בכירים ביטחוניים לרשות: הימנעו ממחאה נגד תוכנית טראמפ, לא ברור מתי היא תיושם

גורמים במערכת הביטחון קיימו בימים האחרונים שיחות עם ראשי ההנהגה הפלסטינית, בניסיון לשמר את התיאום הביטחוני ולמנוע הידרדרות אלימה בשטח. ישראל נקטה בהקלות ברצועה כדי למנוע מחמאס להצטרף למחאה נגד התוכנית

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בעזה נגד תוכנית טראמפ, היום
הפגנה בעזה נגד תוכנית טראמפ, היוםצילום: Khalil Hamra/אי־פי

בכירים במערכת הביטחון קיימו באחרונה שיחות עם צמרת הנהגת הרשות הפלסטינית ובכירים בזרועות הביטחון שלה, בניסיון להרגיעם נוכח פרסומה הצפוי הערב (שלישי) של התוכנית המדינית של ארה"ב. במערכת הביטחון מעוניינים לשמר את התיאום הביטחוני מול הפלסטינים למנוע הידרדרות אלימה בשטח בצורת הפגנות המוניות וחיכוך עם חיילי צה"ל.

עסקת המאה היא הונאת בחירות שקופה שתיזרק לפח האשפה של ההיסטוריה | האזינו לפודקאסט:‎

השבוע, פרק 110

עסקת המאה היא תרגיל בחירות שקוף שתיזרק לפח האשפה של ההיסטוריה

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

בשיחות אמרו בכירי מערכת הביטחון לפלסטינים כי מוטב להם להימנע לפי שעה מלעודד את הציבור לצאת ולהפגין, כי קשה לדעת אם התוכנית האמריקאית אכן תצא אל הפועל אחרי הבחירות בישראל. יחד עם זאת, במערכת הביטחון סבורים כי לישראל לא כדאי לבצע או להתחייב לצעדים דרמטיים שעלולים להביך את הפלסטינים. זאת, כדי למנוע מצב שיביא את ההנהגה הפלסטינית לדחוף את הציבור להפגין ולהתעמת עם חיילי צה"ל.

הפגנה נגד תוכנית טראמפ בבית לחם, אתמולצילום: Mahmoud Illean/אי־פי

במערכת הביטחון מעריכים כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לא יפסיק את התיאום הביטחוני בזמן הקרוב ויעדיף לחכות כדי לראות את השלכות "דיל המאה" בפועל. למרות ההצהרות לגבי התוכנית בתקופה האחרונה, עבאס סבור כי יש להמתין כדי לראות אם מדובר במהלך של יחסי ציבור על רקע הבחירות או שישראל אכן מתכוונת לבצע פעולות בשטח.

במערכת מוטרדים יותר מכך שעבאס הזמין את הנהגת חמאס בגדה לוועידה ההנהגה הפלסטינית היום בערב, במקביל לפרסום תוכנית טראמפ. במערכת בוחנים אם למהלך יש השלכות מהותיות יותר מאשר אמירה סמלית של אחדות פלסטינית מול התוכנית. בדרג המדיני והצבאי בישראל פועלים כדי למנוע מחמאס להצטרף למחאה נגד "דיל המאה", ומנסים להבהיר לארגון כי התוכנית לא תשפיע על ההסדרה בין הצדדים ברצועה.

גידול תותים ברצועת עזה, החודשצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט

כצעד בונה אמון עם חמאס, ישראל אישרה אתמול להכניס לרצועה שישה טונות של מלט – לראשונה מאז צוק איתן. הכנסת החומר נאסרה מאז המבצע כי חמאס השתמש במלט כדי להקים רשת מנהרות תקיפה, שחלקה נכנס לתוך שטח ישראל. בנוסף, לראשונה מאז תחילת ההפגנות לאורך גדר הרצועה אישרה ישראל להכניס לעזה צמיגים. כניסתם נאסרה כי מפגינים שרפו את הצמיגים כדי ליצור מיסוך מפני צלפי צה"ל בהפגנות. ישראל גם אפשרה את כניסתם לישראל של 600 טון תותים מעזה, לאחר שעד היום ברצועה יכלו לייצא אותם רק לגדה או לירדן.

במערכת הביטחון מעריכים כדי הצעדים שננקטים כדי לשמר את ההסדרה יביא את ראשי חמאס להימנע מהצטרפות בהיקף נרחב למחאה נגד תוכנית טראמפ, ולהסתפק בהפגנות בעיקר ברצועה ורחוק מגדר הגבול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ