רוסיה על החלטת ארה"ב בנוגע להתנחלויות: תסלים את המתיחות

משרד החוץ הרוסי ציין כי ההתנחלויות אינן חוקיות לפי החוק הבינלאומי, והוסיף כי ההודעה האמריקאית תפגע בסיכוי להסדר במזרח התיכון. האיחוד האירופאי מסר כי עמדתו "לא השתנתה"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טראמפ ונתניהו בבית הלבן, במארס
טראמפ ונתניהו בבית הלבן, במארסצילום: Manuel Balce Ceneta/אי־פי
נעה לנדאו
נעה לנדאו

משרד החוץ של רוסיה הזהיר היום (שלישי) כי החלטת ארה"ב, שלפיה ההתנחלויות אינן מפרות את החוק הבינלאומי, תסלים את המתיחות. משרד החוץ הרוסי אמר כי ההתנחלויות הן לא חוקיות לפי החוק הבינלאומי, וכי הודעת ארה"ב תפגע בסיכוי להסדר במזרח התיכון.

כמו כן, האיחוד האירופי מסר היום כי עמדתו לגבי מדיניות ההתנחלויות "ברורה ולא השתנתה - כל פעילות להקמת התנחלויות היא בלתי חוקית בעיני החוק הבינלאומי, שוחקת את ההיתכנות לפתרון שתי המדינות ואת הסיכויים לשלום". האיחוד מסר כי יוסיף לתמוך בחידוש משא ומתן מדיני משמעותי, שהינו "הדרך הריאליסטית והמעשית היחידה להגשים את השאיפות הלגיטימיות של שני הצדדים".

גם ממשלת גרמניה הדגישה כי לא חל שינוי בעמדתה ביחס להתנחלויות בשטחים הכבושים. לפי ההודעה הגרמנית, ההתנחלויות נוגדות את החוק הבינלאומי, מקטינות את הסיכוי לקיים תהליך שלום ופוגעות באפשרות של שתי מדינות. גרמניה הדגישה כי היא נשענת בעמדתה על החלטה 2334 של מועצת הביטחון של האו"ם.

אתמול הכריז שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו על ריכוך היחס כלפי ההתנחלויות בגדה המערבית. ההכרזה הגיעה על רקע החלטת האיחוד האירופי להורות למדינות החברות בו לסמן מוצרי מזון שיוצרו בהתנחלויות. פומפאו התנער מחוות דעת משפטית של משרד החוץ האמריקאי מ-1978, שבה דבק ממשל הנשיא הקודם ברק אובמה, ולפיה ההתנחלויות בגדה המערבית "אינן עולות בקנה אחד עם החוק הבינלאומי". לדברי פומפאו, העמדה האמריקאית הקודמת "לא קידמה את השלום". לאחר ההכרזה, פרסמה ארה"ב אזהרת מסע לירושלים‎.

פומפאו הוסיף אתמול כי הממשל האמריקאי לא נוקט עמדה לגבי ריבונותה של ישראל על הגדה המערבית, והדגיש כי ההחלטה הסופית בנושא צריכה להתקבל באמצעות משא ומתן בין ישראל לפלסטינים. פומפאו אמר כי מערכת המשפט הישראלית מבחינה בין התנחלויות שונות בגדה המערבית בהתבסס על מעמדן בעיני החוק הישראלי, וכי ארה"ב תכבד את ההבחנות הללו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ