בחיל האוויר מודים: לא נערכנו כראוי להצפות, ניתן היה למנוע את הנזק למטוסי הקרב

בכיר בחיל אמר כי שמונה מטוסי קרב ניזוקו בבסיס בדרום הארץ כתוצאה מהגשמים, שלושה מהם באופן משמעותי. בחיל מעריכים כי אם היו מוציאים את כל המטוסים מההאנגרים למסלולי הטיסה, הנזק היה נמנע

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס שנפגע בבסיס בדרום
מטוס שנפגע בבסיס בדרום

בכיר בחיל האוויר הודה היום (שני) כי בחיל לא נערכו כראוי לגשמים העזים שירדו בשבוע שעבר ולהצפות שאירעו בעקבותיהם, שגרמו נזק כבד למטוסי קרב ולציוד תחזוקה בבסיס בדרום הארץ. לפי הבכיר, ניתן היה למנוע את הנזק שנגרם למטוסים, שמוערך בעשרות מיליוני שקלים. 

הבכיר ציין כי חלק מהמטוסים בבסיס הוצאו לפני ההצפות מההאנגרים שבהם הם מוחזקים למסלולי הטיסה בכדי להגן עליהם - והם אכן לא נפגעו. בחיל האוויר מעריכים כי אם היו מוציאים מבעוד מועד את כל המטוסים מההאנגרים למסלולי הטיסה - דבר אפשרי מבחינה טכנית - הנזק היה נמנע. בצה"ל לא מאשרים לפרסם כמה מטוסים מוחזקים בבסיס.

בסיס של חיל האווירצילום: דניאל בר און

בשל הגשמים בשירדו בשבוע שעבר, נוצרה הצפה בהאנגרים שבהם מוחזקים המטוסים ובסדנאות הטיפול בהם. לפי עדויות, גובה פני המים הגיע כמעט עד לכנפי המטוסים, וכלי הטיס נגררו מהמקום רק לאחר שהמקום הוצף. גם ציוד רב לתחזוקת המטוסים נפגע וחלקו יצא מכלל שימוש. בצבא בודקים אם בהצפות נגרם נזק גם לאמצעי לחימה מתקדמים ולציוד רגיש נוסף. 

הבכיר אמר כי שמונה מטוסי קרב נפגעו מההצפות בשני האנגרים שבהם הוחזקו. לשלושה מהמטוסים שנפגעו נגרם נזק משמעותי ולחמישה נזק קל יותר, אולם לפי הערכות בחיל - בשבועות הקרובים ניתן יהיה להחזיר אותם למצב מבצעי. הבכיר ציין כי כ-50 מיליון ליטר מים זרמו למתחם והמקום הוצף במהירות. בעת ההצפה עסקו בחיל האוויר בחילוץ חיילים שהיו בבסיס, אשר חלקם עלו לגג מבנים והפגינו מצוקה.

אף שהודה כי ניתן היה למנוע את הנזק, הבכיר הטיל את האחריות לתקרית על הרשויות האזרחיות, שלדבריו אחראיות לניקוז מי גשמים. לטענתו, הבסיס שהוצף נמצא באזור מועד לשטפונות, והחיל עצמו לא יכול לנקז את מי הגשמים בעת הצפה. חרף דבריו, המטוסים נפגעו בהאנגרים שנמצאים בשטח הבסיס, והאחריות על ניקוז מי גשמים במבנים בתוך הבסיס היא של חיל האוויר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ