מפלגת כחול לבן הביעה הערב (שלישי) תמיכה בעיקרי התוכנית המדינית שהציג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "נאום טראמפ מתיישב לחלוטין עם העקרונות המדיניים והביטחוניים של כחול לבן", נמסר מרשימתו של בני גנץ, "תוכנית השלום של טראמפ תהווה בסיס איתן לקידום הסדר שלום עם הפלסטינים בכפוף להסדרי הביטחון עם ירדן ומצרים". 

שר הביטחון נפתלי בנט, יו"ר הימין החדש, מסר כי על ישראל "לא להסתפק בריבונות חלקית", אלא "לקחת הכל, ועכשיו". הוא אמר כי לא יאפשר הכרה של הממשלה במדינה פלסטינית, "בשום מצב", וקרא שלא לדחות את החלת הריבונות עד לסיום הבחירות, אלא להביא להחלטת הממשלה את הצו להחלת הריבונות הישראלית על כלל השטחים.

נפתלי בנט בירושלים, החודש. קורא לספח את כלל השטחים ביהודה ושומרוןצילום: אמיל סלמן

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, כתב בטוויטר כי הוא "מברך את הנשיא טראמפ שכחלק מתוכנית השלום שלו, אימץ את התוכנית שלי לחילופי שטחים ואוכלוסיות שפרסמתי בשנת 2004. עמידה על עקרונות והצגת משנה סדורה תמיד מוכיחות את עצמן".

יו"ר בל"ד, ח"כ מטאנס שחאדה, מסר כי "תכנית המאה היא אסון העלול להוביל לאלימות ולהידרדרות המצב באזור. מדובר בתכנית חד-צדדית, מסוכנת ובלתי לגיטימית, המיישרת קו עם חלומות הימין המשיחי לסיפוח ולאפרטהייד". ח"כ שחאדה הוסיף כי "ההתעלמות המוחלטת מהפלסטינים לאורך גיבוש התכנית וגם כעת, מבטיחה כי מדובר בכישלון ידוע מראש, שרק יגביר את הזעם ברחוב הפלסטיני ועלול להוביל לחידוש האלימות".

עסקת המאה היא הונאת בחירות שקופה שתיזרק לפח האשפה של ההיסטוריה | האזינו לפודקאסט:‎

השבוע, פרק 110

עסקת המאה היא תרגיל בחירות שקוף שתיזרק לפח האשפה של ההיסטוריה

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) התייחס לסעיף בתוכנית שכולל אפשרות שאזור המשולש יצורף אל המדינה הפלסטינית העתידית, בהסכמת כל הצדדים. "אום אל פחם היא עיר הולדתי", מסר, "ואדי עארה הוא נוף חיי. במשולש חיים מאות אלפי אזרחים ערבים שזו מולדתם. תכניות הסיפוח וטרנספר של נתניהו וטראמפ כוללות סעיף שמניח את הקרקע לטרנספר ולשלילת האזרחות שלהם". לדבריו, "נתניהו מסוכן, והוא יעשה הכל כדי לשמור על כס השלטון. ממשלת הימין הקיצוני מתפרעת וכולנו, כל האזרחים הערבים, בסכנה קיומית במולדת שלנו. כל אזרח, ערבי או יהודי, שערכי הדמוקרטיה והשוויון הם נר לרגליו, צריך לעמוד ולהיאבק יחד איתנו בתכנית המסוכנת הזו".

מטאנס שחאדה במליאת הכנסת, 2019צילום: אמיל סלמן

מ'שלום עכשיו' נמסר כי "ככה לא בונים שלום. סיפוח כל התנחלויות בתמורה למדינה פלסטינית מחוררת הוא חסר כל היתכנות", מסרו מהתנועה, "אל לנו ללכת שולל אחר שני פוליטיקאים מושחתים שחטפו את השלום כבן ערובה במסע המילוט שלהם". בתנועה הדגישו כי "כל מתווה שלא יכלול הקמת מדינה פלסטינית על בסיס קווי 67, פינוי התנחלויות מבודדות ושתי בירות בירושלים ימצא את דרכו אל פח האשפה של ההיסטוריה".

שר החינוך ויו״ר הבית היהודי, רפי פרץ,  כתב בפייסבוק כי: "היינו כחולמים. נשיא ארה״ב שעומד ומצהיר כי ארץ ישראל שייכת לעם ישראל ועומד לצד מדינת ישראל באופן מוחלט, זהו ערב חג". פרץ קרא להחיל באופן מיידי את הריבונות על בקעת הירדן ויהודה ושומרון, אך סייג את תמיכתו בתכנית: "לא ניתן יד להקמת מדינה פלסטינית". 

נתניהו וטראמפ בוושניגטון, היוםצילום: AFP

ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, מסר כי "התוכנית רחוקה מלהיות מושלמת. היא מאפשרת הישגים להתיישבות ואף ביסוס של חלק מרכזי ממנה. מהצד השני, היא מציבה אתגרים כמו ההכרזה על מדינה פלסטינית, הכרה בשכונות המזרחיות בירושלים כבירה פלסטינית ועוד". הוא הביע שביעות רצון מההכרה בהתנחלויות ומסר כי לתפיסתו "מדובר ברגע מכונן בו רבים מהיעדים שהצבנו במפעל ההתיישבות נענו. אם לפני 20 שנה היו אומרים לנו שאלה יהיו הישגי ההתיישבות היינו מגחכים".

עיקרי התוכנית, כפי שפורסמה היום בנאום טראמפ:

  • יוקמו שתי מדינות, תוך שמירה על ביטחון ישראל
  • ועדה תגבש מפה מפורטת שעל בסיסה ינוהל משא ומתן
  • הבנייה בהתנחלויות תוקפא למשך ארבע שנים
  • ירושלים תוגדר כבירת ישראל
  • הבירה הפלסטינית תהיה בשכונות שמעבר לגדר במזרח העיר ‎

התוכנית הוצגה במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעוד הפלסטינים החרימו את האירוע. נתניהו הצהיר כי ישראל תחיל את החוק הישראלי בהתנחלויות בגדה המערבית ובבקעת הירדן "בשטחים שארה"ב הסכימה להכיר בהם כחלק מישראל". 

לפי התוכנית, תוקם ועדה שתפקידה יהיה לגבש מפה מפורטת, שעל בסיסה ינוהל משא ומתן להסכם. טראמפ ציין כי ירושלים לא תחולק ותוגדר כבירת ישראל. הבירה הפלסטינית תהיה בשכונות שמעבר לגדר במזרח העיר, ותוקם בה שגרירות אמריקאית. לדברי טראמפ, המפה שתגובש תכפיל את השטח הפלסטיני ו"אף פלסטיני או ישראלי לא ייעקר מביתו". המתווה כולל גם הקפאה בת ארבע שנים בבנייה בהתנחלויות, שלדברי טראמפ נועדה לאפשר לפלסטינים לעמוד בקריטריונים של הפיכתם למדינה, וכן לאפשר משא ומתן.  

טראמפ פנה לעבאס, ואמר "אם תבחר בנתיב השלום, נהיה שם לסייע לך". לדבריו, "היום ישראל עושה צעד גדול לקראת שלום". בדברים שנשא אחרי הצגת התוכנית על ידי טראמפ, אמר נתניהו כי הוא מקווה שהפלסטינים יאמצו את המתווה, אשר מאפשר להם "דרך למדינה".

תגובות