12 תושבי עיסאוויה נעצרו בפשיטה לילית של המשטרה בחשד ליידוי אבנים וירי זיקוקים

סנגורם של החשודים אמר כי המעצרים בוצעו באופן רנדומלי. מאז שהחל מבצע האכיפה המוגבר בשכונה במזרח ירושלים, בוצעו כ-600 מעצרים, אולם הוגשו 20 כתבי אישום בלבד

ניר חסון
ניר חסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שוטרים בעיסאוויה, באוגוסט
שוטרים בעיסאוויה, באוגוסט. שלושה מהחשודים שוחררוצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון

12 תושבי עיסאוויה, בהם כמה קטינים, שבמזרח ירושלים נעצרו הלילה (שני) על ידי כוחות משטרה שהגיעו לשכונה בסביבות השעה 2:00. מעצרם של רוב החשודים הוארך ביומיים עד שלושה ימים, ושלושה שוחררו. סעיפי החשד שיוחסו לעצורים הם יידוי אבנים, סיכון אדם בנתיב תחבורה וירי זיקוקים. לפי נתוני התושבים במקום, מאז שהחל מבצע האכיפה המוגבר של המשטרה לפני כחצי שנה, מספר המעצרים הגיע לכ-600. 

באחד מדיוני הארכת המעצר היום, אמר עו"ד מוחמד מחמוד, המייצג את רוב העצורים מעיסאוויה: "נמאס מהמעצרים על בסיס מידע מודיעיני. בשבוע שעבר נעצרו הרבה אנשים ושוחררו, זה בשיטת הלוטו". ביום רביעי שעבר עצרה המשטרה 15 חשודים באופן דומה, אולם כולם שוחררו מאז לבתיהם. מתוך מאות המעצרים בחודשים האחרונים, המשטרה הגישה כ-20 כתבי אישום בגין יידוי אבנים או עבירות אחרות כלפי השוטרים. לטענת התושבים בשכונה, המשטרה משתמשת במעצרים כאמצעי ענישה קולקטיבי.

הפגנת תמיכה בעיסאוויה בירושלים, החודש
הפגנת תמיכה בעיסאוויה בירושלים, החודש. חברי מועצת העיר ירושלים פנו לראש העיר משה ליאון כדי שיתערבצילום: אמיל סלמן

מבצע האכיפה המוגבר בעיסאוויה החל ומאז נמשך ברציפות. המבצע כולל נוכחות משטרתית מוגברת בשכונה כמעט בכל יום, הצבת מחסומים וביצוע סיורים ומארבים. ברוב המקרים הובילה הפעילות המשטרתית להתנגשות אלימה עם צעירים בשכונה.

לדברי תושבי עיסאוויה, בשבוע האחרון דווקא הורגשה רגיעה מסוימת בפעילות המשטרתית - הכוחות נכנסים פחות פעמים ועורכים סיורים קצרים יותר. עם זאת, ביום שישי אירעו עימותים קשים: תושבים יידו בקבוק תבערה לעבר ניידת וירו זיקוקים לעבר שוטרים, שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות.

אתמול אחר הצהריים הגיעו שוב כוחות משטרה רבים למרכז השכונה בשעת יציאת התלמידים מבתי הספר. לפי תושבי עיסאוויה, לפני שלושה שבועות הם הגיעו לסיכום עם קצינים במשטרה לפיהם שוטרי היס"מ מפעילות בסביבת בתי הספר בשכונה בשעת כניסת ויציאת התלמידים. אולם פחות מיומיים לאחר שהושג הסיכום, המשטרה חזרה לפעול ליד בתי הספר והתכחשה לעצם קיומו של הסיכום.

ניידת משטרה בעיסאוויה, החודש
ניידת משטרה בעיסאוויה, החודש. לדברי תושבים, בשבוע האחרון הורגשה רגיעהצילום: אוהד צויגנברג

במוצאי שבת הפגינו כמאה פעילים, רובם ישראלים ומיעוטם פלסטינים מעיסאוויה, מתחת לביתו של ראש העיר ירושלים, משה ליאון, במחאה על כך שאינו מתערב בנעשה. בשבוע האחרון פנו לליאון מספר חברי מועצה מהקואליציה ומהאופוזיציה העירונית, בדרישה שיתערב בנעשה בשכונה.

"כראש עיר, ובמיוחד כמי שהכריז עם היבחרו כי הוא 'ראש העיר של כל תושבי ירושלים' מצופה ממך להיות מעורב בנעשה בכל שכונות ירושלים ולדאוג לרווחת התושבים", אמרה חברת האופוזיציה עליזה ארנס, "נראה כי הפעולות הננקטות, אם בכלל, לא מספיקות דיין כדי להחזיר השקט לעיסאוויה". חברי מועצת העיר, לורה ורטון ויוסי חביליו, כתבו למפקד משטרת ירושלים, ניצב דורון ידיד, כי "על פי התלונות שאנחנו מקבלים נראה כאילו המשטרה 'מחפשת' את תושבי עיסאוויה ומבצעת אכיפה אגרסיבית מעבר לצרכים החיוניים הדרושים". הם הוסיפו כי "הטענה הינה כי סיורי המשטרה בשכונה גורמים להגדלת החיכוך בין המשטרה לתושבים. דברים אלה מביאים לפעילות נוספת של המשטרה, דבר המביא לליבוי יצרים נוסף וחוזר חלילה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ