נתניהו על החלטת ארה"ב: תיקון עוול היסטורי; הרשות: אין לה סמכות להכשיר התנחלויות

נתניהו שוחח עם טראמפ בטלפון והודה לו: "זה קידם את השלום". מהאיחוד האירופי נמסר כי "כל פעילות להקמת התנחלויות היא בלתי חוקית בעיני החוק הבינלאומי". גנץ: גורל השטחים צריך להיקבע בהסדרים שעומדים בדרישות הביטחון ושיוכלו לקדם את השלום

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נתניהו בכנסת, היום
נתניהו בכנסת, היום

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (שני) להצהרה האמריקאית שלפיה ההתנחלויות בגדה המערבית אינן מפרות את החוק הבינלאומי, ומסר כי "ארה"ב אימצה מדיניות חשובה שמתקנת עוול היסטורי". לדבריו, את המחלוקת בין "מדינת ישראל לשכניה הפלסטינים ניתן לפתור בתהליך של משא ומתן, ולא באמצעות פסיקות בינלאומיות פסולות. מדינת ישראל מוכנה לקיים משא ומתן לשלום עם הפלסטינים, וזאת לצד שמירה על ההתיישבות ביהודה ושומרון". נתניהו שוחח עם טראמפ והודה לו על ההכרזה, ואמר כי היא "מקדמת את השלום". גורם מדיני אמר בשיחה עם "הארץ" כי נתניהו עסק בנושא בחודשים האחרונים, וכי ההחלטה התקבלה בתיאום עם המל"ל והיועץ המשפטי לממשלה.

דובר הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, נביל אבו רודיינה, מסר כי ברשות "דוחים בתוקף את הצהרת פומפאו ומגנים אותה בהיותה מנוגדת לחוק הבינלאומי והחלטות הקהילה הבינלאומית, לרבות החלטת מועצת הביטחון מספר 2334 (ההחלטה שקבעה כי ההתנחלויות שנבנו על השטחים שנכבשו על ידי ישראל במלחמת ששת הימים אינן חוקיות, ג"ח)". לפי אבו רודיינה, הממשל האמריקאי "לא ראוי ואינו מוסמך להעניק לגיטימציה למפעל ההתנחלויות". הוא הכריז כי הממשל האמריקאי איבד את אמינותו בעיני הפלסטינים, וכי אין כל אפשרות שישחק תפקיד בתהליך המדיני. שר החוץ הירדני איימן אל-ספאדי מסר כי ההתנחלויות "מכשילות כל הזדמנות להשגת הסדר כולל ושלום יציב באזור".

הצהרת פומפאו במשרד החוץ בוושינגטון, היום
הצהרת פומפאו במשרד החוץ בוושינגטון, היוםצילום: AFP

האיחוד האירופי מסר כי עמדתו לגבי מדיניות ההתנחלויות "ברורה ולא השתנתה: כל פעילות להקמת התנחלויות היא בלתי חוקית בעיני החוק הבינלאומי, שוחקת את ההיתכנות לפתרון שתי-המדינות ואת הסיכויים לשלום בר-קיימא". מהאיחוד נמסר כי יוסיף לתמוך בחידוש משא ומתן מדיני משמעותי, שהוא "הדרך הריאליסטית והמעשית היחידה להגשים את השאיפות הלגיטימיות של שני הצדדים".

שר החוץ ישראל כץ אמר כי הוא "מקבל בברכה את הודעת מזכיר המדינה האמריקאי בדבר חוקיות התישבות היהודית ביהודה ושומרון". הוא הודה לממשל טראמפ על "תמיכתו העקבית והאיתנה בישראל", ואמר כי ההודעה האמריקאית "היא מענה הולם להחלטת בית הדין האירופאי נגד ההתיישבות היהודית וניסיונות החרם נגד מדינת ישראל".

יו"ר כחול לבן בני גנץ הודה אף הוא לממשל האמריקאי על ההצהרה, והוסיף כי "גורלם של היישובים והתושבים ביהודה ושומרון צריך להיקבע בהסדרים העומדים בדרישות הביטחון ושיוכלו לקדם את השלום, הסדרים שישרתו את שני הצדדים, וישקפו גם את המציאות בשטח".

ראש אגף חוץ במועצת יש"ע וראש עיריית אפרת, עודד רביבי, אמר שהוא סבור כי "הפרסום בתזמון הזה קשור לפסק הדין האירופי בנוגע לסימון התנחלויות, לסבב ג' של הבחירות כאן וגם לכך שהנשיא טראמפ מתכנס לשנת בחירות שלו וצריך להביא תוצאות לקהל הבוחרים שלו - ואנחנו הרי יודעים שהוא נסמך על הקהילה האוונגליסטית". מתנועת שלום עכשיו נמסר כי "שום הצהרה לא תשנה את העובדה שההתנחלויות נבנו על שטח כבוש בניגוד לחוק הבינלאומי, ומהוות מכשול לשלום".

שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו הכריז הערב על ריכוך היחס כלפי ההתנחלויות בגדה המערבית, על רקע החלטת האיחוד האירופי להורות למדינות החברות בו לסמן מוצרי מזון שיוצרו בהתנחלויות. פומפאו התנער מחוות דעת משפטית של משרד החוץ האמריקאי מ-1978, שבה דבק ממשל הנשיא הקודם ברק אובמה, ולפיה ההתנחלויות בגדה המערבית "אינן עולות בקנה אחד עם החוק הבינלאומי". לדבריו, העמדה האמריקאית הקודמת שראתה את ההתנחלויות כבלתי חוקיות "לא קידמה את השלום". לאחר ההכרזה, פרסמה ארה"ב אזהרת מסע לירושלים‎.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ