נעה לנדאו
נעה לנדאו

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס היום (רביעי) בנאום שנשא בפרלמנט הגרמני, הבונדסטאג, לתוכנית השלום שהציג נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. בנאומו הביע ריבלין תקווה כי התוכנית תביא לחידוש המשא ומתן: "הסכסוך הישראלי פלסטיני הפך מזמן לטרגדיה ארוכת שנים. אבל, כמו שמשברים אחרים בעולם נפתרו, אני משוכנע שגם אותו אפשר לסיים".

תוכנית טראמפ - סיקור נרחב: תוכנית טראמפ היא הגשמת חזונו של נתניהו, אך ספק אם תציל אותו פוליטית / אלוף בן | גם אם טראמפ ירשה לנתניהו לספח את הירח והכוכבים, הוא לא יינצל ממשפט / יוסי ורטר | בעוד החול בשעונו הולך ואוזל, נתניהו מהמר על הימין / רוית הכט הסיפוח כבר קיים, החידוש הוא נכונות הימין לוותר על שאר הגדה / נעה לנדאו | טראמפ שטח שורת הבטחות שאי אפשר לקיים / צבי בראל | שטחים בנגב יועברו לפלסטינים, דיון על המשולש: מדינת ישראל על פי טראמפ

ריבלין שנאם בעברית בטקס הזיכרון לקורבנות הנאצים, אמר כי "חזינו אמש ברגעים שיכולים להביא תקווה גדולה. לאחר שנים ארוכות של קיפאון מדיני, הציג הנשיא טראמפ תוכנית שיכולה לאפשר לשני העמים לחדש את ערוצי השיח, ולהתקדם אל עבר עתיד משותף". הנשיא התייחס לוויתורים שהתוכנית דורשת וקרא לשני הצדדים ללמוד אותה לעומק: "זוהי תוכנית שתובעת ויתורים עמוקים, קשים ומורכבים משני הצדדים, אבל אסור לנו להרים ידיים, כי מי שמרים ידיים מוותר על הסיכוי, ואני מסרב לוותר".

"עתיד המזרח התיכון, והשתלבותה של ישראל במרחב הזה, תלויים בבניית האמון הזה", אמר הנשיא, "נכון, היחסים בין ישראל לפלסטינים אינם סימטריים. עוצמתה של מדינת ישראל הופכת אותנו בעיני רבים בעולם לגוליית ואת הפלסטינים לדוד. אנחנו לא דוד והם לא גוליית. אנחנו לא גוליית והם לא דוד. עוצמתה ואיתנותה של ישראל לאורך השנים, היתה, ועודנה, המפתח לשלום, לא המכשול לשלום".

לפי התוכנית, המכונה "עסקת המאה", תוקם מדינה פלסטינית מפורזת, וישראל תשמור על שליטה ביטחונית בגדה. טראמפ הצהיר כי ירושלים לא תחולק ותוגדר כבירת ישראל, ואילו הבירה הפלסטינית תהיה באבו דיס - שכונה שמעבר לגדר במזרח העיר - ותוקם בה שגרירות אמריקאית. כמו כן, יהודים יורשו להתפלל בהר הבית. הוא אמר כי המתווה "יפתור את בעיית המדינה הפלסטינית והביטחון הישראלי, ושני הצדדים ירוויחו".

המתווה מציע גם חילופי שטחים במערב הנגב, כך ששטחים בשליטה ישראלית כמו פתחת ניצנה וחולות חלוצה יועברו למדינה הפלסטינית. תיבחן גם העברה של יישובי המשולש הערביים בתוך הקו הירוק למדינה הפלסטינית. לדברי טראמפ, המפה שתגובש תכפיל את השטח שנמצא היום בשימוש על ידי הפלסטינים, ו"אף פלסטיני או ישראלי לא ייעקר מביתו". בנוסף, תוקם ועדה שתפקידה יהיה לגבש מפה מפורטת, שעל בסיסה ינוהל משא ומתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ