האו"ם ידון מחר בתוכנית טראמפ, בלי להצביע על הצעת הגינוי של הפלסטינים

ברשות טוענים כי טרם גובש ניסוח ההצעה ולכן היא טרם הוגשה. בכיר במשלחת הפלסטינית אמר ל"הארץ": "יש מאבק לא פשוט במסדרונות האו"ם". את הדיון יפתח באופן חריג המזכ"ל גוטרש

ג'קי חורי
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בכינוס הליגה הערבית בקהיר, החודש
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בכינוס הליגה הערבית בקהיר, החודשצילום: MOHAMED ABD EL GHANY/רויט

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס לדון מחר בתוכנית טראמפ, ללא הצעת הגינוי הפלסטינית. בסוכנות הידיעות הצרפתית דווח כי הרשות הפלסטינית משכה את הצעת ההחלטה בגלל היעדר תמיכה מהחברות במועצה, אולם הפלסטינים מכחישים זאת וטוענים כי הנוסח שלה טרם גובש ולכן היא לא הוגשה. באופן חריג יפתח את הדיון מחר מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש. בהמשך ינאמו יו"ר הרשות מחמוד עבאס, שגריר ישראל דני דנון, השגרירה האמריקאית קלי קרפט וחברות המועצה.

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר הערב כי הפרסום על משיכת הצעת ההחלטה שקרי. לדבריו, כשהפלסטינים יהיו בטוחים בניסוחים של הצעת ההחלטה ובהגנה על עקרונותיהם, הם יגישו אותה. "ארה"ב מפעילה לחץ כבד מאוד על המדינות, כולל על המדינות החברות שמזוהות עם העמדה הפלסטינית. יש מאבק לא פשוט במסדרונות האו"ם", אמר ל"הארץ" פקיד בכיר במשלחת הפלסטינית לאו"ם. לפי הדיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית, הפלסטינים נמנעו מהצגת הצעתם לאחר שארה"ב הגישה במפתיע למועצה תיקונים ליוזמת טראמפ שישמיטו התייחסויות לקווי 67'. 

בשבוע שעבר אמר השגריר הפלסטיני לאו"ם, ריאד מנסור, כי ההצעה תונח על סדר היום של מועצת הביטחון בידי תוניסיה, הנציגה התורנית של מדינות ערב. "אנחנו יוצאים למערכה דיפלומטית גדולה ומודעים לכך שארה"ב תפעל להכשלת ההצעה או להטלת וטו", אמר מנסור לרדיו א-שמס המשדר מנצרת, "אבל זה לא ירתיע אותנו, ונמשיך לפעול בכל המישורים המדיניים כדי להכשיל את העסקה". עוד אמר מנסור כי ברצונם "להדגיש את העמדה הפלסטינית המבוססת על החלטות הקהילה הבינלאומית".

הפלגים הפלסטינים בגדה המערבית, כולל פתח, הודיעו כי בכוונתם לצאת בתהלוכות ברמאללה, בעזה ובמחנות הפליטים מחר בבוקר, במקביל לדיון במועצת הביטחון. "כולנו נצא באמירה ברורה נגד התוכנית הזדונית של טראמפ", מסרו. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ