בנט הכריז על שבע שמורות טבע חדשות בגדה: "נמשיך לפתח את ההתיישבות היהודית"

זוהי ההכרזה הראשונה על שמורות טבע בגדה מאז הסכמי אוסלו, ולפי הערכות - 15% משטחן הם אדמות בבעלות פרטית של פלסטינים. שר הביטחון אישר להרחיב גם 12 שמורות טבע קיימות

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כפר בדואי במעלה נחל אוג, שבו תוכרז שמורה חדשה, ב-2015
כפר בדואי במעלה נחל אוג, שבו תוכרז שמורה חדשה, ב-2015צילום: אמיל סלמן
הגר שיזף
הגר שיזף

שר הביטחון נפתלי בנט אישר היום (רביעי) הכרזה על שבע שמורות טבע חדשות בגדה המערבית. על פי מקורות ביטחוניים, סך כל השטח הוא 130 אלף דונם, רובם אדמות מדינה והשאר קרקעות פלסטיניות פרטיות או קרקעות שנרכשו על ידי ישראלים בשטחי C. לפי הערכת ארגון שלום עכשיו, כ-20 אלף דונמים מהשטחים שיוכרזו הם אדמות בבעלות פלסטינית פרטית.

זוהי ההכרזה הראשונה על שמורות טבע וגנים לאומיים בגדה המערבית מאז הסכמי אוסלו. עם זאת, במשך השנים היו שינויים בגבולות של שמורות טבע קיימות. הצהרתו של בנט, הכוללת גם אישור הרחבת 12 שמורות קיימות, מהווה אישור מצד דרג מדיני להליך תכנוני שהחל עוד בשנת 2018 במינהל האזרחי.

נחל אוג, ב-2017צילום: אמיל סלמן

על פי ארגון שלום עכשיו, ההכרזה כוללת בין השאר את שמורת ואדי מלחה, כולה על אדמות פלסטיניות פרטיות (14,236 דונם), שמורת נחל תרצה (הכוללת כ-200 דונם של אדמות פרטיות) ושמורת נחל אוג (כ-5,700 דונם של אדמות פרטיות). 

מבחינת התושבים הפלסטינים, ההכרזה על השמורות עשויה להתבטא בעיקר באיסורים על מרעה וחקלאות. האיסורים תלויים בהגבלות הפרטניות שייקבעו לכל אחד מהאתרים. בשטח אחת משמורות הטבע החדשות, רותם-משכיות, חיה קהילה בדואית. הקהילה, שמבניה מוגדרים לא-חוקיים, עשויה להיות מושפעת מההכרזה על השטח כשמורת טבע. זאת מאחר שסטטוס זה אוסר בנייה באזור.  

"היום אנחנו מעניקים חיזוק גדול לארץ ישראל וממשיכים לפתח את ההתיישבות היהודית בשטחי C. במעשים, לא במלים", אמר בנט. "באזור יהודה ושומרון אתרי טבע עם נופים מדהימים. אנחנו נרחיב את הקיימים ונפתח גם מקומות חדשים. אני מזמין את כל אזרחי ישראל לקום ולהתהלך בארץ, לבוא ליהודה ושומרון, לטייל, לגלות ולהמשיך את המפעל הציוני".

בסוף דצמבר פורסם ב"ישראל היום" כי בנט הנחה להעביר את רישום הקרקעות בגדה מהמינהל האזרחי לרישום הטאבו בישראל. על פי משפטנים ששוחחו עם "הארץ", מהלך זה צפוי להיתקל במכשולים רבים מאחר שהוא מהווה הלכה למעשה סיפוח של שטחי C. לפני כשבוע הודיע בנט על מינויו של קובי אלירז לראש ה"פורום למערכה על עתיד שטחי C", אשר מקדם את ביסוס ההתנחלויות בשטחי C. אלירז שימש עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות עד חודש יוני האחרון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ