הארץ
טנק צה"ל בגבול ישראל סוריה, שלשום
טנק צה"ל בגבול ישראל סוריה, שלשוםצילום: גיל אליהו
הארץ

משרד החוץ הרוסי האשים אתמול (רביעי) את ישראל בהפרת הריבונות הירדנית, כשמטוסי חיל האוויר עברו לכאורה בשמי ירדן בדרך לתקיפת יעדים בעיירה אלבוכמאל שבגבול סוריה-עיראק. התקיפה, לפי מוסקבה, אירעה ביום שני השבוע, לצד שלוש תקיפות נוספות שבוצעו בימים האחרונים.

באחרונה יוחסה לישראל סדרת תקיפות בעיראק - חלקן במערב המדינה, סמוך לגבול הסורי ולמעבר אלבוכמאל. התקיפות כוונו נגד מיליציות שיעיות המזוהות עם איראן ושיירות שלהן שעסקו בהברחת מערכות נשק לשטח. ישראל לא קיבלה אחריות לתקיפות אולם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, רמז בכמה הזדמנויות כי לא יהסס להרחיב את גבולות המערכה נגד איראן. 

"בתקופה האחרונה עוצמת ההתקפות וההפצצות של ישראל עלתה בחדות", מסר המשרד. הוא ייחס לישראל את תקיפת ביתו בשבוע שעבר של בכיר הג'יהאד האיסלאמי בדמשק, אכרם עג'ורי. לדבריו, נזק רב נגרם למבנים ולרכוש בעקבות התקיפה וקרוביו של עג'ורי נהרגו.

המשרד התייחס גם לתקיפת היעדים האיראניים אתמול בסוריה בתגובה לירי לעבר ישראל. הוא ציין כי בתקיפה שיגרה ישראל 40 טילי שיוט לעבר פרברי דמשק והוסיף כי נהרגו בה אזרחים וחיילים סורים. בתקיפה הופצצו כ-20 מטרות בתגובה לשיגור רקטות יום קודם לכן על ידי כוח איראני משטח סוריה לישראל. בסוריה דווח על 23 הרוגים בתקיפה, בהם 16 איראנים או תומכי איראן.

המשרד ייחס לישראל תקיפה נוספת של יעדים 18 ק"מ דרומית לדמשק. לפי המשרד, התקיפה בוצעה שלשום באמצעות טילים ובאותו היום אירעו פיצוצים סמוך לשדה התעופה בבירה. ככל הנראה מדובר באותה סדרת תקיפות של יעדים איראניים בסוריה, במה שישראל תיארה כתגובה לירי לשטחה.

"התפתחות כזאת גורמת לדאגה רבה במוסקבה", כתב המשרד. "אנחנו רואים חשיבות רבה בכיבוד הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של סוריה ומדינות אחרות באזור ללא תנאים. פעולותיה של ישראל מוסיפות מתיחות ומחזקות את האפשרות לסכסוך במצב סביב סוריה, וכן מנוגדות למאמצים להביא לנורמליזציה ולהשיג יציבות בסוריה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ