גנץ משנה כיוון: מקווה שטראמפ יקדים את פרסום תוכנית השלום

עד כה יו"ר כחול לבן התנגד לכך, מחשש שהדבר יסייע לנתניהו בבחירות. כעת, השינוי הפומבי בעמדתו מצביע על כך שהתוכנית עשויה להתפרסם בקרוב מאוד. בסיור בבקעת הירדן קרא גנץ לספח את האזור, אך התנה זאת ב"תיאום עם הקהילה הבינלאומית"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גנץ ויעלון בבקעת הירדן, היום
גנץ ויעלון בבקעת הירדן, היוםצילום: אמיל סלמן

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, קרא היום (שלישי) לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ להקדים את פרסום תוכנית השלום. בסיור שערך בבקעת הירדן הוסיף גנץ כי לאחר הבחירות יפעל לספח את הבקעה, אך ציין שיעשה זאת "בתיאום עם הקהילה הבינלאומית" - אמירה שבפועל מעקרת מתוכן את היכולת להחיל ריבונות. 

בשבועות האחרונים בוחן ממשל טראמפ אפשרות לפרסם את התוכנית בקרוב, אף שמדובר בתקופת בחירות. גנץ הביע בעבר התנגדות נחרצת לפרסום התוכנית, בטענה שהדבר יהווה "פרס" לנתניהו, וגם בבית הלבן נמנעו מכך. השינוי הפומבי בעמדתו מצביע על כך שהתוכנית עשויה להתפרסם בקרוב מאוד.

טראמפ בשווייץ, היום
טראמפ בשווייץ, היוםצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

בסיור הבוקר בבקעה אמר גנץ כי "בקעת הירדן היא חומת המגן המזרחית של מדינת ישראל בכל תרחיש עתידי שלא יקרה. ממשלות שדנו בעבר על האפשרות להחזיר אותה עשו טעות אסטרטגית ביטחונית חמורה, ואנחנו רואים את חבל הארץ הזה כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. לפיכך, לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן, נעשה זאת במהלך לאומי מוסכם ובתיאום עם הקהילה הבינלאומית".

"למה לחכות לאחרי הבחירות אם אפשר להחיל ריבונות על בקעת הירדן כבר עכשיו בהסכמה רחבה בכנסת?" שאל ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה לדברים. "בני גנץ, אני מצפה לתשובתך עוד הערב, אלא אם אחמד טיבי שם לך וטו".

גם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה הגיב לדברי גנץ ואמר: "לאזרחי המדינה מגיע תקווה ולא חיקוי - ככה לא מחליפים ראש ממשלה. סיפוח הוא חיסול כל סיכוי לדמוקרטיה ושלום. כנראה ששכחת שיש גם חיים אחרי הקמפיין. הניסיון הפתטי לקושש כמה קולות מהימין לא שווים את הרס העתיד של כולנו".

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ הוסיף: "גם גנץ במספחים... אם זו התשובה של כחול לבן לספין החלול של הימין - זה מעיד על חוסר ביטחון. ואם זו אכן הכוונה, לספח 40% מהשטחים באופן חד-צדדי ולחסל כל סיכוי להסדר - זה מעיד על חוסר היגיון. לא יודע מה יותר חמור. כך או כך זה מבהיר מצוין שלאנשי שמאל-מרכז אין מה לחפש בכחול לבן".

״להתלות בקהילה הבינלאומית זה פשוט להפגין חוסר מנהיגות", טען דוד אלחייני, ראש מועצת בקעת הירדן, "אם היינו תלויים בקהילה הבינלאומית - שמסמנת מוצרים של בקעת הירדן ויהודה ושומרון ותובעת את מדינת ישראל בבית המשפט הבינלאומי בהאג - ירושלים לא הייתה בירת ישראל וטראמפ לא היה מעביר את השגרירות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ