ראש אכ"א על נתוני גיוס החרדים: יש חוסר מקצועיות בקביעה מיהו חרדי

אלוף מוטי אלמוז דיבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת על הפרסום כי צה"ל ניפח את נתוני גיוס החרדים כדי לעמוד ביעדים שהוטלו עליו. בכיר באכ"א: "אנחנו לא שקרנים ולא זייפנים"

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלמוז (במרכז) וודמני (משמאל) בוועדת החוץ והביטחון בכנסת, הבוקר
אלמוז (במרכז) וודמני (משמאל) בוועדת החוץ והביטחון בכנסת, הבוקרצילום: אוהד צויגנברג
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

ראש אגף כוח האדם בצה"ל (אכ"א), אלוף מוטי אלמוז, אמר הבוקר (שני) כי יש "חוסר מקצועיות" בקביעת הקריטריונים להגדרת מיהו חרדי ביחס לגיוסם בצה"ל. אלמוז, שדיבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת על ניפוח נתוני גיוס החרדים בידי הצבא, אמר עוד כי "לא נכון שמינהלת החרדים תספור את הנתונים". 

בשבוע שעבר פורסם כי צה"ל ניפח במשך שנים את נתוני גיוס החרדים כדי לעמוד ביעדים שהוטלו עליו. לפי הפרסום ב"כאן", במקרים מסוימים המספרים הוכפלו ואף שולשו, כך שבעוד בשנת 2011 גייס צה"ל 600 חרדים, בפועל דווח על גיוס של 1,200 - מספר כפול מהנתונים האמיתיים. עוד עלה מהפרסום כי ב-2017 מסר צה"ל כי גייס 3,070 חרדים, אך בבדיקה שערכה שנה לאחר מכן מינהלת החרדים בצבא, התגלה כי בפועל גויסו באותה השנה 1,650 חרדים ולא כפי שנמסר.

חרדי ביציאה מלשכת הגיוס בתל השומר, בשבוע שעבר
חרדי ביציאה מלשכת הגיוס בתל השומר, בשבוע שעברצילום: אילן אסייג

לפי תיקון לחוק הגיוס מ-2014, מתגייס חרדי נחשב מי שלמד לפחות שנתיים במוסד שמוכר כחרדי בין הגילים 14 ל-18. אלמוג ביקש הבוקר להסביר את הפערים בין הנתונים שפורסמו לנתוני האמת ואמר: "אנחנו מבינים שיש הגדרות של החוק... אנחנו ספרנו במוסדות אחרים... כשמסתכלים על האנשים, עולמם חרדי, ביתם חרדי, אך הם לא עומדים בהגדרות החוק - עיקר הפער הוא שם".

בפתח הדיון הדגיש אלמוז כי הוא לוקח אחריות מלאה על המצב. הוא סיפר כי במהלך איסוף נתוני גיוס החרדים לשנת 2018, גילתה מינהלת החרדים כי ישנה בעיה בספירה ועל כן החליטו לעצור את התהליך. "אנחנו מבינים שמשהו במספרים לא מסתדר, זה מה שמחולל את האירוע", אמר. הוא הוסיף כי בשלב זה הוא עדכן את הרמטכ"ל בפרטים, אך הפרשה פורסמה בתקשורת "רגע לפני" שהתכוונו לדווח על כך.

גבי אשכנזי, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, הבוקר
גבי אשכנזי, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, הבוקרצילום: אוהד צויגנברג

"לצערי הרב, הקדימו אותנו בפרסום", הוסיף ראש חטיבת תכנון כוח אדם בצה"ל, תת אלוף אמיר ודמני, שדיבר גם כן בדיון והדגיש: "אנחנו לא שקרנים ולא זייפנים ולא מנפחי נתונים".

ודמני התייחס גם להגדרות "מיהו חרדי", ואמר כי "יש לא מעט אנשים שהם לא עומדים בחוק, אבל אני אומר בצורה ברורה שהם חרדים". בהתייחס לספירת הנתונים בידי המינהלת לשנת 2017, ציין כי "הפרשנות לדעתנו היתה רחבה מדי ולכן אנחנו פועלים לתקן".

מינהלת החרדים הוקמה בידי הצבא בשנת 2017 והיא החליפה את מדור שח"ר (שילוב חרדים בצה"ל), כשתפקידה לקדם את גיוס החרדים לשירות. לדברי אלמוז, "בשונה מהעבר היא (המינהלת, א"ר) לא רק מגייסת, היא גם סופרת". הוא אמר כי כעת "אנחנו מבינים שלא נכון שמינהלת החרדים תספור, אלא רק מקור אחד שאחראי ומפקח על הספירה".

חרדים ליד לשכת הגיוס בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

הממשלה הציבה לצה"ל יעדי גיוס, שהאחרון שבהם היה 3,200 מתגייסים חרדים בשנת 2016. אולם בחמש השנים האחרונות לא עמד הצבא ביעדים, והפער בינם לבין מספר המתגייסים בפועל רק הולך וגדל.

לאחר הפרסום בכאן על ניפוח הנתונים מסר צה"ל בתגובה כי "התגלתה טעות בספירה בשנים האחרונות", אך טען כי "מקור הפערים אינו נובע, בשום צורה ודרך, מניסיון מערכתי להטעות בנתונים". אלמוז הוסיף אז כי הטיעון שמדובר ב"זיוף למטרות זדון הוא לא נכון".

הצבא טען עוד כי בבדיקה שנערכה לאחרונה נבדקו בשנית נתוני גיוס החרדים בשנת 2017, אז "התגלו פערים ביחס לספירה הקודמת שנעשתה על ידי צה"ל". עם זאת, לפי הצבא, "בלב הפער נמצא אופן שיטת החישוב". בעקבות הפרסום, הרמטכ"ל אביב כוכבי הנחה את אלוף במילואים רוני נומה לבחון את אופן איסוף הנתונים והחישוב של גיוס החרדים בשנים 2018-2011.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ