דרישה לכנס את ועדת חוץ וביטחון לדון בפטורים מגיוס שסיפקה לשכת ליברמן לחרדים

ליברמן הגיב לתחקיר "הארץ": "מי שאומר שלשכת שר הביטחון נותנת פטור משירות צבאי צריך להעניק לו תואר של אביר הטיפשות". העבודה-גשר-מרצ: ליברמן מחרטט את בוחריו

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן ואבוחצירא (מימין) בכותל, ב-2013. אבוחצירא קיבל את הבקשות של האישים החרדים וטיפל בהן
ליברמן ואבוחצירא (מימין) בכותל, ב-2013. אבוחצירא קיבל את הבקשות של האישים החרדים וטיפל בהןצילום: אורן נחשון

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיב היום (שני) לתחקיר "הארץ", שלפיו לשכתו נתנה פטור משירות צבאי למאות חרדים כשהיה שר הביטחון. "כל מי שאומר שלשכת שר הביטחון נותנת פטור משירות צבאי צריך להעניק לו תואר של אביר הטיפשות", אמר לרדיו דרום. לדבריו, "צריך להבין שללשכת שר הביטחון אין שום אפשרות, גם לו היתה רוצה, להעניק פטור למישהו".

לפי הפרסום הבוקר, יועצו של ליברמן לענייני חרדים אבי אבוחצירא קיבל את הבקשות של האישים החרדים וטיפל בהן באופן כמעט יומיומי. בין השאר, סייע אבוחצירא לבן של פוליטיקאי חרדי בכיר ולאדם מוכר בציבור החרדי שהציג לצה"ל מסמכים כוזבים, והשיג עבורו פטור משירות מטעמים רפואיים. בתקופת כהונתו של ליברמן במשרד הביטחון קיבלו מאות עריקים בפלג הירושלמי פטור גורף משירות צבאי, ובמקביל יושמה שורת הקלות בפיקוח על דחיית הגיוסים של תלמידי הישיבות.

ליברמן בישיבת ש"ס בכנסת, ב-2013. לשכתו של יו"ר ישראל ביתנו סיפקה לח"כים החרדים ערוץ ישיר למשרדוצילום: מיכל פתאל

בעקבות התחקיר פנה ח"כ עמר בר לב (העבודה) ליו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן), בדרישה לכנס את הוועדה לדיון בממצאי תחקיר "הארץ", שלפיהם לשכת שר הביטחון ליברמן סיפקה מאות פטורים משירות צבאי לחרדים לפי דרישה. בר לב דרש כי ליברמן יתייצב בוועדה ויספק הסברים בנוגע לטענות כי לשכתו סיפקה לח"כים החרדים ערוץ ישיר למשרדו, והעניקה לצעירים מקושרים – בהם בנים של פוליטיקאים, אדמו"רים ודמויות מוכרות אחרות –  פטורים והקלות.

רשימת העבודה-גשר-מרצ פרסמה היום סרטון חדש התוקף את ליברמן על רקע הפרסום ב"הארץ", ומציג אותו כשותפם של החרדים. "את ליברמן מעניין לחרטט את הבוחרים שלו, לחלק פטורים מגיוס לצה"ל לחרדים, להיות חבר טוב של דרעי ולהיות הבובה של נתניהו", נאמר בסרטון. "ליברמן עובד אצל החרדים. מלה של ליברמן היא לא מלה. ליברמן עובד עליכם".

מהרשימה נמסר כי "ליברמן ולשכתו סיפקו פטורים מגיוס למקורבים חרדים תוך מעילה באמון הציבור ששלח אותו לכנסת. ליברמן היה ונשאר שחקן מרכזי בהצגה של נתניהו. כל פעולותיו הן אחיזת עיניים שמטרתן להעביר קולות מהמרכז שמאל לימין, ולשרת את נתניהו על חשבון הציבור החופשי. שוב הוכח כי ליברמן הוא משענת קנה רצוץ, הוא אינו חלק ממחנה השינוי והתקווה".

חברת הכנסת מרב מיכאלי תקפה את ליברמן גם היא, וצייצה בחשבון הטוויטר שלה: "'ליברלי' שמתנגד לכל זכות לקהילה הגאה, 'חילוני' ששותף לכספים הקואליציוניים לישיבות ועכשיו 'לוחם חוק הגיוס' שלפי תחקיר הארץ מפנק בפטורים לחרדים. הרבה עבודה עושה ליברמן, בעיניים".

גם ביהדות התורה הגיבו לפרסום ב"הארץ" כשפרסמו סרטון המציג את ליברמן כסובל מפיצול אישיות. הסרטון נפתח בהסבר על ההפרעה: "פיצול אישיות היא הפרעה נפשית. בהפרעה זו יותר מאישיות אחת מתקיימת באדם בתקופת חיים מסוימת". לאחר מכן מוצגות הסתירות בין אמירותיו של שר הביטחון לשעבר נגד החרדים לבין הפעילות שלו בשטח למענם. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ