בלי השגחה, מוכנה לשיגור: צה"ל השאיר מערכת כיפת ברזל בשטח פתוח בדרום

המערכת נמצאת במקום שאליו אזרחים יכולים להגיע, ובביקור במקום נצפה אזרח נוסף שהסתובב ליד הסוללה. שום חייל או מאבטח לא נראו באזור במשך יותר מ-20 דקות. דובר צה"ל: הנושא יתוחקר

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת כיפת ברזל שהושארה בדרום, היום
מערכת כיפת ברזל שהושארה בדרום, היוםצילום: יניב קובוביץ

צה"ל השאיר היום (שני) ללא שמירה מערכת כיפת ברזל בשטח פתוח בדרום. המערכת נמצאת במקום שאליו אזרחים יכולים להגיע, והיא הושארה מוכנה להפעלה מבצעית עם משגרים פעילים וחמושים בטילים מיירטים. במקום הושארו גם גנרטורים פועלים. דובר צה"ל מסר: "אנו מודים לכתב על ערנותו. למשגרים אבטחה קבועה והיקפית. מיד עם גילוי המקרה הוקפץ למקום כוח אבטחה נוסף לכיסוי הפערים. הנושא יתוחקר".

בכניסה למערכת הוצב מחסום שאפשר להזיז בקלות, כך שאפשר להגיע עד למשגרים בלי הפרעה, ובמהלך הביקור בסוללה נצפה אזרח נוסף שהסתובב ליד המערכת. במקום יש אוהל, ונראה כי הוא מיועד לחיילים ששומרים במקום או למפעילי המערכת, אולם שום חייל או מאבטח לא נראו באזור במשך יותר מ-20 דקות.

תיעוד הגישה החופשית למערכת, היוםקרדיט: תיעוד הגישה החופשית למערכת, היום

למערכות כיפת ברזל יש חשיבות אסטרטגית למדינה בשל יכולתן ליירט את הרקטות שנורות מרצועת עזה ומפני שהן חלק משמעותי בהגנה האווירית של ישראל. במקרה שבו מערכת כזאת נותרת ללא שמירה, אפשר לפגוע בה ואף להוציא אותה משימוש. לכן פגיעה במערכת מקטינה את יכולת יירוט הרקטות ופוגעת ביכולות ההגנה של חיל האוויר. מערכות כיפת ברזל יקרות מאוד, ובצה"ל מנסים למצוא תקציב כדי להצטייד במערכות נוספות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ