יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ממלא מקום נציב קבילות החיילים ומבקר מערכת הביטחון, תא"ל (מיל') איתן דהן, פרסם היום (רביעי) דו"ח לשנת 2019 המצביע על עלייה באלימות מצד מפקדים כלפי פקודים, יחס גזעני כלפי חיילים בני העדה האתיופית וטיפול לקוי בתלונות רפואיות. לפי המסמך, שהוגש לשר הביטחון ולוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, 6,114 קבילות הוגשו מצד חיילים במהלך השנה ו-כ-60% מהן נמצאו מוצדקות. 

מהדו"ח עולה עוד כי המספר הגבוה של קבילות מצד אנשי קבע - קצינים ונגדים - נותר כפי שהיה, וכי הדבר עלול להקשות על צה"ל לשמר את ההון האנושי האיכותי במערכת. בשבוע שעבר, לאחר הצגת התוכנית הרב-שנתית "תנופה" של הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, סומן ההון האנושי במקום גבוה תחת הסיסמה "האדם יקר, הזמן יקר, המשפחה יקרה". אולם מהדו"ח עולה שכ-12% מכלל הקבילות ב-2019 היו של אנשי קבע, וכ-11% של משרתי מילואים. 

אנשי הביקורת של מ"מ הנציב מצאו כי 59% מהקבילות שטופלו במהלך הביקורת נמצאו מוצדקות וכ-55% ממגישי הקבילות היו חיילים בשירות חובה. כ-68% מהקובלים בשירות חובה היו בדרגות טוראי עד רב"ט. כ-17% מהקבילות היו של צעירים מיועדים לגיוס.

חיילים בתרגיל צבאי ביולי. סגן מפקד פלוגה הצמיד סכין לצווארו של חיילצילום: דובר צהל

31% מהקבילות עסקו ביחסים בין מפקדים לפקודים. חלק מרכזי בדו"ח מתייחס לקבילות של חיילים וחיילות שספגו אלימות פיזית ושימוש בכוח מופרז מצד מפקדיהם. הדו"ח מתריע כי בשנה האחרונה התגברה המגמה של שימוש מפקדים בכוח מופרז כלפי חיילים, עד כדי אלימות פיזית. בדו"ח הוצגו כמה דוגמאות לקבילות שנמצאו מוצדקות. כך לדוגמה, מקרה שבו סגן מפקד פלוגה הצמיד סכין מתקפלת לצווארו של חייל שהגיע לבסיס לאחר צום כאשר אינו מגולח, והחל לגרד את השערות על לחיו. במקרה נוסף, מפקד מחלקה הסיר בכוח, תוך שימוש בצבת, טבעת שירש מסבו מאצבעו של חייל, וגרם לשבירתה. במקרה אחר, קצין בדרגת רב-סרן התבטא כלפי חייל תחת פיקודו באופן בלתי הולם וקרע שרשרת שענד על צווארו.

תופעה נוספת שבחר להבליט מ"מ הנציב בדו"ח היא המשך האמירות הגזעניות של מפקדים כלפי חיילים וחיילות בני העדה האתיופית. בדו"ח הוצגו כמה דוגמאות לאלימות וגזענות מילולית מצד מפקדים כלפי חיילים. כך לדוגמה, חיילת קבלה על נגד המשרת ביחידתה, שבמהלך שיחה בחדר האוכל, אמר: "אתם לא יהודים, אתם גויים, אתם התנהגתם יותר גרוע מערבים". מתחקיר שנערך בעת בירור הקבילה עלה כי הנגד אכן התבטא כלפי החיילת באופן בלתי הולם.

באירוע אחר, קבל חייל ממוצא אתיופי על נגד המטבח ביחידתו, שקרא לעברו יומיים לאחר הירי בסלומון טקה: "צא, צא מפה לפני שאני מתקשר לשוטר שיירה בך כדור". במקרה נוסף נמצאה קבילה של חייל ממוצא אתיופי מוצדקת כאשר התלונן על מפקד המחלקה שלו לאחר שאמר לו: "לא רואה אתיופים בלילה כי הם שחורים". מ"מ הנציב הגדיר זאת כ"מעשי תוקפנות שאין להם כל מקום בחברה הישראלית, בכלל, ובוודאי שלא בצה"ל".

נושא נוסף שהובלט בדו"ח הוא ריבוי קבילות של משרתי קבע – כ-750 קבילות ב- 2019. "קבילה של איש קבע, שקשר את גורלו בגורל המערכת הצבאית והוא לרוב אף חלק מהפיקוד הבכיר ביחידה – היא בבחינת דגל אדום ואמורה לעורר דאגה ומחשבה בקרב מפקדיו וגם בקרב הפיקוד הבכיר בצה"ל", נכתב בדו"ח.

13% מהקבילות היו בתחומי הרפואה. כך לדוגמה, חייל שהתלונן על כאבים בבטנו במשך זמן ממושך ולא זכה להתייחסות המפקדים, פונה לבית חולים בשל הידרדרות במצבו. בבדיקה בבית החולים נמצא כי התוספתן של החייל התפוצץ והוא נותח בדחיפות. במהלך הניתוח נכרת התוספתן, בטנו של החייל נשטפה והושאר בה נקז. לאחר כשבוע נדרשו שטיפות בטן נוספות והושארו שני נקזים.

הרמטכ"ל כוכבי בהרצליה בחודש שעבר. תוספתן של חייל התפוצץ לאחר שלא זכה להתייחסות המפקדים צילום: ללא קרדיט

במקרה נוסף, חובשים בדקו חייל והתרשמו כי יש להפנותו לרופא עקב חבלה ברגלו, אך לא פעלו מיד להביאו לבדיקה. החייל נאלץ להמשיך בפעילות חמישה ימים עם שבר ברגלו עד לבדיקת רופא. במקרה אחר, רופא צבאי כתב בתיקו הרפואי של חייל שבו ביצע בדיקה את ההערה "חחחחח?" לצד תיעוד המלצות נוירולוג לימי מנוחה ברשומה הרפואית הממוחשבת, ואף בהפניה שניתנה לחייל לבדיקת סי-טי.

בדו"ח נכתב כי הליקויים בתחומי הרפואה בצה"ל מביאים ל"הגשת קבילות העוסקות באיכות הקלינית של הטיפול הרפואי, באי-שמירה על הרצף הטיפולי בשל פערים בתפקוד החובשים בצה"ל, בפערים בתיווך החלטות רפואיות-מקצועיות לחיילים ולמשרתי קבע וכן – בהחלטות לא תקינות של מפקדים בנושאי בריאות החיילים".

עוד עלה בדו"ח כי ישנם פערים בין פקודות הצבא, מדיניותו ואופן מימושן ובין מסמכי מדיניות שמפיצים גורמים שונים באגפי המטה הכללי ובזרועות הצבא. הסיבה העיקרית לכך היא חוסר התיאום בין גופי המטה, שקבעו את מסמכי המדיניות בניגוד לפקודות המחייבות וללא שיח מספק".

בקרב אוכלוסיית הצעירים המיועדים לגיוס עדיין יש מספר גבוה של מועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) שפונים לצה"ל ונאלצים להמתין זמני המתנה ממושכים, בין השאר לקביעת תורים לבדיקת גורמי בריאות הנפש. בירור קבילות המלש"בים הראה לא אחת פערים מקצועיים של נותני השירות, אך גם קשיים ועיכובים הנובעים ממגבלות ביורוקרטיות, באופן הפוגע תדיר בסיכוייהם להתמיין ולהשתבץ בתפקידים התואמים את יכולותיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ