בעזה החלו לחלק שבעה מיליון דולר מקטאר ל-70 אלף משפחות נזקקות

השגריר הקטארי הודיע כי המענק, שגובהו מאה דולר למשפחה, יחולק בתוך מספר ימים. בוועדה המארגנת של ההפגנות ליד הגדר צפויים לקבל היום החלטה סופית בדבר קיום המחאה מחרתיים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחנה הפליטים ברפיח בדרום הרצועה, החודש. המענק יועבר למשפחות לפי סדר הא"ב
מחנה הפליטים ברפיח בדרום הרצועה, החודש. המענק יועבר למשפחות לפי סדר הא"בצילום: AFP

הרשויות ברצועת עזה החלו הבוקר (רביעי) בחלוקת שבעה מיליון דולר מכספי המענק הקטארי ל-70 אלף משפחות נזקקות, שיקבלו מאה דולר כל אחת. לפי דיווחים ברצועה, המשפחות נבחרו על פי קריטריונים שקבע משרד הרווחה, והכסף ניתן להן בסניפי הדואר לפי רשימות שהכין המשרד. לפי הודעת השגריר הקטארי מוחמד אלעמאדי, המענק יועבר למשפחות לפי סדר הא"ב, ויחולק בתוך כמה ימים. את המענק הכספי הקודם לתושבי הרצועה חילקה קטאר בסוף אוקטובר. 

במקביל, בוועדה המארגנת של ההפגנות ליד הגדר צפויים לקבל היום החלטה סופית בדבר קיום מחאה באזור מחרתיים. בוועדה ציינו כי מדיניותה בדבר ההפגנות לא השתנתה, וכי היא מקיימת הערכות מצב על המשך המחאה וצורתה באופן קבוע. בשבועיים האחרונים לא התקיימו הפגנות ליד הגדר בשל ההסלמה הביטחונית, ובוועדה מסרו כי המצב הביטחוני הבלתי יציב הוא השיקול המרכזי שלפיו יוכרע אם לקיים את המחאה.

איש חמאס מארגן את התור לחלוקת כסף מול סניף הבנק המרכזי בעזה, בינואר. המענק הכספי הקודם חולק באוקטוברצילום: AFP

בזירה הפלסטינית ממתינים בימים אלה לחזרתו של הנשיא מחמוד עבאס מקטאר לרמאללה, בתקווה שיכריע מתי יתקיימו בחירות לנשיאות הרשות ולפרלמנט ויפרסם צו בנושא. הבחירות לנשיאות הרשות ולפרלמנט התקיימו לאחרונה ב-2006, בשל הפילוג בין חמאס לפתח. מאז הושבתה עבודתה של המועצה המחוקקת בשל מעצר נבחרי חמאס בגדה בידי ישראל, וסירוב תנועת הפתח לקבל את תבוסתה בבחירות. 

אתמול נפגשו ברצועה יו"ר הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה ויו"ר ועדת הבחירות המרכזית חנא נאסר, ועבאס צפוי למסור את החלטתו לאחר שיקבל את עמדת הארגון בנושא. הבוקר דיווח עיתון אל אחבאר הלבנוני כי קטאר הביעה נכונות להעביר מענק בגובה 25 מיליון דולר לכיסוי ההוצאות הלוגיסטיות לבחירות בגדה וברצועה.

בחמאס ובפתח מדברים רבות על הצורך בקיום הבחירות כדי לקדם את הפיוס הפנים פלסטיני, אף שהחשדנות ואי האמון בין הארגונים והפילוג בין הגדה לרצועה יקשו על קיומן. בנוסף, טרם התברר אם וכיצד יתקיימו הבחירות במזרח ירושלים, האם ישראל תאפשר לפלסטינים תושבי העיר להצביע ומה יהיו ההשלכות אם הם לא יורשו לעשות זאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ