נתניהו הודה כי שוחח עם מנהיג סודאן על גירוש מבקשי מקלט

ראש הממשלה אמר כי מערכת היחסים החדשה בין המדינות "תאפשר למסתננים שבאו מסודאן לחזור לבתיהם". לפני כחודש נערכה פגישתם, ובסביבת נתניהו רמזו אז כי מיסוד היחסים יסייע לגירוש

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ורעייתו שרה עם נחיתתם באוגנדה, לפני חודש
נתניהו ורעייתו שרה עם נחיתתם באוגנדה, לפני חודשצילום: חיים צח / לעמ

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי שוחח בפגישתו עם מנהיג סודאן עבד אל־פתאח בורהאן על גירוש מבקשי מקלט. בסרטון שפורסם היום (ראשון) בטוויטר של מתמודדת הליכוד לכנסת מאי גולן, אמר נתניהו כי שוחח עם בורהאן על "לאפשר למסתננים שבאו מסודאן לחזור בחזרה לבתיהם בשלום ובטוב, לחזור לסודאן חדשה שיש לנו מערכת יחסים חדשה איתה. אנחנו עובדים על זה עכשיו".

הפגישה בין נתניהו לבורהאן התרחשה לפני חודש באנטבה, ובסופה נמסר מלשכת ראש הממשלה כי "הוסכם להתחיל שיתוף פעולה שיוביל לנורמליזציה של היחסים בין שתי המדינות". כפי שדווח ב"הארץ", בסביבת ראש הממשלה רמזו אז כי אם ימוסדו היחסים עם סודאן, הדבר יסייע לישראל גם בגירוש מבקשי מקלט סודאנים השוהים בישראל.

להבדיל מאריתריאה, שלגביה ישראל הסכימה בעבר שחל עיקרון אי־ההחזרה, העמדה הרשמית בישראל לגבי סודאן היתה שאי אפשר להחזיר לשם מבקשי מקלט כי אין עמה יחסים דיפלומטיים. כינון היחסים עם סודאן עשוי לשנות את עמדת ישראל, אף שרוב הקהילה הבינלאומית לא מגרשת מבקשי מקלט לאזורי הקונפליקט במדינה, וחרף האמנות הבינלאומיות שקובעות שיש לבדוק את בקשות המקלט באופן פרטני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ