שר החוץ האירי השיק פרויקט סיוע לפלסטינים בעזה בסך 8.8 מיליון אירו

השר, המבקר בימים אלה בישראל ובשטחים בפעם הרביעית, נועד עם נתניהו אתמול. בטרם הפגישה הוא אמר כי השניים ידונו בהשלכות הכיבוש ובמצור על עזה, אלא שראש הממשלה מסר לאחר הפגישה כי השניים דיברו בעיקר על האיום האיראני

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
קובניי ונתניהו לאחר פגישתם, אמש
קובניי ונתניהו לאחר פגישתם, אמשצילום: קובי גדעון / לעמ
נעה לנדאו
נעה לנדאו

שר החוץ והסחר האירי סיימון קובניי, מבקר בימים אלה בישראל, ברצועת עזה ובגדה המערבית והוא השיק היום (שלישי) פרויקט במימון ארצו בסך 8.8 מיליון אירו לסיוע לפלסטינים ברצועה בתחומי האנרגיה הסולארית והמים. זו נסיעתו הרביעית בתפקיד לישראל ולשטחים.

לפני יציאתו מאירלנד, אמר כי ידון עם בכירים ישראלים ופלסטינים באופן שבו אירלנד יכולה לסייע למאמצים לפתרון שתי המדינות, וכן יעביר "בבירור ובתקיפות את דאגתה של אירלנד מהשלכות הכיבוש, כולל התנחלויות והמצור על עזה". מנגד, בהודעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על פגישתו עם קובניי אמש בלשכתו בירושלים, נכתב שהשניים שוחחו על "סוגיות אזוריות ועל האיומים על מדינת ישראל ובראשם האיום האיראני". עוד נטען כי בפגישה דנו בהתפתחויות האחרונות מול רצועת עזה.

בראיון לכאן חדשות הבוקר, אמר קובניי כי בינתיים הוקפאה שמחוקקים אירים מקדמים, אך היוזמה "משקפת את חוסר שביעות הרצון מההתקדמות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים".

הצעת החוק קודמה בשנה שעברה עד לשלב המקביל לקריאה ראשונה בוועדה בכנסת. נוסח החוק אוסר על ייבוא מוצרים ושירותים "שמקורם בהתנחלויות לא חוקיות בשטחים כבושים" ומכירתם. הממשלה מתנגדת לחוק, בלחץ ישראל, מחשש שארצם תוכל להשפיע פחות על המדיניות האזוריות אם תיתפס כלעומתית מדי, וביקשה לרכך אותו אך ללא הצלחה. ישראל הגיבה בחריפות לקידום החוק למרות הבטחות הממשלה ואף זימנה את שגרירת אירלנד בישראל, אליסון קלי, לשיחת הבהרה במשרד החוץ לדרישתו של נתניהו.

עוד אמר שר החוץ האירי בראיון לכאן חדשות כי "ישנם עקרונות בנוגע לפתרון הסכסוך בין לפלסטינים שהיו אולי רלוונטיים לפני 20 שנה, אבל אינם רלוונטים היום ולכן צריך לעודד חשיבה חדשה". על היוזמה לסיפוח בקעת הירדן מצד ישראל, אמר: "כל פתרון צריך להיות בהסכמה ולא בכפייה על הפלסטינים ולהתבסס על רעיון שתי המדינות". בביקורת מרוזמת על תוכנית המאה, אמר כי "השקעה כלכלית בלבד לא תפתור את הסכסוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ