תחקיר הצפת מטוסי הקרב: הנזק מוערך ב-30 מיליון שקל, ההסתרה היתה שגויה

מפקד בסיס חיל האוויר חצור יסיים את תפקידו בעקבות התחקיר וקצינים נוספים ננזפו, אולם לא הוטלה אחריות על בכירי חיל האוויר והמטה הכללי. ההצפות גם סיכנו חיילים שנלכדו במתקנים התת-קרקעיים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס חיל האוויר שהוצף מים בעקבות הסערה, בחודש שעבר
מטוס חיל האוויר שהוצף מים בעקבות הסערה, בחודש שעבר

תחקיר הביניים על הצפת מטוסי הקרב בבסיס חצור בחודש שעבר העריך כי הנזק עומד על כ-30 מיליון שקלים. בממצאים שפורסמו הערב (שלישי) נכתב גם כי ההחלטה להסתיר מהציבור את דבר ההצפה לאורך זמן היתה שגויה.

בעקבות התחקיר יסיים מפקד הבסיס ע' את תפקידו, אולם הוא ימשיך לתפקיד הבא שאליו יועד מראש - נספח צה"ל בחו"ל. עוד עלה בתחקיר כי חיילים שהיו בבסיס נלכדו בזמן ההצפות במתחמים התת-קרקעיים המשמשים לאחסון המטוסים, וכוח שהיה בבסיס נדרש לחלץ אותם.

בעקבות התחקיר ננקטו צעדים אישיים כלפי כמה מפקדים בבסיס, אולם לא הוטלה אחריות לאירוע החריג על בכירים בחיל האוויר ובמטה הכללי שהיו מודעים לאירוע ולהתנהלות הלקויה לאחריו. מפקד בסיס חצור היה אמור לסיים את תפקידו בעוד זמן קצר בלאו הכי. מפקד טייסת התחזוקה קיבל נזיפה, מפקדת טייסת תעופה ננזפה גם היא ומפקד הטייסת של שבה נפגעו המטוסים ננזף פיקודית.

ראש מטה חיל האוויר תת אלוף ניר ברקן אמר הערב כי "הבסיס נערך באופן חסר לסופה שהיתה צפויה, והיה אפשר לדעת שצפוי מזג אוויר סוער. לא נעשו כל הפעולות וההנחיות הנדרשות. תפעול נכון ומקצועי מבעוד מועד היה מונע או מפחית באופן משמעותי את הנזק. עם תחילת האירוע אנשי חיל האוויר פעלו להצלת חיים".

שר הביטחון בנט ומפקד חיל האוויר נורקין בביקור בבסיס חצור, בדצמבר צילום: אריאל חרמוני / משר

לדברי ברקן "מפקד חיל האוויר קיבל את מסקנות הביניים בהן עלה בנוסף שנפגעו מספר מטוסים, אמצעי לחימה וציוד שהיה בטייסת. היה ברור שאמורה להיות הצפה לאור התחזית שהתקבלה, מה שהצריך לפעול מבעוד מועד ולהוציא את המטוסים מהדירים התת-קרקעיים". הוא הוסיף: "טעינו בעיתוי פרסום האירוע לציבור". 

הצנזורה הצבאית אסרה תחילה את פרסום התקרית בנימוק של שיקולים ביטחוניים. גם לאחר הסרת האיסור, פורסם מידע מוטעה וחסר. למרות מסקנות הביניים לפיהן אי-הדיווח לציבור היה טעות בשיקול הדעת - צעדים ננקטו בשלב זה רק נגד קצינים בבסיס. 

שלושה מהמטוסים שנפגעו עדיין מושבתים, ויידרשו כמה חודשים כדי להשיב אותם לכשירות מבצעית. עם זאת, הטייסת שנפגעה שבה לפעילות מבצעית. התחקיר מצא לנכון לציין לזכות חיילים בבסיס שפעלו כדי לחלץ חיילים לכודים ולמנוע פגיעה משמעותית יותר בנפש וברכוש. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ