ניר חסון
ניר חסון

במשטרת ישראל הוחלט על היערכות מוגברת במהלך תפילות יום השישי שייערכו מחר בהר הבית, ברקע "עסקת המאה" שפרסם השבוע נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. בתום הערכת מצב בראשות מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, נמסר מהמשטרה: "משטרת ישראל תנקוט יד קשה נגד כל כוונה להפר את הסדר ולפגוע בקיומן התקין של תפילות יום השישי".

נוסף על תוכנית השלום, בימים האחרונים עלה המתח בהר הבית בעקבות סרטון של שוטרים שערכו חיפוש במסגד שנפתח במתחם באב אלרחמה. בתוך כך, הערב התרחשו עימותים בעיסאוויה בין תושבי השכונה לכוחות הביטחון, אחרי תקופה של שקט יחסי. 

השבוע פרסם טראמפ את תוכניתו המדינית בנאום משותף בוושינגטון שלו ושל ראש הממשלה, בנימין נתניהו. נציגי ההנהגה הפלסטינית, שלא היו שותפים לגיבוש התוכנית, לא נכחו באירוע. לפי התוכנית, הסטטוס קוו בהר הבית צפוי להישמר, אך יהודים יורשו להתפלל בהר הבית. מעבר לכך תוקם מדינה פלסטינית שבירתה בשכונות שמעבר לגדר במזרח ירושלים, וירושלים תוגדר בירת ישראל.

כיפת הסלע, אתמולצילום: אמיל סלמן

בתגובה על פרסום התוכנית אמר הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס כי היא "מזימה זדונית" ש"תלך לפח הזבל של ההיסטוריה". הוא הוסיף כי הפלסטינים לא יוותרו על זכויותיהם: "לעולם לא נמכור את דמנו וירושלים אינה למכירה". תושבים משכונות מזרח ירושלים שמחוץ לגדר הגיבו בזעזוע על התוכנית, שדורשת מהפלסטינים לוותר על המקומות הקדושים בירושלים ולהקים את בירתם מעבר לחומת ההפרדה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ