ארה"ב מרככת את עמדתה על ההתנחלויות: "אינן מפרות את החוק הבינלאומי"

פומפאו התנער מחוות דעת משפטית של משרד החוץ האמריקאי מ-1978, ואמר כי העמדה הקודמת "לא קידמה את השלום". ההכרזה מגיעה על רקע החלטת האיחוד האירופי להורות למדינות החברות בו לסמן מוצרים שיוצרו בהתנחלויות

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פומפאו במשרד החוץ, הערב. "האמירה כי ההתנחלויות מפרות את החוק הבינלאומי לא קידמה את השלום"
פומפאו במשרד החוץ בוושינגטון, הערב. "האמירה כי ההתנחלויות מפרות את החוק הבינלאומי לא קידמה את השלום"צילום: AFP

שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו הכריז הערב (שני) על ריכוך היחס כלפי ההתנחלויות בגדה המערבית. ההכרזה מגיעה על רקע החלטת האיחוד האירופי להורות למדינות החברות בו לסמן מוצרי מזון שיוצרו בהתנחלויות. פומפאו התנער מחוות דעת משפטית של משרד החוץ האמריקאי מ-1978, שבה דבק ממשל הנשיא הקודם ברק אובמה, ולפיה ההתנחלויות בגדה המערבית "אינן עולות בקנה אחד עם החוק הבינלאומי". לדבריו, העמדה האמריקאית הקודמת שראתה את ההתנחלויות כבלתי חוקיות "לא קידמה את השלום". לאחר ההכרזה, פרסמה ארה"ב אזהרת מסע לירושלים‎.

הוא הוסיף כי הממשל האמריקאי דוחה את הרעיון שלפיו ההתנחלויות אינן חוקיות בעיני החוק הבינלאומי, אך אינו נוקט עמדה לגבי ריבונותה של ישראל על הגדה המערבית. פומפאו הדגיש כי ההחלטה הסופית בנושא צריכה להתקבל באמצעות משא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

שר החוץ האמריקאי המשיך ואמר כי מערכת המשפט הישראלית מבחינה בין התנחלויות שונות בגדה המערבית בהתבסס על מעמדן בעיני החוק הישראלי, וכי ארה"ב תכבד את ההבחנות הללו. הוא הוסיף כי ארה"ב אינה נוקטת עמדה לגבי המעמד המשפטי של התנחלויות מסוימות, ומשאירה את המשימה לבתי המשפט בישראל.

נתניהו וטראמפ בטקס החתימה על ההצהרה בריבונות ישראל ברמת הגולן בבית הלבן, במארס
נתניהו וטראמפ בטקס החתימה על ההצהרה בריבונות ישראל ברמת הגולן בבית הלבן, במארסצילום: Susan Walsh / AP

ההחלטה היא סמלית בעיקרה, אך עשויה להתפרש כמחוות תמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו, הנאבק על המשך שלטונו. כמו כן, עלולה ההכרזה להקשות על השגת תמיכה בינלאומית בתוכנית השלום האמריקאית המתגבשת.

נתניהו הודה לאמריקאים על ההצהרה, ומסר כי "הממשל האמריקני דחה היום באופן ברור את הטענה השקרית – שההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון מנוגדת ביסודה למשפט הבינלאומי".  לדבריו, את המחלוקת בין "מדינת ישראל לשכניה הפלסטינים ניתן לפתור במשא ומתן, ולא באמצעות פסיקות בינלאומיות פסולות. מדינת ישראל מוכנה לקיים משא ומתן לשלום עם הפלסטינים, וזאת לצד שמירה על ההתיישבות ביהודה ושומרון".

לפי הנחיית האיחוד האירופי שפורסמה בשבוע שעבר, מוצרי מזון ישראליים מהגדה המערבית נדרשים לשאת סימון ברור שמציין כי הם יוצרו בהתנחלויות. פסק הדין ניתן בעקבות החלטת בית משפט בצרפת בשנה שעברה שלא לאכוף את הנחיית האיחוד בנוגע למוצרים של יקב פסגות הישראלי. ההחלטה עשויה לגרור אכיפה משמעותית יותר של ההנחיה על מוצרים נוספים שיוצרו בהתנחלויות. בפסיקת בית הדין נקבע כי בתווית המציינת את מקום הייצור של המוצרים לא ייכתב ישראל, אלא "ההתנחלויות הישראליות". בהחלטה נכתב כי היעדר סימון שכזה מטעה צרכנים. 

משרד החוץ האמריקאי גינה את החלטת האיחוד האירופי, ומסר כי "הנסיבות שהובילו להחלטה מרמזות על הטיה נגד ישראל". לדברי משרד החוץ האמריקאי, הדרישה "תעודד, תכיל ותקדם את תנועת החרם (BDS) נגד ישראל". עוד נמסר כי "ארה"ב מתנגדת באופן מפורש לכל ניסיון להשתתף בחרם, בהפעלת לחץ, בבידוד או בדה-לגיטימציה לישראל בכל דרך שהיא". משרד החוץ האמריקאי הוסיף כי ארה"ב עומדת לצד ישראל מול ניסיונות שכאלה, וכי "הדרך לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא לקיים שיחות ישירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ