האיחוד האירופי קרא לישראל לחזור בה מהכוונה לקדם תוכניות בנייה במזרח ירושלים

שר החוץ של האיחוד קרא לישראל לעצור את יוזמות הבנייה בגבעת המטוס ובשטח E1, אזורים הנחשבים מכשול להקמת מדינה פלסטינית עתידית: "על ישראל והרשות להימנע מפעולות המערערות את יכולת הקיום של פתרון שתי המדינות"

הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטח E1, השבוע. חוצץ בין צפון הגדה לדרומה
שטח E1, השבוע. חוצץ בין צפון הגדה לדרומהצילום: אוהד צויגנברג

האיחוד האירופי קרא היום (שישי) לישראל לחזור בה מהכוונה לקדם תוכניות בנייה בגבעת המטוס ובשטח E1, אזורים במזרח ירושלים הנחשבים מכשול להקמת מדינה פלסטינית עתידית. בהודעה שפרסם שר החוץ של האיחוד ג'וזף בוראל נאמר כי האיחוד קורא לישראל ולרשות הפלסטינית להימנע מכל פעולה חד צדדית המערערת את יכולת הקיום של פתרון שתי המדינות.

השבוע פרסמה רשות מקרקעי ישראל מכרזים להקמת 1,077 יחידות דיור בגבעת המטוס שבדרום ירושלים, וראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה לקדם תוכנית בנייה של 3,500 יחידות דיור באזור E1. תוכניות הבניה צפויות להתפרסם לצורך קבלת התנגדויות, שלאחר הדיונים בהן יועברו התוכניות לשלב האחרון באישור התכנוני.

בנייה בהתנחלויות בשני האזורים תביא לקטיעת הרצף הגאוגרפי והטריטוריאלי בין השטחים בשליטת הפלסטינים בגדה: גבעת המטוס משלימה את הקפת מזרח ירושלים בשכונות יהודיות ומנתקת אותה מיתר שטחי הגדה, ו-E1 , שטח בן 12 קמ"ר המסופח כיום מוניציפלית למעלה אדומים ומשתרע מצפון וממערב לה, חוצץ בין צפון הגדה לדרומה. בתוכנית המדינית שפרסם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בחודש שעבר משויכים שני השטחים לישראל. בשל השלכות הבנייה בשני האזורים, יתר חברות הקהילה הבינלאומית והרשות הפלסטינית מתנגדות לו בחריפות.

בשנים האחרונות הקפיא ראש הממשלה בנימין נתניהו את תוכניות הבנייה בשני השטחים: ב-2014 עצר נתניהו את התוכנית להקמת השכונה בגבעת המטוס בשל לחץ של הממשל האמריקאי, תחת הנשיא ברק אובמה, ולא חידש אותה גם לאחר כניסת טראמפ לבית הלבן. התוכניות לבנייה ב-E1 קיימות עוד מאז ממשלת רבין, אולם תוכניות אב ותוכניות מתאר מפורטות מעוכבות מטעמים פוליטיים מאז 2005.

בהודעת האיחוד נכתב היום: "האיחוד האירופי חוזר ומדגיש את קריאתו לישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, להשעות את פרסום המכרזים ולהימנע מכל צעד שמטרתו לקדם תוכניות בנייה כאלה. התנחלויות אינן חוקיות על פי החוק הבינלאומי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ