פוטין צפוי להיפגש בביקורו בישראל עם אמה של נעמה יששכר

השיחה עם יפה יששכר אמורה להתקיים מחר במהלך פגישתו של הנשיא הרוסי עם נתניהו. יששכר: "אני במתח והציפייה גדולה. אני לא יודעת אם אשן הלילה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמה יששכר בבית המשפט במוסקבה, בחודש שעבר
נעמה יששכר בבית המשפט במוסקבה, בחודש שעברצילום: Alexander Zemlianichenko Jr/ AP

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין צפוי להיפגש מחר (רביעי) בביקורו בישראל עם אמה של נעמה יששכר, יפה יששכר. השיחה בין השניים אמורה להתקיים במהלך הפגישה של הנשיא הרוסי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, וישתתף בה גם הפטריארך היווני. מקורות בישראל ובקרמלין אישרו את דבר הפגישה. הנשיא הרוסי אמור לנחות בישראל מחר בבוקר כדי להשתתף בטקס לציון 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ.

יפה יששכר התייחסה היום לפגישה הצפויה, ואמרה: "אני מחכה לשמוע מחר את הבשורה שלה אני ואתם מחכים הרבה זמן", אמרה, "אני במתח ובלחץ והציפייה גדולה. יש אופטימיות זהירה. אני לא יודעת אם אני אשן הלילה, תאחלו לי בהצלחה גדולה. הייתי בכותל הבוקר. האהדה שאני מקבלת גרמה לי לבכות". 

יפה יששכר מחוץ לביתה שברחובות, הערבצילום: אילן אסייג

הקרמלין הודיע שלשום כי פוטין ידון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו באפשרות לחון את יששכר, הכלואה במוסקבה לאחר שהורשעה בהברחת 9.5 גרם חשיש. נתניהו וראש המטה לביטחון לאומי, בן שבת, נפגשו שלשום עם יפה יששכר ועם בני משפחה נוספים. נתניהו אישר כי ידון עם פוטין בחנינת יששכר, והוסיף כי הוא "מקווה לבשורות טובות".

הפטריארך היווני ויפה יששכר נפגשו בנובמבר האחרון, והאם נתנה לו מכתב כדי שיעביר אותו לפוטין. בכיר בפטריארכיה אמר ל"הארץ" כי הפטריארך העביר בחודשים האחרונים מסרים לשני הצדדים. "הפטריארך לא יכול לראות כאב של אמא, הוא אדם הומני והוא ביקש מהנשיא שיחון את נעמה", אמר הבכיר, "פוטין מכבד אותו מאוד וכנראה לקח את זה ברצינות, זה בגלל שהוא ביקש את זה בצורה הכי לבבית והכי רצינית. הוא אדם עם לב גדול, הוא לא יכול לראות את יפה ככה. הוא לקח את זה כמשימה ונתן לה מלה. כבוד הנשיא כנראה שמע בקול הפטריארך וכולנו מקווים שזה ייושם". הבכיר הוסיף כי בפגישה ידונו מחר הפטריארך ופוטין בנושאים נוספים, אולם ציין כי אלו לא קשורים לשחרור יששכר.

גורם ממשלתי בישראל הבהיר שלשום כי אין ולא היתה כל עסקה בין מוסקבה לישראל בנושא, אולם כן יש שורת "הבנות" במגוון נושאים. הוא הוסיף כי הבקשה לשחרור יששכר היא הומניטרית בטבעה. הגורם הבהיר עוד כי הבקשה היחידה שישראל הגישה לרוסיה היא לחנינה מלאה של יששכר, אך לא פסל כי ייתכן פתרון אחר - כמו ריצוי עונשה בישראל ואז קבלת חנינה מהנשיא ראובן ריבלין.

פוטין ונתניהו בסוצ'י, בספטמברצילום: SHAMIL ZHUMATOV / POOL / AFP

יפה יששכר ובתה ליעד אמרו שלשום לאחר הפגישה עם נתניהו כי הן "מקוות לשחרור מהיר". משפחת יששכר התבקשה להוריד פרופיל ציבורי ולהימנע מפעולות מחאה בזמן ביקורו של פוטין. השבוע אמרה האם לעיתונאים: "השבוע נדע מתי היא משתחררת. עזבתי את רוסיה בבכי, ואם לא יהיו הפתעות אלך להביא אותה". לדברי הגורם הממשלתי, אחת הסיבות שבגינן התעכבה עד כה חנינתה של יששכר היא התבטאויות נגד רוסיה מצד פוליטיקאים ישראלים.

בשבוע שעבר נמסר מטעם נתניהו, לאחר ששוחח בטלפון עם פוטין, כי "השיחה חיזקה את האופטימיות של ראש הממשלה שעניין שחרורה של יששכר מתקדם לקראת פתרון". אמה של יששכר אמרה בעקבות הודעת נתניהו: "ראש הממשלה אמר לי שעליי מוטלת האחריות לשמור על חוסנה הנפשי של נעמה כל עוד היא בכלא הרוסי, ולהיות חזקה ואופטימית כי כראש ממשלת ישראל הוא מחויב לשחרר את נעמה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ