בעזה ובגדה קוראים להפגנות המוניות עם פרסום תוכנית טראמפ

בשעות האחרונות מתפרסמים ציטוטים המיוחסים לעבאס, בהם קריאה למחאה עממית, אך בלשכתו מכחישים. הוועדה המארגנת את ההפגנות ליד הגדר בעזה קראה לחדש מחר את המחאה. הערב הציתו מפגינים את תמונת טראמפ ליד בית לחם

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים במחנה הפליטים דהיישה מציתים את תמונת טראמפ, הערב
מפגינים במחנה הפליטים דהיישה מציתים את תמונת טראמפ, הערב

בגדה המערבית וברצועת עזה קראו היום (שני) לציבור לצאת להפגנות במחאה על פרסומה הצפוי של תוכנית השלום של הממשל האמריקאי. בגדה, הפלגים הפלסטיניים ובהם פתח קראו להפגנות המוניות מחר וביום רביעי. בעזה, הוועדה המארגנת את "תהלוכות השיבה" קראה לחדש את ההפגנות ליד גדר הרצועה. על רקע הקריאות, הציתו הערב מפגינים במחנה הפליטים דהיישה שליד בית לחם תמונות של טראמפ, והניפו תמונות של אבו מאזן.

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, קרא לכנס ישיבת חירום של ההנהגה הפלסטינית מחר בשעה 19:00, במקביל להצהרה של טראמפ. באותה השעה, קוראים הפלגים הפלסטינים בגזרת שכם להפגין במרכז העיר. "אנו קוראים לכל השגרירים של המדינות הערביות והאיסלאמיות שקיבלו הזמנה להשתתף בהכרזה על 'עסקת המאה' לא להיענות, ולהתנגד למהלך", אמר נביל אבו רודיינה, דוברו של אבו מאזן. הנשיא הפלסטיני מקיים בימים אלו שיחות עם מנהיגים בעולם הערבי וצפוי לקרוא לכינוס חירום של הליגה הערבית.

מפגינים במחנה הפליטים דהיישה, הערב

בשעות האחרונות התפרסמו בכלי תקשורת וברשתות חברתיות ציטוטים המיוחסים לעבאס, בהם קריאה למחאה עממית ואיום שלא יפעל כדי למנוע עימותים עם צה"ל. דבריו של עבאס, כך נטען, נאמרו בישיבה של הוועד המרכזי של הפתח - אך הוועד לא כונס היום, ולא ברור אם מדובר בציטוטים מהימנים. בלשכתו של עבאס עומדים על כך שהדברים שמיוחסים לו אינם נכונים.

במקביל, ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה הודיע כי ההנהגה הפלסטינית תתכנס לדיון חירום מיד עם פרסום התוכנית כדי לדון בהשלכות ובצעדים שיינקטו. מוקדם יותר היום פורסם כי עבאס סירב לשוחח עם טראמפ לקראת פרסום התוכנית.

בוועדה המארגנת את ההפגנות ליד גדר הרצועה, המורכבת מנציגי הפלגים בעזה, קראו להתגייסות כללית ולהשתתפות בהפגנות, שצפויות להיערך בשלישי וברביעי. בסוף דצמבר הודיעו בוועדה על הקפאת התהלוכות עד ל-30 במארס. בשלב זה לא ברור אם מדובר במחאות נקודותית ביומיים הקרובים, או אם התהלוכות יחודשו גם בסופי השבוע. 

הפגנה בגבול ברצועת עזה, ב-2018צילום: אילן אסייג

בתוך כך, מתגברות הקריאות בגדה וברצועת עזה לקיים פגישה בקהיר עם ראשי הפלגים הפלסטיניים, בהם גורמים מהרשות הפלסטינית, החמאס והג'יהאד האיסלאמי. אתמול הודיע ראש הלשכה המדינית של החמאס, אסמאעיל הנייה, שהוא מוכן למהלך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ