הממשלה מקדמת הצעה שתאפשר לצה"ל לאכן טלפונים של אזרחים

בצל המעקב אחר חולי ומבודדי הקורונה, משרד הביטחון מקדם שינוי בחוק שיאפשר לצה"ל לאתר קרובי משפחה של פצועים וחללים באמצעות איכון סלולרי, ללא צו שיפוטי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה במסכה אוחזת בטלפון נייד בשוק הכרמל בתל אביב, השבוע
אשה במסכה אוחזת בטלפון נייד בשוק הכרמל בתל אביב, השבועצילום: עופר וקנין

אישור תקנות החירום למעקב אחר חולי ומבודדי קורונה אינו הניסיון היחיד של הממשלה לקדם בימים אלה מעקב אלקטרוני אחרי אזרחים. משרד הביטחון החל לקדם תזכיר חוק שיאפשר לצה"ל לאתר קרובי משפחה של פצועים וחללים באמצעות מעקב סלולרי אחריהם, ללא צו שיפוטי, כדי למסור להם את ההודעה. ההצעה הופצה לכל משרדי הממשלה לקבלת הערות, אך עדיין לא ברור מתי היא תובא להצבעה במליאה.

טיוטת החוק אמנם קוראת לנסות ולאתר את המשפחה בדרכים קונבנציונליות לפני פנייה לאיכון סלולרי, אך היא מגדירה באופן עמום את הנסיבות שבהן כן ניתן יהיה לשלוף מיידית את המידע. בתזכיר החוק נכתב כי "בנסיבות ביטחוניות חריגות, שבשל התרחשותן לא ניתן לנסות לפעול באמצעים אחרים לאיתור הקרוב, ניתן יהיה להפעיל את הסמכות באופן מיידי".

הצעת החוק מקנה לקצין מוסמך להורות למפעיל סלולרי למסור לו את נתוני המיקום של קרובו של חייל, ועל המפעיל הסלולרי חלה חובה למסור את נתוני המיקום בהקדם וללא דיחוי. לפי משרד הביטחון, "כל זאת על מנת להבטיח כי בני המשפחה יהיו הראשונים לשמוע את ההודעה הקשה, וכי ההודעה תימסר להם באופן ראוי ומכובד".

בית העלמין הצבאי בקרית שאול, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

במשרד הביטחון הסבירו כי "ההתפתחויות הטכנולוגיות ומהירות התפשטותן של שמועות ברשתות החברתיות, מקשות על מימוש חובתן של רשויות הצבא להבטיח כי קרובי המשפחה יהיו הראשונים לשמוע את ההודעה, ולקבלה בצורה ראויה".

לשם צמצום הפגיעה בפרטיות, החוק מציע להגביל את השימוש בנתוני מיקום שהתקבלו לצורך מסירת הודעה על נפגעים בלבד וכן לצמצם את הגורמים אליהם יועברו נתוני האיכון שהתקבלו.

הממשלה אישרה לפנות בוקר (שלישי) פה אחד תקנות לשעת חירום לאיסוף נתוני מיקום סלולריים ונתונים אישיים נוספים של חולי קורונה או מי שחשודים שנדבקו בנגיף. זאת, לצורך התרעת נדבקים פוטנציאליים ואכיפת הנחיות הבידוד. השרים, שאישרו את המהלך במשאל טלפוני מיוחד, עקפו בכך את הכנסת, שלא הספיקה לדון במהלך - אף שמשרד המשפטים התחייב שכך יהיה. הממשלה אישרה בנפרד גם תקנות חירום בנושא למשטרה וגם תקנות לשב"כ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ