וגורמים ביטחוניים הודו כי המפקד שהוזכר כיעד התקיפה, לכאורה, אינו מוכר. 

מבדיקת "הארץ" עולה כי המבנה שהתגוררה בו המשפחה בדיר אל־בלח הוכנס לפני חודשים רבים ל"בנק המטרות" של פיקוד הדרום כ"מטרת תשתית של הג'יהאד האיסלאמי". כלומר, היעד לא היה אדם אלא מבנה. בצה"ל סיווגו את הבית, אחד מכמה צריפים רעועים, כמתחם אימונים. ואולם, משיחות עם גורמים בכירים במערכת הביטחון עולה כי מאז לא נבדק אם המטרה עדיין משמשת תשתית של הג'יהאד האיסלאמי, ובצה"ל מאשרים שבשום שלב לא נבדק אם אזרחים שוהים במקום.

ל"הארץ" נודע כי בבדיקה שנערכה בצה"ל לאחר התקיפה, התברר כי מטרתה אכן לא היתה להתנקש בפעיל של הג'יהאד האיסלאמי, בניגוד להודעה שהפיץ דובר צה"ל בערבית, אלא לפגוע בתשתית של הארגון. בניגוד להודעות שהופצו לכלי התקשורת, שלפיהן מדובר במטרת איכות, בצבא אישרו כי מדובר במתחם צריפים - כלומר מטרה קלה ולא משמעותית, שתקיפתה לא היתה פוגעת ביכולות הארגון.

הלווייתם של בני המשפחה, אתמול בדיר אל-בלח
הלווייתם של בני המשפחה, אתמול בדיר אל-בלחצילום: AFP

בשעה 1:30 בלילה שבין יום רביעי לחמישי התקבל האישור לפגוע במבנה ובמטרות נוספות באמצעות פצצה מסוג JDAM, המיועדת למטוסי הקרב של חיל האוויר. מדובר במערכת נשק המולבשת על פצצות אוויר ומאפשרת פגיעה מדויקת במטרה, באמצעות GPS. שמונת בני המשפחה נהרגו במקום: רסמי אבו מלחוס משבט א־סווארכה, בן 45, בנו מוהנד, בן 12, מרים א־סווארכה, בת 45, מועאד מוחמד א־סווארכה, בן שבע, וסים מוחמד א־סווארכה, בן 13, יוסרא א־סווארכה, בת 39, ושני פעוטות ששמם טרם פורסם. השמונה הובאו לקבורה בדיר אל־בלח ביום חמישי בצהריים, בהשתתפות אלפים מתושבי המקום. כעשרה אנשים נוספים נפצעו בהפצצה.

גורם ביטחוני אמר ל"הארץ" כי בשלב זה עוד לא ברור כיצד לא התגלה שהמשפחה שהתה במתחם לפני התקיפה. בצבא לא שוללים את טענת הפלסטינים, שלפיה המשפחה לא נכנסה למבנה זמן קצר לפני התקיפה אלא שהתה בו זמן רב קודם לכן. גורמים המעורים בנושא טענו כי ייתכן שמקור הטעות הוא בעובדה שהמטרה לא נבדקה בעת האחרונה.

שכן של המשפחה, שהכיר אותה היכרות אישית, סיפר ל"הארץ" כי היא התגוררה במתחם במשך שנים ארוכות. "אני אישית יכול להעיד שהם באזור הזה יותר מ-20 שנה. הם מוכרים כאנשים פשוטים שגרו בצריפים והתפרנסו מרעיית צאן וקצת גידולים חקלאיים, לא מעבר לזה", אמר, "הם לא אנשים שבאו לכאן בעת האחרונה או שהועברו למקום מטעם מישהו". אותו שכן העיד כי המתחם אינו מוכר ככזה המשמש לפעילות ביטחונית או צבאית. לדבריו, במרחק מאות מטרים ממנו יש אתר מוכר של הג'יהאד האיסלאמי, שישראל תקפה כמה פעמים.

תושב העיר שהכיר היטב את המשפחה סיפר ל"הארץ" כי "מדובר במשפחה פשוטה מאוד וענייה שחיה מיום ליום בתוך צריף עלוב מפח, בלי חשמל ובלי מים". לדבריו, "הם חיו מרעיית צאן והיו מוכרים כאנשים פשוטים ועניים. כך חי ראש מערך רקטות או בכיר בג'יהאד האיסלאמי?"

הבכיר שלא היה

דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, פרסם לאחר התקיפה הודעה בחשבון הטוויטר הרשמי שלו, ולפיה בהפצצה נהרג בכיר בג'יהאד האיסלאמי. אותו בכיר הוצג כרסמי אבו מלחוס, הממונה על יחידות הרקטות של הארגון במרכז הרצועה. שמו של הבכיר כביכול זהה לזה של אבי המשפחה שנהרג בתקיפה. אדרעי גם צירף תמונה של הבכיר, והציוץ שלו זכה לפרסום בכלי התקשורת בארץ ובחו"ל. בהמשך התברר כי בכיר כזה כלל אינו קיים, וכי התמונה שצורפה להודעה גם אינה תמונתו של אבי המשפחה שנהרג.

בצה"ל הודו היום שההודעה אינה נכונה. בעקבות פניית "הארץ" בעניין אמינות ההודעה וזהותו של אותו בכיר, בצה"ל אישרו שהם אינם מכירים אדם ששמו רסמי אבו מלחוס, שמופקד כביכול על מערך הרקטות של הג'יהאד. לדבריהם, תוכן ההודעה והפרטים שהוצגו בה אינם מוכרים לאף גורם באגף המודיעין או בפיקוד הדרום, ולא לארגוני ביטחון אחרים בישראל. 

בדיקת "הארץ" העלתה כי המקור להודעה של צה"ל הוא מידע מרשתות חברתיות, ששותף בקבוצת טלגרם ישראלית על ידי גורם לא מוכר. גורמים בכירים החליטו לפרסם את המידע למרות שהוא לא נבדק, כחלק מהניסיון הצבא ליצור תחושה שסבב הלחימה האחרון ברצועה שונה מקודמיו - מאחר שצה"ל הצליח להתנקש הפעם בבכירי הג'יהאד. 

גורמים בצה"ל שנחשפו לפרסום בעקבות פניית "הארץ" הביעו כעס רב על השתלשלות האירועים, ואחד מהם טען שלא סביר שאיש מרכזי, המשמש ראש מערך הרקטות, יימצא בצריף רעוע במתחם אימונים של הארגון באמצע לחימה. הגורם אישר כי צה"ל אינו מכיר את האיש בשמו או בתפקידו, וכי פרסום המידע לא נעשה בהתייעצות או בבדיקה של הדרג המקצועי, שהיה יכול להפריך אותו מיד.

תמונת "המפקד בג'יהאד" שהפיץ אתמול דובר צה"ל בערבית
תמונת "המפקד בג'יהאד" שהפיץ אתמול דובר צה"ל בערביתצילום: מתוך הפייסבוק של דובר צה"ל בערבית

לאחר פניית "הארץ" בבקשה לתגובה טענו בצה"ל שמדובר בטעות שנעשתה בתום לב, וכי לא היתה כוונה לחפות על הרג בני המשפחה בטענה שמדובר בהתנקשות בבכיר בג'יהאד האיסלאמי. בצה"ל הודו כי ההתנהלות שקדמה לפרסום לא היתה מקצועית, והסתמכה על מידע ברשתות שאמינותן מוטלת בספק, בלי לבחון אותו.

מדובר צה"ל נמסר כי בתקרית "תקף צה"ל תשתית טרור של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי בדיר אל־בלח. בהתאם למידע שעמד לרשות צה"ל בעת ביצוע התקיפה, לא היה צפוי שאזרחים בלתי מעורבים ייפגעו כתוצאה מהתקיפה. מידע ראשוני העלה כי בתקיפה נהרג פעיל הג'יהאד הפלסטיני, ככל הנראה מפקד ביחידת הרקטות של הג'יהאד הפלסטיני, והמידע פורסם גם בדיגיטל בערבית של דובר צה"ל. בירור ראשוני העלה כי המידע לגבי זהותו אינו ודאי. הנושא מתוחקר בצה"ל".

לאחר פרסום הכתבה הוסיף צה"ל לתגובתו: "באירוע נתקפו מבנים שהופללו כמטרת תשתית של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי. מבנים אלה הופללו כמטרה צבאית לראשונה לפני חודשים ספורים, והפללה זו תוקפה על ידי גורמי המקצוע פעם נוספת מספר ימים לפני תקיפתה". בתגובה לשאלה על מהות התיקוף, נמסר מצה"ל: "לא ניתן להשיב על כך בשלב זה מאחר שהתחקור טרם הושלם, וחלק מהשאלות נוגעות בתהליכים מבצעיים ובשיטות פעולה מודיעיניות שלא ניתן לחשוף מטעמי ביטחון מידע".

עוד נמסר כי "מתחקיר ראשוני, הפללת המטרה ותכנון התקיפה נעשו בהתאם להוראות המחייבות בצה"ל. בהתאם למידע שעמד לרשות צה"ל בעת ביצוע התקיפה, לא היה צפוי שאזרחים בלתי מעורבים ייפגעו כתוצאה מהתקיפה. בפועל, בהתאם למידע שהתקבל נפגעו בתקיפה גם מספר אזרחים בלתי מעורבים.

"צה"ל מצר על כל פגיעה באזרחים בלתי מעורבים, ונוקט דרך קבע במגוון מאמצים, מודיעיניים ומבצעיים, על מנת להימנע, ככל הניתן, מפגיעה באזרחים בלתי מעורבים אגב תקיפה של מטרות צבאיות. צה"ל מתחקר את האירוע על היבטיו השונים, ובכלל זאת גם את סוגיית הימצאות אזרחים בלתי מעורבים במתחם שנתקף".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ