נתניהו: ביום ראשון תובא לממשלה הצעה להחיל ריבונות בהתנחלויות, בבקעה ובים המלח

לאחר הצגת תוכנית טראמפ אמר רה"מ כי ארה"ב תכיר בהחלת החוק הישראלי באזורים אלה. חרף דבריו, גורמים בליכוד העריכו כי הדיון בריבונות לא יתקיים ביום ראשון. היועמ"ש על ההיתכנות המשפטית של סיפוח: הממשלה עוד לא פנתה, אך לא שולל דבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וטראמפ בבית הלבן, הערב
נתניהו וטראמפ בבית הלבן, הערבצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (שלישי), כי ביום ראשון הקרוב יובא בפני הממשלה השלב הראשון של החלת ריבונות ישראלית בהתנחלויות, בבקעת הירדן ובצפון ים המלח. לאחר הצגת התוכנית המדינית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הערב הוסיף נתניהו כי תהיה הכרה אמריקאית בהחלת החוק הישראלי באזורים אלה. "דין איתמר כדין תל אביב", אמר נתניהו לכתבים בוושינגטון. עם זאת, גורמים בליכוד העריכו כי חרף דבריו של נתניהו, הממשלה לא תדון ביום ראשון בהחלת הריבונות.

>>> עסקת המאה המלאה של טראמפ

בתדרוך לכתבים אמר נתניהו כי הקהילה הבינלאומית איימה במשך שנים שהחלת החוק הישראלי על שטחים בגדה תגרור סנקציות במועצת הביטחון. "לכן לא סיפחנו היינו חוטפים סנקציות", אמר. לדבריו, ההכרה האמריקאית תמנע זאת. ראש הממשלה ציין שהחלת הריבונות תהיה בשתי פעימות: בישיבת הממשלה  הקרובה יוחל החוק על בקעת הירדן, צפון ים המלח וכל ההתנחלויות בגדה. בהמשך, לדבריו, אחרי עבודת מטה ובתיאום עם ארה״ב - תובא החלת החוק הישראלי גם על שטחים נוספים, העוטפים את ההתנחלויות. 

עסקת המאה היא הונאת בחירות שקופה שתיזרק לפח האשפה של ההיסטוריה | האזינו לפודקאסט:‎

השבוע, פרק 110

עסקת המאה היא תרגיל בחירות שקוף שתיזרק לפח האשפה של ההיסטוריה

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

אחרי הצגת עסקת המאה של טראמפ הערב, אמר שגריר ארה"ב בישראל דייויד פרידמן כי ישראל רשאית לספח את ההתנחלויות בכל זמן שתרצה.‎ אולם חתנו ויועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר - מי שהיה אמון על כתיבת התוכנית - אמר בראיון ל-CNN כי הוא לא יודע על הכוונה לספח שטחים באופן מיידי. "אני לא חושב שזה עומד לקרות בסוף השבועי הזה, לפחות לא לפי מה שאני יודע", אמר קושנר.

מנדלבליט במכון למחקרי ביטחון לאומי, הערב. "יצטרכו לנמק למה חייבים לעשות את זה לפני הבחירות"צילום: עופר וקנין

כשנשאל על ההיתכנות המשפטית של סיפוח שטחים על ידי ממשלת מעבר, השיב היועץ במשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי הוא לא שולל זאת. "אני לא יודע על החלטות ממשלה כאלה כי שום דבר לא הגיע אליי, אז מוקדם לדעת מה יילד יום" אמר מנדלבליט בכינוס של המכון למחקרי ביטחון לאומי. "גם בממשלת מעבר יש דברים שאפשר לעשות, דברים דחופים, והיו דברים מעולם גם של הסכמים מדיניים חודש ומשהו לפני בחירות אפילו. נחכה לראות מה הבקשה, יצטרכו לנמק מה הדחיפות ולמה חייבים לעשות את זה לפני הבחירות, ונראה מה אפשר לעשות. אני לא שולל שום דבר". 

לדברי נתניהו, החלת החוק הישראלי תבטל את המשטר הצבאי בגדה המערבית. "ישראל תוכל לתכנן, לבנות, ולהרחיב במקומות האלה, זה הופך למדינת ישראל" אמר. הוא הוסיף כי ישראל תשלוט בגבולה המזרחי, ללא כוחות בינלאומיים. הוא הוסיף כי ישראל תשמור על שליטה ביטחונית בים, באוויר וביבשה בכל השטח מערבית לירדן, ובכל המעברים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ