המשטרה פשטה על בי"ס במזרח ירושלים בטענה שהרשות פועלת בו, יו"ר הוועד נעצר

השוטרים הוציאו את התלמידים והמורים מבית הספר אל-איתאם שבעיר העתיקה והחרימו ממנו מסמכים, בנימוק ש"חתר תחת ריבונות המדינה בירושלים". במערכת החינוך הפלסטינית הכחישו קשר בין הנהלת המוסד לרשות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שוטרים ליד בית הספר במזרח ירושלים, היום
שוטרים ליד בית הספר במזרח ירושלים, היום
ניר חסון
ניר חסון

המשטרה פשטה הבוקר (רביעי) על בית ספר פלסטיני בעיר העתיקה בירושלים בטענה שהרשות הפלסטינית פועלת בתוכו. לפי מקורות פלסטיניים, השוטרים הוציאו את התלמידים והמורים במהלך יום הלימודים בבית הספר היסודי אלאיתאם, והלימודים לא חודשו לאחר מכן. שלושה עובדי מנהלה בבית הספר נעצרו, אחד מהם נעצר בביתו במקביל לפשיטה.

השוטרים נכנסו למשרדי בית הספר והחרימו קלסרים ומסמכים. בהודעת המשרד לביטחון הפנים נאמר כי בבית הספר פעלה שלוחה של משרד החינוך הפלסטיני תחת השם "ועד ההורים הפלסטיני" שממומן על ידי הרשות. "שלוחה זו חתרה באופן אקטיבי תחת ריבונות מדינת ישראל בירושלים באמצעות ייזום והכוונה של פעולות כוחניות ואלימות", נכתב בהודעת המשרד.

שוטרי מג"ב במזרח ירושלים, היום
שוטרי מג"ב במזרח ירושלים, היום

מקור במערכת החינוך הפלסטינית בירושלים הכחיש כי "ועד ההורים הפלסטיני" קשור לרשות הפלסטינית. לדברי המקור, הוועד קשור לווקף ולממלכת ירדן. מקור אחר מסר כי מדובר במשרד הנהלת חשבונות של כמה בתי ספר שפועלים במזרח העיר. בעמותת עיר עמים הדגישו שהפשיטה נערכה ביום זכויות הילד.

בהמשך היום פשטה המשטרה גם על משרדי חברת ההפקה "אל ארז", חברה מנצרת שפועלת במזרח ירושלים ונותנת שירותים לרשתות שידור רבות, בהן לטלוויזיה הפלסטינית. מנהל המשרד הירושלמי של החברה עוכב לחקירה, ושני חדרים המשמשים את הטלוויזיה הפלסטינית לעריכה וצילומים נסגרו על ידי המשטרה.

שוטרי מג"ב במזרח ירושלים, היום
שוטרי מג"ב במזרח ירושלים, היום

"אנחנו נותנים שירותי הפקה לכל הרשתות", אמר ל"הארץ" ראמז קזמוז, סמנכ"ל החברה. "גם אם אסור לעבוד עם ערוץ טלוויזיה מסוים שיגדירו אותו כגוף עוין, נכון להיום הטלוויזיה הפלסטינית לא מוגדרת כך". לפי המשרד לביטחון הפנים, "התחנה משרדת תכנים אנטי-ישראליים ואנטי-ציוניים, אשר על פי חוות דעת גורמי ביטחון משודרים במטרה להתסיס את קהל הצופים כנגד מדינת ישראל".

בערב פרצו שוטרים גם לישיבת ועד ההורים הפלסטינים שהתקיימה במלון אמבסדור בשיח ג'ראח, ועצרו את יו"ר ועד ההורים, זיאד שמאלי. השוטרים ביקשו את תעודות המשתתפים בישיבה וצילמו אותם.

הוועד הוא אחד משני ועדי הורים הפועלים במזרח ירושלים. האחר הוא חלק מוועד ההורים העירוני והארצי. חברי ועד ההורים הפלסטינים פועל בזיקה לרשות הפלסטינית ומייצג את רוב בתי הספר בעיר בהם לומדים את תוכנית הלימוד הפלסטינית. הוועד הוא עמותה הרשומה בישראל, והפעילים בו אומרים שהוא אינו ארגון של הרשות ולא מקבל ממנה תקציבים.

"זה המחיר של כל אדם שמשתדל להגן על העם שלו", אמר סגנו של שמאלי, עדאל ג'זאווי. "אנחנו לא שייכים לרשות, אנחנו גוף עצמאי ונפרד שעובד למען תלמידי ירושלים. אנחנו עובדים עם גופים משני הצדדים. אני בעצמי הייתי בכמה דיונים בוועדת החינוך בכנסת, וישבנו גם עם שרים ברמאללה. ניפגש עם כל אדם שפועל לטובת הילדים שלנו".

בשנים האחרונות הגביר השר גלעד ארדן את הפעילות המשטרתית נגד אירועים ומוסדות שנחשבים לקשורים לרשות הפלסטינית בירושלים. בעבר פוזרו בין היתר מסיבות עיתונאים, אירועי תרבות ופסטיבל נשים. בשנת 2019 חתם השר ארדן על עשרה צווים נגד פעילות או אירועים של הרשות בירושלים, והוא יזם תיקון חקיקה שיאפשר להחמיר את הענישה על הפרת הריבונות הישראלית בעיר לשלוש שנות מאסר.

השר ארדן מסר היום כי "ממשלת ישראל משקיעה מאמצים ותקציבים רבים כדי להיאבק בהשפעה הפלסטינית במזרח העיר. הפעילות אותה הוריתי למנוע מהווה עליית מדרגה בניסיונות הרשות הפלסטינית להתערב בחינוך ילדי מזרח ירושלים ולהחדיר תכני הסתה למערכת החינוך הישראלית". ארדן אמר כי הוא ימשיך "להוביל מדיניות תקיפה נגד כל ניסיון של הרשות הפלסטינית להפר את ריבונותנו בבירה. שידורי תחנת הטלוויזיה פלסטין הם דרך נוספת שבה הרשות הפלסטינית מנסה להסית נגד מדינת ישראל, לעורר הפרות סדר ולהפיץ שקרים שמובילים לאירועי אלימות וטרור, בין היתר בהר הבית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ