תקיפת צה"ל באזור חאן יונס, לפני כשבועיים
תקיפת צה"ל באזור חאן יונס, לפני כשבועייםצילום: AFP

צה"ל תקף הלילה (רביעי) כמה מטרות של חמאס, בעקבות שיגור רקטות לעבר עוטף עזה. בסביבות השעה אחת הודיע צה"ל כי תקף מטרות בדרום רצועת עזה, בהן אתר לייצור אמצעי לחימה. בשעה שש בבוקר הוסיף כי תקף מטרות בצפון הרצועה, בהן תשתית תת-קרקעית. דובר צה"ל מסר כי "ארגון הטרור חמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה והוא יישא בהשלכות לפעולות כנגד אזרחי ישראל".

לפי הודעת צה"ל, התקיפות הן תגובה לירי שתי רקטות אמש משטח הרצועה לעבר ישראל - אחת מהן יורטה בידי מערכת כיפת ברזל. ממגן דוד אדום נמסר כי לא התקבלו דיווחים על נפגעים, מלבד על אשה שנחבלה בגפיים בדרכה למרחב מוגן. כמה שעות לאחר השיגורים הופעלה אזעקה באשקלון, ואחריה מסר דובר צה"ל כי "זוהה ירי שאינו רקטי".

כוח צה"ל בגבול רצועת עזה, החודש
כוח צה"ל בגבול רצועת עזה, החודשצילום: אליהו הרשקוביץ

שר הביטחון נפתלי בנט התייחס הבוקר לתקיפות צה"ל הלילה, וכתב בטוויטר: "דין טיל שלא פגע כטיל שפגע. מי שיורה - חוטף". אתמול אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "אם מישהו בעזה חושב שהוא יכול להרים את הראש אחרי מבצע 'חגורה שחורה' - הוא טועה טעות קשה". לדברי נתניהו, "נגיב בתקיפות לכל התקפה נגדנו ונמשיך לשמור על ביטחון ישראל בכל החזיתות". 

שלשום שוגרה רקטה משטח רצועת עזה לשטח ישראל, ובהודעת הצבא נכתב כי כתוצאה מהשיגור הופעלה התרעה בשטח פתוח. בעזה דיווחו כי הפלגים ברצועה ירו לעבר כלי טיס בלתי מאויש (כטב"מ), אך לא דווח אם זוהתה פגיעה. שיגור הרקטה אתמול היה הירי הראשון מהרצועה לעבר ישראל מאז ששוגרו שתי רקטות לכיוון באר שבע לפני שבוע וחצי. הירי לבאר שבע התרחש יומיים לאחר שהושג הסכם להפסקת אש בסבב הלחימה ברצועה, שבו נרשמו כ-450 שיגורים.

שלשום פורסם ב"הארץ" כי צה"ל מזהה בעזה הזדמנות נדירה להסדרה ארוכת טווח עם חמאס. זאת, כעשרה ימים לאחר תום סבב הלחימה האחרון עם הג'יהאד האיסלאמי. ההתנקשות הישראלית בחיי פעיל הג'יהאד הבכיר בהא אבו אל-עטא סילקה מהדרך את האיום המרכזי על השקט ברצועה בשנה האחרונה. ואילו הנהגת חמאס ברצועה, בראשות יחיא סינוואר, מפגינה עניין רב בהגעה להסדרה ארוכת טווח.

במטה הכללי תומכים בהקלות מרחיקות לכת ברצועה, בתמורה להבטחת השקט. ההחלטה הסופית נתונה בידי הדרג המדיני, השקוע במשבר פוליטי ומשפטי סביב ההחלטה להגיש שלושה כתבי אישום נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והקשיים הגדולים בהרכבת ממשלה חדשה. לעומת הצבא, שב"כ מציג עמדה מסויגת יותר, כשעיקר המחלוקת מתמקדת בשאלה אם ניתן לאפשר לעוד אלפי פועלים מהרצועה לעבוד בתחומי ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ