פומפאו: זועם על פרסום מאגר החברות הקשורות להתנחלויות

שר החוץ האמריקאי הגדיר את המהלך כאנטי-ישראלי ומפלה, וקרא למדינות האו"ם להתנגד לו. לדבריו, פרסום המאגר "סותר את מאמצינו ליצור תנאים למשא ומתן ישראלי-פלסטיני"

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייק פומפאו באוזבקיסטן, החודש
מייק פומפאו באוזבקיסטן, החודשצילום: AFP

שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו תקף היום (חמישי) את פרסום מאגר המידע על עסקים הקשורים להתנחלויות בידי נציבות זכויות האו"ם. "אני זועם על כך", מסר פומפאו בהודעה לתקשורת, "אנו קוראים לכל המדינות החברות באו"ם להצטרף אלינו ולדחות את המהלך הזה".

פומפאו אמר כי פרסום המאגר "ממחיש את ההטייה האנטי-ישראלית העיקשת שכל כך רווחת באו"ם". לדבריו, "ארצות הברית לא סיפקה ולעולם לא תספק מידע לנציבות בכדי לתמוך באיסוף הרשימות, ומביעה תמיכה בחברות האמריקאיות שמצוינות בה".

פומפאו הגדיר את פרסום הרשימה כ"מהלך שמסייע לקמפיין המפלה של ה-BDS ולדה-לגיטימציה של ישראל". הוא התייחס גם למועד פרסומו, סמוך למועד פרסום "עסקת המאה" של ממשל טראמפ: "הנסיונות לבודד את ישראל סותרים את כל מאמצינו ליצור תנאים עבור משא ומתן ישראלי-פלסטיני שמוביל לשלום בר קיימא".

אתמול פרסם האו"ם דו"ח ובו שמות של חברות הקשורות להתנחלויות בגדה המערבית, בהתאם להצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות שעברה במועצת הביטחון של האו"ם ב-2016. שלוש שנים לאחר ההחלטה, וחרף לחץ כבד מצד ממשל טראמפ למנוע את המהלך, פורסמה רשימה חלקית, שצפויה להתעדכן‎ בהמשך. לפי האו"ם, במסמך מופיעים 112 עסקים שיש יסוד סביר להניח כי מקיימים קשרים להתנחלויות - 94 מהם בישראל ו-18 בשש מדינות אחרות. המסמך, שפורסם אחרי דיונים ועיכובים, אינו מטיל חרם או סנקציות על בתי העסק המצוינים בו, אלא מהווה מאגר מידע שקוף לציבור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ