חרף לחץ ישראל וארה"ב, האו"ם האריך את המנדט של סוכנות הסיוע לפליטים פלסטינים

170 מדינות תמכו בהארכת המנדט של אונר"א ושבע נמנעו. ההחלטה התקבלה על רקע החשדות לשחיתות בארגון, שהובילו להתפטרות ראש הסוכנות בשבוע שעבר

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים בבית ספר של אונר"א ברצועת עזה, ב-2018
ילדים בבית ספר של אונר"א ברצועת עזה, ב-2018צילום: Momen Faiz / NurPhoto / AFP

הוועדה הרביעית של העצרת הכללית של האו"ם אישרה הערב (שישי) את הארכת המנדט של סוכנות הסעד והסיוע לפליטים פלסטינים (אונר"א). 170 נציגי מדינות הצביעו בעד הארכת המנדט של הסוכנות, ישראל וארה"ב הצביעו נגדה ושבע מדינות נמנעו: קנדה, קמרון, גוואטמלה, ונואטו, מיקרונזיה, איי מרשל ונאורו. אישור סופי צפוי להינתן בסוף החודש בעצרת הכללית עצמה. המנדט מתחדש בכל פעם לשלוש שנים כך שהמנדט ניתן כעת עד ל-2023.

ההחלטה התקבלה למרות קמפיין ממושך של ישראל וארה"ב נגד הסוכנות, בטענה שהיא מקבעת את תפיסתם של הפלסטינים כפליטים שמבקשים לממש את זכותם לשוב לישראל - ובכך מונעת פתרון ישים לסכסוך. במסגרת הקמפיין, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אף קיצץ את תקציב הסיוע האמריקאי לסוכנות, ומדינות ערב ואירופה התגייסו למלא את התקציב החסר. בחודשים האחרונים נחקרו חשדות לשחיתות בארגון, שהובילו להתפטרות ראש הסוכנות פייר קרנבול בשבוע שעבר.

ביולי נחשף דו"ח מסווג של לשכת האתיקה באונר"א, בו נטען כי קרנבול ובכירים נוספים היו מעורבים בשורת מעשי שחיתות. בין היתר, נטען כי קרנבול ומקורביו היו מעורבים בפעילות מינית בלתי הולמת, בנפוטיזם ובאפליה, מתוך מניעים של רווח אישי והשתקת ביקורת לגיטימית. במסמך נטען כי הממצאים מהווים "סכנה חמורה ומשמעותית לתדמית הסוכנות, לפעילותה ולביטחונה".

ילדים פלסטינים במחנה הפליטים א-שאטי בעיר עזה, בחודש שעברצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

המידע בדו"ח התבסס על 25 עובדי אונר"א בעבר ובהווה, חלקם בכירים, שהעידו כי חברי "מעגל פנימי" - הכולל את קרנבול, סגניתו סנדרה מיצ'ל, ראש הסגל הקאם שאוואן והיועצת הבכירה מריה מוחמדי - עקפו את תהליכי קבלת ההחלטות המקובלים בסוכנות, ומידרו בכירים אחרים בארגון. עם פרסום הדו"ח, קרנבול דחה על הסף את הטענות ואמר כי הוא משתף פעולה עם החקירה וכי בכוונתו ליישם את הצעדים שהיא תמליץ עליהם. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ