ערב הבחירות, פורסמו מכרזים להקמת כאלף יחידות דיור בגבעת המטוס בירושלים

נתניהו הכריז על הפשרת תוכנית הבנייה במקום בשבוע שעבר, לאחר שהקפיא אותה ב-2014 בעקבות לחץ אמריקאי. בנייה בגבעה נחשבת בעייתית במיוחד מבחינת חלוקה עתידית של ירושלים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: אוהד צויגנברג

רשות מקרקעי ישראל פרסמה אתמול (שני) מכרזים להקמת 1,077 יחידות דיור בגבעת המטוס שבדרום ירושלים. התוכנית להקמת השכונה במקום אושרה ב-2014 והוקפאה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, בשל לחץ שהפעיל עליו הממשל האמריקאי תחת הנשיא ברק אובמה. הממשלה מנעה בשנים האחרונות את פרסום המכרזים חרף חילופי הממשלים בבית הלבן, ונתניהו עצמו ספג על כך ביקורת מימין, בטענה שהוא חושש מביקורת בינלאומית.

המכרזים שפורסמו אתמול, פחות משבוע לפני הבחירות, נוגעים לבניית שכונה יהודית על אדמות מדינה בגבעת המטוס, בשיטת "מחיר למשתכן". התוכנית להקמת שכונה פלסטינית על קרקעות סמוכות השייכות לפלסטינים עודנה מוקפאת.

מפה של גבעת המטוס שבדרום ירושלים

בנייה בגבעת המטוס נחשבת בעייתית במיוחד מבחינת חלוקה עתידית של ירושלים: היא תגרום לכך ששתי השכונות הפלסטיניות בית צפאפא ושרפאת ינותקו מהמרחב הפלסטיני של מזרח ירושלים, ויוקפו בשכונות יהודיות. בשל המשמעויות הגיאו-פוליטיות של המהלך, הקהילה הבינלאומית והרשות הפלסטינית מתנגדות לו בחריפות. 

גבעת המטוס, ב-2017צילום: אוליבייה פיטוסי

נתניהו הכריז על הפשרת תוכנית הבנייה בגבעת המטוס בשבוע שעבר. לפי ראש הממשלה, במקום ייבנו 5,000 יחידות דיור, 1,000 מהן כחלק מהרחבת השכונה הפלסטינית בית צפאפא. הוא לא פירט היכן מתוכננות להיכנות היחידות הנוספות. לצד גבעת המטוס, נתניהו הכריז גם על הפשרת תוכניות בנייה בשכונת הר חומה. 

השר זאב אלקין, המחזיק בתיק ירושלים בממשלה, בירך היום על פרסום המכרזים ואמר שזו תוצאה של "מאבק נחוש של הרבה שנים". אביב טטרסקי, חוקר בעמותת "עיר עמים", אמר מנגד כי זהו אחד מהמהלכים החד-צדדיים "שמייצרים מכשול אדיר בפני הסכם שלום הוגן. לצד זאת, הבנייה ליהודים בלבד בעיר היא אחת הדוגמאות הבוטות למציאות בלתי נסבלת של אפליה נגד הפלסטינים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ