בנט מבקש למנוע בנייה פלסטינית חוקית בשטח B בטענה ל"קשיים ביטחוניים"

יועצו של שר הביטחון כתב כי יזם שבבעלותו שטחים בכפר תורמוס עיא מבקש "לעודד השתלטות פלסטינית על קרקעות במרחבי איו"ש". לישראל אין סמכות תכנונית בשטחי B. היועץ המשפטי לממשלה טרם דן בעמדה המוצגת במכתב

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט בכניסה לישיבת ממשלה, בשנה שעברה
בנט בכניסה לישיבת ממשלה, בשנה שעברהצילום: יונתן זינדל / פלאש

שר הביטחון נפתלי בנט מבקש למנוע בנייה פלסטינית חוקית באדמות הכפר תורמוס עיא שנמצא בשטח B. במכתב ששלח אתמול (חמישי) יועצו של בנט לענייני התיישבות, אבי רואה, נכתב כי הבנייה מעוררת קשיים ביטחוניים וכי "עיקר תכליתה לאתגר את גורמי הביטחון הישראלים". המכתב נוסח לקראת מענה לעתירה שהגיש יזם פלסטיני שמבקש לבנות בשטח, ונכתב בו כי מטרת היזם "לעודד השתלטות פלסטינית על קרקעות במרחבי איו"ש".

אזור B מצוי תחת סמכות מינהלית ותכנונית פלסטינית ותחת אחריות ביטחונית ישראלית, כך שכדי למנוע בנייה בו נדרשת עילה ביטחונית. עם זאת, במכתב לא מפורטים מהם הקשיים הביטחוניים שמעוררת הבנייה. המכתב ששלח רואה:

במכתב נאמר כי "הבנייה על גבול שטח B מעוררת קשיים ביטחוניים שלא ניתן לתת להם מענה בדרך סבירה", וכי "אין הצדקה אמיתית לביצועה דווקא במיקום הנוכחי". עוד נכתב בו כי "מאחר שהפרויקט מהווה חלק ממאמץ מוצהר של היזם לעידוד השתלטות פלסטינית על קרקעות במרחבי איו"ש, אופן ההתנהלות הביטחונית מולו עלולה לשאת השלכות רוחב ביטחוניות על שאר מרחב איו"ש, החורגות מהשלכות דומות לו היה מדובר בבנייה פרטית". בלשכת בנט סירבו לענות לשאלת "הארץ" מהן ההשלכות הביטחוניות שהוזכרו במכתב.

המכתב שעליו חתום רואה הוכן כחלק מגיבוש תגובת המדינה לעתירה שהגיש היזם הפלסטיני חאלד סבעאווי, שמכשיר לבנייה את השטח הנמצא בבעלות החברה שלו. השטח נמצא מצפון-מזרח לרמאללה, במרחק כמה קילומטרים מהתנחלויות גוש שילה שבשטח C. בעבר דווח כי מתנחלים מהאזור שלחו מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ודרשו לעצור את הבנייה בטענה שהיא מהווה סיכון ביטחוני.

עוד דווח כי היזם והעובדים באתר סבלו מהתנכלויות, אלימות ונסיונות לסכל את העבודות, שהופסקו ביוני ולא חודשו. סבעאווי, שמיוצג על ידי עו"ד מיכאל ספרד, עתר לבג"ץ וביקש כי הצבא יגן על העבודות להכשרת השטח. על המדינה להגיש את תשובתה לעתירה בעוד 15 ימים. עמדת שר הביטחון טרם עברה אישור משפטי ועל כן כרגע אין לה משמעות בשטח. עמדתו תובא לדיון אצל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לצד עמדת הפרקליטות הצבאית.

עו"ד ספרד מסר: "הימין הישראלי סבור כנראה שהפלסטינים יכולים לבנות רק על הירח, ואולי אפילו לא שם. מדובר באזור שאפילו לפי תכנית טראמפ המגונה אמור להיות פלסטיני והניסיון למנוע את הבנייה בו מוכיח שראשי המתנחלים מכוונים לא רק למשטר אפרטהייד אלא כנראה גם לכפיית הגירה, כלומר, טרנספר של הפלסטינים". לדבריו, "פרויקט הבנייה בתורמוס עיא נועד להקל על מצוקת הדיור העצומה בחברה הפלסטינית ואם תיבלם יהיו לה השלכות רוחב של מניעת בנייה מוחלטת מחוץ לשטחים הפלסטינים הבנויים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ